Prawo cywilne - Porady prawne (strona: 55)

Przywłaszczenie samochodu

Jakie przestępstwo popełnia osoba, która wynajmuje samochód z wypożyczalni i go nie zwraca, nie tylko w wyznaczonym okresie zwrotu, ale w ogóle nie zwraca i unika kontaktu z Firmą wynajmującą?

Wypowiedzenie najmu rzeczy ruchomej

Firma ma umowę najmu na tablicę reklamową na czas oznaczony i dłuższy czas nie płaci czynszu najmu. Po jakim okresie nie płacenia można wypowiedzieć umowę najmu zawartą na czas oznaczony, nie (...)

Cesja wierzytelności a zgoda dłużnika

Dostawca przysłał zawiadomienie o przelewie wierzytelności na podstawie art. 509-518 k.c. na bank w którym prosi o potwierdzenie istnienia scedowanej wierzytelności. W piśmie wzywa do przelewania (...)

Prawa do spadku a przeniesienia własności

Gospodarstwo 3h ziemi, półtora h lasu , stodoła i dom. Mój dziadek posiadał gospodarstwo rolne i trójkę dzieci, przepisane zostało w 1975 r. na jedno z nich czyli mojego wujka;jest to Akt Własności (...)

Cesja i przejęcie długu

Wykonawca, który podpisał umowę (nie w przetargu) na dostawę towaru z uwagi na likwidację firmę przekazuje zobowiązania z niej na inną Firmę. Zamawiający wyraża zgodę. Ale w umowie zawartej (...)

Zmiana wykonawcy w umowie

Wykonawca, z którym podpisano umowę (styczeń 2009 r.) likwiduje działalność. Powstaje nowy podmiot i wykonawca chce, aby zamawiający wyraził zgodę na zmianę wykonawcy. Nie jestem pewna jak to (...)

Skutki niewykonania umowy o dzieło

W umowie wykonawca zobowiązał się do wykonania projektu aranżacji wnętrza. Określono w niej termin wykonania oraz kwotę zaliczki którą klient przelał wykonawcy. Minął termin, wykonawca nie (...)

Nieodebranie zamówionego towaru

Klient na podstawie faktury proforma przelał mi zaliczkę na poczet wykonania bramy. Bramę wykonałem, on zapłacił resztę i otrzymał bramę. Następnie zażyczył sobie kolejną bramę i znów na (...)

Ugoda między wierzycielem a dłużnikiem

Wierzyciel z dłużnikiem doszli do porozumienia ustnego w sprawie zapłaty długu. Ustalono , że wierzyciel odstąpi od części długu w zamian za jednorazową wpłatę w krótkim terminie. Jak powinno (...)

Spłata długu rodziców przez dzieci

Mój krewny doprowadził do powstania kilku bardzo z poważnych długów, których nie jest w stanie spłacić, ani obecnie, ani w najdalszej nawet przyszłości. Jeden z wierzycieli, należący do najbliższej (...)

Złożenie świadczenia do depozytu sądowego

Jeden z moich byłych najemców - po upływie okresu umowy nie opuścił nieruchomości mimo wezwań z mojej strony i przez cały czas użytkuje ją bezumownie. Umowa przewidywała taką sytuację i możliwość (...)

Przejęcie długu i zbycie udziału w spadku

Mąż mojej siostry od lat jest bardzo poważnie zadłużony u jednego z naszych bliskich kuzynów. Obecnie toczy się postępowanie spadkowe po naszych krewnych, a postępowanie dotyczące naszych rodziców (...)

Cesja roszczenia odszkodowawczego

Czy jest możliwa cesja roszczenia odszkodowawczego (np. z racji niewykonania umowy bądź naruszenia jej postanowień) i czy sądem właściwym miejscowo może być wówczas ten właściwy dla siedziby (...)

Zwrot oplat czynszowych

Jestem lokatorem mieszkania, a nie jego właścicielem. Za użytkowanie mieszkania opłacam czynsz poprzez mój osobisty rachunek. Doszło do sporu z właścicielem. Czy mogę żądać od spółdzielni (...)

Przedawnienie roszczenia o zwrot zaliczki

Na podstawie faktury proforma klient dokonał przedpłaty - zaliczki na konto kontrahenta, tytułem dostawy brykietu. Faktura proforma została wystawiona dnia 07.11.2006 r. a data sprzedaży na fakturze (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika