Prawo administracyjne: Koncesje i zezwolenia - Artykuły (strona: 6)

Samorząd aptekarski - jego rola i funkcje

2.3.2007

Do zadań samorządu aptekarskiego należy ogólnie określone reprezentowanie zawodu aptekarza i obrona jego interesów. Nadto samorząd aptekarski powinien troszczyć się o zachowanie godności i niezależności zawodu aptekarza i sprawować pieczę i nadzór nad wykonywaniem tego zawodu. Wśród (...)

Fundacja - jak ją założyć i co się z tym wiąże?

5.1.2007

Założyć fundację może każdy, niezależnie czy jest obywatelem polskim czy nie; może to zrobić osoba fizyczna jak i prawna mająca siedzibę w Polsce lub za granicą. Ważne jednak jest, żeby fundacja miała siedzibę w Polsce oraz realizowane przez nią cele zgodne były z podstawowymi interesami (...)

Kiedy warto postarać się o zezwolenie dewizowe?

21.11.2005

Ustawa Prawo dewizowe wymaga uzyskania ogólnego albo indywidualnego zezwolenia dewizowego dla odstąpienia od: pewnych ograniczeń w dokonywaniu obrotu dewizowego z zagranicą i obrotu wartościami dewizowymi w kraju oraz obowiązków związanych z wywozem za granicę i przywozem do kraju wartości (...)

Warunki prowadzenia kantoru

5.10.2005

W niniejszym artykule zostały omówione warunki podejmowania i prowadzenia działalności kantorowej. W rozumieniu ustawy Prawo dewizowe, za działalnością kantorową, począwszy od 21 sierpnia 2004 r., uznaje się regulowaną działalność gospodarczą polegającą na kupnie i sprzedaży wartości (...)

Kasyno on line - opinia prawna

23.6.2005

Podejmując jakąkolwiek działalność zarobkową, należy mieć każdorazowo na uwadze całkowity zakaz reklamowania w Polsce gier losowych, niezależnie od miejsca prowadzenia działalności; czy w Polsce, czy też poza jej granicami. Dlatego też odpowiedź na pytanie gdzie prowadzić działalność, (...)

Certyfikat na wyrób dobrowolny czy obowiązkowy?

17.3.2005

Jeśli już posiadasz certyfikat na swoje wyrobu, to być może zastanawiasz się, co Ci daje jego posiadanie. Jeśli nie posiadasz certyfikacji, to zapewne zastanawiasz się czy warto się o nią postarać. Będąc przedsiębiorcą produkującym wyroby różnego rodzaju przedsiębiorca choć raz musiał (...)

Zasady nabywania nieruchomości przez cudzoziemców

24.2.2005

Problem nabywania nieruchomości położonych na terytorium Polski przez cudzoziemców nie dotyczy wbrew powszechnej opinii tylko sytuacji, w której jakiś obcokrajowiec chce kupić np. domek letniskowy na Mazurach. Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że przez ustawowe pojęcie cudzoziemca należy (...)

Kable energetyczne i telefoniczne na twojej działce - opinia prawna

25.1.2005

Przysługujące Pani prawo własności nieruchomości znajduje swą ochroną w naczelnych aktach prawnych obowiązujących w Rzeczpospolitej Polskiej. Począwszy od konstytucji RP, która w art. 21 oraz w art. 64 ust. 1 zapewnia ochronę prawa własności sytuując to prawo jako podstawę ustroju RP, (...)

Organizowanie zbiórek publicznych w internecie - opinia prawna

20.1.2005

Kto wydaje zezwolenie? Organ właściwy do udzielenia zezwolenia na prowadzenie zbiórki publicznej uzależniony jest od zakresu danej zbiórki. Ponieważ charakter działalności prowadzonej za pośrednictwem sieci internetowej ma nieograniczony zakres, w analizowanym przypadku zezwolenia musiałby (...)

Uzupełnij dane w ewidencji działalności gospodarczej - dopisz swój PESEL

6.12.2004

Ustawa z dnia 14 listopada 2003 r. o zmianie ustawy - Prawo działalności gospodarczej oraz niektórych innych wprowadziła obowiązek uzupełnienia danych w prowadzonej działalności gospodarczej o PESEL i klasyfikację prowadzonej działalności. Ustawa ta nowelizowała już w znacznej części nieobowiązującą (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika