Papiery wartościowe - Artykuły (strona: 2)

Formy zabezpieczenia wierzytelności

17.7.2014

W zależności od wysokości zobowiązania możliwe są różne sposoby jego zabezpieczenia. W niniejszym artykule omówione zostały najczęstsze sposoby zabezpieczenia roszczeń stosowane w obrocie cywilnoprawnym. Są to: wystawienie weksla własnego przez dłużnika, poręczenie przez (...)

Weksle w stosunku pracy

19.3.2014

Podstawą odpowiedzialności pracownika jest jego wina. Pracodawca jest obowiązany wykazać okoliczności uzasadniające odpowiedzialność pracownika oraz wysokość powstałej szkody. Zasadą jest, że pracownik ponosi odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną pracodawcy z winy nieumyślnej w wysokości (...)

Poręczenie wekslowe

4.8.2011

W prawie cywilnym znana jest umowa poręczenia w której poręczyciel zobowiązuje się względem wierzyciela wykonać zobowiązanie na wypadek gdyby dłużnik sam swego zobowiązania nie wykonał. Oprócz poręczenia uregulowanego w kodeksie cywilnym, polski system prawny zna także charakterystyczny (...)

Uchylenie się od zapłaty weksla z powodu groźby - opinia prawna

10.7.2009

Pan X w styczniu wystawił weksel na kwotę 50.000 zł. Weksel miał być płatny do 31 lutego br. Niedawno otrzymał nakaz zapłaty wydany przez sąd na podstawie tego weksla. Weksel podpisał na żądanie mojego byłego wspólnika, który groził, że doniesie do Urzędu Skarbowego. Pan X rozstał (...)

Kto i na jakich zasadach może emitować obligacje?

3.3.2009

Obligacja jest papierem wartościowym emitowanym w serii, w którym emitent stwierdza, że jest dłużnikiem właściciela obligacji (obligatariusza - uprawnionego) i zobowiązuje się wobec niego do spełnienia określonego świadczenia. Przez papiery wartościowe emitowane w serii rozumie się (...)

Nowe ułatwienia dla funduszy inwestycyjnych

15.1.2009

13 stycznia 2009 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 4 września 2008 r. o zmianie ustawy o funduszach inwestycyjnych, ustawy - Prawo bankowe oraz ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym. Wprowadzone ustawą z dnia 4 września 2008 r. zmiany ustawy o funduszach inwestycyjnych mają służyć ułatwieniu (...)

Prawo do dywidendy - opinia prawna

14.7.2008

Kwestia samodzielnego zbycia prawa do dywidendy nie została unormowana w przepisach Kodeksu spółek handlowych. W doktrynie powszechnie przyjmuje się jednak, że prawo do dywidendy może być przedmiotem samodzielnego obrotu, niezależnie od zbycia dokumentu akcji. Dotyczy to zarówno spółek akcyjnych (...)

Jak i kiedy trzeba uiścić opłatę skarbową?

30.7.2007

Nowa ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej weszła w życie z dniem 1 stycznia 2007 r. Wprowadziła ona inne zasady opłacania opłaty skarbowej w stosunku do przepisów poprzednio obowiązujących. Nowe przepisy wyeliminowały możliwość uiszczania opłaty skarbowej znaczkami (...)

Zachowek od obdarowanego - opinia prawna

6.6.2007

Jedną z podstawowych cech zobowiązania wekslowego jest jego abstrakcyjność. Oznacza to, iż ważność tego zobowiązania nie zależy od ważności stosunku prawnego, który uzasadniał jego zaciągnięcie, chyba, że chodzi o stosunek osobisty łączący dłużnika wekslowego z wierzycielem (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika