Prawo podatkowe: Postępowanie podatkowe - Artykuły (strona: 4)

Opodatkowanie sprzedaży odziedziczonego majątku

19.1.2015

W polskim systemie podatkowym ukszałtowanym w znacznej części na zachodnio-kontynentalnych wzorcach istnieje kilka prostych zasad, które nie są trudne do przyswojenia dla średnio rozgarniętego podatnika.

Konsekwencje niewykonywania poleceń organu podatkowego

11.2.2014

Jedną z głównych zasad postępowania podatkowego jest zasada prawdy obiektywnej. Ustawową emanacją tej zasady jest m.in. art 122 Ordynacji podatkowej (dalej OrdP), który stanowi, iż, w toku postępowania, organy podatkowe podejmują wszelkie niezbędne działania w celu dokładnego (...)

Przedawnienie zobowiązań podatkowych - 2014 rok

4.2.2014

Bieg terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego ulega zawieszeniu, z dniem wszczęcia postępowania w sprawie o przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, o którym podatnik został zawiadomiony, jeżeli podejrzenie popełnienia przestępstwa lub wykroczenia wiąże się z niewykonaniem tego (...)

Na czym polega zastaw skarbowy?

14.3.2013

Zastaw skarbowy przysługuje Skarbowi Państwa i jednostkom samorządu terytorialnego z tytułu zobowiązań podatkowych powstałych z dniem doręczenia decyzji organu podatkowego, ustalającej wysokość tego zobowiązania, a także z tytułu zaległości podatkowych, stanowiących ich dochód (...)

Czy wiesz co to są ceny transferowe?

18.2.2013

Pojęcie cen transferowych nie posiada precyzyjnej definicji, nie jest też jednoznaczne. Dla niniejszego opracowania przyjmujemy, iż ceny transferowe są to ceny stosowane w transakcjach między podmiotami powiązanymi, które odbiegają od tych, które ustaliłyby między sobą niezależne podmioty.

Nadpłata podatku

25.10.2012

Za nadpłatę uważa się kwotę podatku uiszczonego nienależnie lub w wysokości większej od należnej. Podatek nienależny to taki, który pozbawiony jest podstawy w postaci zobowiązania podatnika do zapłaty podatku i powstanie wówczas, gdy podatnik uiści kwotę podatku mimo, iż (...)

Opodatkowanie stron umowy leasingu

3.10.2012

Nieniejsza porada przedstawia sposoby ustalania przychodu i podatku w przypadku zawarcia umowy leasingu pomiędzy przedsiębiorcą a firmą leasingową.

Odsetki od zaległości podatkowej

6.6.2012

Problematyka terminu zapłaty podatku wiąże się z dwojakiego rodzaju zagadniami. Pierwsze z nich dotyczy terminu w którym podatek powinien być zapłacony przez podatnika, natomiast drugie ustalenia momentu, w którym zapłata ta zostaje uznana za prawnie skuteczną.

Postępowanie egzekucyjne w celu ściągnięcia zaległych podatków

1.6.2012

Zalegając z podatkami musisz liczyć się z tym, iż zostaną one z Ciebie \"ściągnięte\" przymusowo, czyli w tym wypadku w drodze egzekucji. Nie będzie to jednak egzekucja \"typowa\", ale regulowana przepisami ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. To tam zostały ustalone zasady (...)

Terminy przekazywania PIT-ów- stan prawny na 26.01.2004

20.5.2012

Początek roku kalendarzowego wiąże się ze wzmożoną aktywnością płatników podatku dochodowego. Płatnicy mają bowiem obowiązek przekazać osobom, za które dokonują w ciągu roku wpłat zaliczek na podatek dochodowy, imienne informacje o wysokości dochodu uzyskanego przez podatnika (...)

Podatek liniowy dla przedsiębiorców – oświadczenia do 20 stycznia !!

19.5.2012

Znowelizowana ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych pozwala na zastosowanie wobec osób, które osiągają przychody z prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, opodatkowania jednolitą 19 % stawką podatku dochodowego. Nowelizacja wprowadza wiele ograniczeń dotyczących (...)

Zasady zwrotu nadpłaty podatku

19.5.2012

Właśnie dobiegła końca kampania składania PIT-ów. Wielu podatników dostanie od fiskusa podarunek w postaci zwrotu nadpłaty podatku. Warto wiedzieć, jakie zasady obowiązują przy dokonywaniu zwrotu podatku. Zasady zwrotu nadpłaty podatku określa ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika