Pozorność jako wada oświadczenia woli

Pytanie:

"Czy można zastosować "pozorność" w spółce cywilnej jako wadę oświadczenia woli, jeżeli taka spółka była formalna a ja faktycznie nie wykonywałem czynności wspólnika na podstawie wzajemnej umowy o zobowiązaniach?"

Odpowiedź prawnika: Pozorność jako wada oświadczenia woli

Art. 83 par. 1 kodeksu cywilnego stanowi, że oświadczenie woli złożone dla pozoru jest nieważne. Zastosowanie przepisów o oświadczeniu woli złożonym dla pozoru w odniesieniu do spółki cywilnej jest dopuszczalne. Nieważne jest jednak tylko takie pozorne oświadczenie woli, które zostało złożone tylko za zgodą drugiej strony. Jeżeli taka sytuacja rzeczywiście miała miejsce, można skorzystac z art. 83 kodeksu cywilnego. Należy przypomnieć, że pozorne oświadczenie woli nie ma wpływu na skuteczność odpłatnej czynności prawnej, dokonanej na podstawie pozornego oświadczenia woli, jeżeli wskutek tej czynności osoba trzecia nabyła prawo lub została zwolniona z obowiązku, chyba że działała w złej wierze. Nie będzie się więc mógł Pan/i uchylić od zobowiązań spółki wobec osób trzecich.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika