Symbole PKWiU a obniżona stawka VAT

Pytanie:

"Prowadzę firmę (PKPiR, VAT). Czy to prawda, że od 1 grudnia 2008 r. nie ma obowiązku podawania symbolu PKOB lub PKWiU dla celów obniżonej stawki VAT na fakturze?"

Odpowiedź prawnika: Symbole PKWiU a obniżona stawka VAT

Do 30 listopada 2008 r., w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług objętych stawką podatku niższą, niż stawka podstawowa lub zwolnionych od podatku - podawanie na fakturze symbolu PKWiU (PKOB) lub przepisu, na podstawie którego podatnik stosował zwolnienie lub obniżoną stawkę VAT, było obowiązkowe. Wynikało to bowiem z § 9 ust. 7 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. Z dniem 1 grudnia 2008 r. przepis powyższy został zastąpiony przez § 5 ust. 7 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r., z którego wynika, że w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy o VAT albo przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3 ustawy o VAT, na fakturze podaje się również m.in. symbol towaru lub usługi, określony w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, jeżeli ustawa lub przepisy wykonawcze do ustawy powołują ten symbol. Zatem obecnie – od 1 grudnia 2008 r. – podatnik dokonujący sprzedaży towarów lub świadczący usługi zwolnione z VAT, ma nadal obowiązek podawania na fakturze symbolu PKWiU (lub innego przepisu, na mocy którego sprzedaż korzysta ze zwolnienia z opodatkowania). Nie ma natomiast takiego wymogu przy dostawie towarów lub świadczeniu usług objętych stawką niższą niż 22%.

Warto też przeczytać: Rozporządzenia wykonawcze do ustawy o VAT 

 


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • qwer09 2012-11-14 13:36:36

    czy pkwiu jest obowiązkowe na fakturze?

  • jarekgopol 2012-10-23 23:27:25

    czy jest obowiązek wpisywania pkwiu na fakturze?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika