"Zadyma 002" sprawdzi nielegalne ścieki

Funkcjonariusze wypełnią specjalnym dymem rury, kanały czy szamba. W ten sposób zlokalizują miejsca nielegalnych przyłączeń do kanalizacji.

Katowicka Straż Miejska dysponuje urządzeniem „Zadyma 002”. Tzw. zadymiarka służy do kontroli przyłączy kanalizacyjnych.

- Urządzenie działa w ten sposób, że wdmuchuje pod ciśnieniem duże ilości dymu do sieci kanalizacyjnej lub szamba i przedostając się przyłączami do sieci sanitarnej ujawnia wszelkie nieszczelności bądź nielegalne odprowadzenia – czytamy na stronie katowickiej straży miejskiej.

Dym maszyny nie jest szkodliwy dla zdrowia i posiada certyfikat bezpieczeństwa. Dzięki urządzeniu mundurowi wykryli już kilkanaście nielegalnych podłączeń do kanalizacji. Właściciele posesji nie dość, że muszą usunąć niezgodne z prawem przyłączenia, to jeszcze zapłacili kary.

Katowicka straż przypomina, że za nielegalne odprowadzanie ścieków może wlepić mandat do 500 zł. Jeśli sprawa trafi do sądu – np. w sytuacji, gdy lewa instalacja nie zostanie usunięta – to kara wyniesie nawet 5000 zł.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: