Prawo cywilne: Wykonanie umowy - Porady prawne (strona: 5)

Zawiadomienie dłużnika o dokonanej cesji

Kto ma obowiązek zawiadomić dłużnika o sprzedaży wierzytelności: zbywca wierzytelności czy jej nabywca? Jak ma się zachować dłużnik, który dostał wezwanie do zapłaty od rzekomego nabywcy (...)

Dochodzenie należności za ścieki

Niedawno zbudowano na naszej ulicy kanalizację i płacimy rachunki za ścieki. Dotychczas firma korzystała z liczników wodociągów, ale wodociągi założyły nowe liczniki i zaplombowały, gdyż firma (...)

Klauzula niedozwolona w umowie przedsiębiorców

Pytanie dotyczy umowy zawieranej pomiędzy podmiotami gospodarczymi. Czy w jej treści może być narzucone postanowienie, iż strony uznają, że pismo skierowane na wskazany w umowie adres a niepodjęte (...)

Rozliczenia między wykonawcą a podwykonawcą

Jako podwykonawca dostarczyliśmy materiały i wykonaliśmy montaż instalacji uzdatniania wody w urzędzie gminy. Generalny wykonawca został wyłoniony po przeprowadzeniu przetargu zgodnie z obowiązująca (...)

Zawiadomienie o zadłużeniu

Skorzystałem z usług firmy i po wykonaniu usługi z firmą się rozliczyłem. Po okresie roku firma wzywa mnie do ostatecznego rozliczenia robót i informuje, że - według niej - nie uregulowałem dużej (...)

Umowa przedwstępna z przyszłym spadkobiercą

Chcę kupić mieszkanie własnościowe. Niestety właścicielka (jedyna) zmarła 2 tygodnie temu. Pozostawiła testament - osobą dziedziczącą jest jej wnuk. Pozostałe osoby z rodziny (które dziedziczyłyby (...)

Klauzula waloryzacyjna w umowie

W treści umów handlowych posiadamy współczynniki, które wg umowy mają być przeliczane półrocznie w stosunku do współczynnika inflacji wg założeń Ministerstwa Finansów na dany rok. Wydaje (...)

Definicja wydatku

Czy można zinterpretować zapis w umowie "udokumentowanie poniesionych wydatków", z fragmentu umowy: "Realizacja projektu obejmuje: - wykonanie pełnego zakresu zadaniowego projektu zgodnie z harmonogramem (...)

Termin zapłaty i wezwanie do zapłaty

Zostały wystawione faktury bez podania w nich terminu płatności, dotyczą one wykonanej usługi. Co powinien zrobić w tej sytuacji sprzedający? Pisemnie, pocztą poleconą wezwać kupującego do zapłaty? (...)

Rękojmia za wadliwie wykonany remont dachu

Jaki jest okres rękojmi za wady wykonanych prac związanych z nieruchomością (remont dachu, położenie kostki brukowej), na podstawie zawartych między przedsiębiorcami umowy o dzieło oraz umowy (...)

Charakter umowy najmu

Osoba X podpisała z firmą Y umowę współpracy, w której nieodpłatnie przekazała w użytkowanie nieruchomość na czas określony w zamian za usługi na rzecz X. Dodatkowo jednak - poza umową - (...)

Kolejność zaliczania spłacanych długów

Art. 451 KC reguluje sposób zarachowywania długu. Jeśli strony obowiązuje umowa w której przewidziano sposób zarachowania przez Wierzyciela wpłat opóźnionych lub niepełnych to czy wierzyciel (...)

Zmiana warunków umowy w trakcie jej trwania

Jako zleceniobiorca Firma moja wykonuje różnego rodzaju usługi na rzecz Zleceniodawcy na terenie jego przedsiębiorstwa. Obowiązuje kilka umów na świadczenie danego rodzaju usług a nadto zawarta (...)

Termin płatności przy umowie dostawy

Czy istnieje w polskim prawie zapis dotyczący ustawowego ograniczenia długości terminów płatności za zobowiązania z tytułu dostaw towarów i usług? Czy ustalenie zbyt długich terminów płatności (...)

Zabezpieczenie rzeczowe a osobiste

Jaka jest różnica pomiędzy zabezpieczeniem wierzytelności rzeczowym, a zabezpieczeniem osobistym? Chodzi mi o różnicę między tymi zabezpieczeniami zarówno z punktu widzenia dłużnika, jak i wierzyciela. (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika