Prawo podatkowe - Artykuły (strona: 37)

Jakich wydatków dotyczy zwrot VAT za materiały budowlane?

24.10.2012

Zwroty osobom fizycznym części wydatków, poniesionych przez nie na zakup materiałów budowlanych w związku z budową lub remontem budynków mieszkalnych czy ich części wraz z infrastrukturą, mają być pokryte z budżetu państwa i wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych. W dniu 3 września (...)

Wysokość podatku w formie ryczałtu

17.10.2012

Obecne regulacje prawne przewidują możliwość opodatkowania osiąganych przychodów zryczałtowanym podatkiem. Możliwość ta jednak nie dotyczy wszystkich podatników. Ustawa wprowadza wiele ograniczeń - zarówno podmiotowych jak i przedmiotowych. Opodatkowanie przychodów (...)

Postaraj się o zwrot VAT za materiały budowlane!

17.10.2012

Od 1 maja 2004 r. stawka VAT-u na materiały budowlane została podniesiona z 7 do 22 %. Jednak od początku 2006 r. obowiązuje ustawa o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Jest ona podstawą żądania zwrotu części VAT-u (wynikającego (...)

Leasing operacyjny i jego rozliczenie w podatku dochodowym

9.10.2012

W praktyce umowa leasingu operacyjnego cieszy się większą popularnością niż leasing finansowy. Wynika to z dość przejrzystych procedur wzajemnych rozliczeń. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, iż w leasingu operacyjnym opłaty leasingowe stanowią z jednej strony przychód finansującego, (...)

Opodatkowanie stron umowy leasingu

3.10.2012

Nieniejsza porada przedstawia sposoby ustalania przychodu i podatku w przypadku zawarcia umowy leasingu pomiędzy przedsiębiorcą a firmą leasingową.

Leasing finansowy i jego rozliczenie w podatku dochodowym

29.8.2012

Umowa leasingu finansowego (kapitałowego), zgodnie z przepisami podatkowymi, powinna łącznie spełniać następujące warunki: umowa leasingu musi zostać zawarta na czas oznaczony, suma ustalonych w umowie leasingu opłat, pomniejszona o należny podatek VAT, musi odpowiadać co najmniej wartości (...)

Czy można odzyskać wpłacony podatek od czynności cywilnoprawnych?

28.8.2012

Zgodnie z art. 3 ust.2 pkt.1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej PCC) obowiązek podatkowy, w zakresie omawianego podatku, powstaje z chwilą dokonania czynności prawnej. „Dokonania” nie należy jednak mylić z „wykonaniem” tejże czynności - jak podkreśla (...)

Kto może rozliczać się w formie karty podatkowej?

24.8.2012

Osoba fizyczna prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą ma do wyboru cztery różne formy opodatkowania: opodatkowanie na zasadach ogólnych, opodatkowanie liniowe 19%, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz kartę podatkową. Kiedy można wybrać opodatkowanie (...)

Dywidenda rzeczowa - praktyczne aspekty podatkowe

17.7.2012

Jednym z podstawowych uprawnień akcjonariusza spółki akcyjnej lub komandytowo-akcyjnej czy wspólnika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest prawo do zysku. Prawo to realizowane jest poprzez wypłatę dywidendy. Dywidendą jest ta część zysku wykazanego za dany rok (...)

Opodatkowanie przychodów z nieujawnionych źródeł

16.7.2012

Przychody z nieujawnionych źródeł zaliczane są do przychodów z tzw. innych źródeł (jedno ze źródeł przychodów wymienionych w ustawowym katalogu) – w konsekwencji podlegają one opodatkowaniu, jednakże z uwzględnieniem pewnych szczególnych zasad.

Ulga na wychowanie dziecka

12.7.2012

Jedną z cieszących się największym powodzeniem ulg podatkowych jest ulga przysługująca z tytułu wychowywania dziecka. Polega na odliczeniu określonej kwoty pomnożonej przez ilość dzieci. Odliczenie od podatku dotyczy łącznie obojga rodziców. Kwotę ulgi odlicza się od podatku jednego (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika