Prawo podatkowe: Postępowanie podatkowe - Artykuły (strona: 5)

Jak złożyć zeznanie podatkowe?

13.4.2012

Wielkimi krokami zbliża się ostateczny termin składanie zeznań podatkowych za rok 2011. W związku z tym, warto przyjrzeć się, w jaki sposób należy złożyć to zeznanie, tak, aby zaoszczędzić możliwe duża czasów, a także nerwów i jednocześnie zachować przewidziany w prawie termin.

Zaliczkowy sposób rozliczania podatku u przedsiębiorców

10.4.2012

Podatnicy osiągający przychody z działalności gospodarczej są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki miesięczne na podatek dochodowy. Zasady ustalania tych zaliczek oraz sposób uiszczania ich w ciągu roku podatkowego znajdziesz w niniejszej poradzie.

Ogólne zasady postępowania podatkowego

3.4.2012

Chociaż podatnikom czasem może się nie bezpodstawnie wydawać, iż ogólne zasady postępowania podatkowego są jedynie retorycznym ozdobnikiem Ordynacji podatkowej, w istocie stanowią one solidny fundament całego postępowania podatkowego. Są one istotną częścią systemu i normami o szerokim (...)

Kiedy zobowiązania podatkowe się przedawniają?

3.4.2012

Po upływie terminu przedawnienia wierzyciel podatkowy nie może domagać się od dłużnika (podatnika) uregulowania zobowiązania, ponieważ mimo niespełnienia powinności ze strony dłużnika, wskutek upływu terminu, określonego przepisami, nie ma możliwości wyegzekwowania należnego świadczenia. (...)

Kontrola podatkowa dokumentów kontrahenta podatnika

2.4.2012

Zgodnie z art. 274c Ordynacji podatkowej, organ podatkowy, w związku z prowadzonym postępowaniem podatkowym lub kontrolą podatkową, może zażądać od kontrahentów podatnika wykonujących działalność gospodarczą przedstawienia dokumentów, w zakresie objętym kontrolą u podatnika, w celu sprawdzenia (...)

Opodatkowanie przychodów osób zagranicznych osiąganych w Polsce

27.3.2012

Podatek dochodowy od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez osoby fizyczne, które nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, od dochodów określonych w przepisach pobierany jest w formie zryczałtowanej, czyli niezależnie od kosztów (...)

Zaświadczenia wydawane przez organy podatkowe

24.3.2012

Zaświadczenie jest aktem urzędowym potwierdzającym określony stan faktyczny lub prawny, wydawanym na żądanie wnioskodawcy. Uprawnionym do wniesienia wniosku teoretycznie jest każdy, kto ma interes prawny w potwierdzeniu faktów lub stanu prawnego, lub gdy przepis prawa wymaga takiego urzędowego (...)

Czy, jak i kiedy można skorygować deklarację podatkową?

20.3.2012

W rozumieniu przepisów ordynacji podatkowej, pod pojęciem deklaracji rozumie się również zeznania, wykazy oraz informacje, do których składania obowiązani są, na podstawie przepisów prawa podatkowego, podatnicy, płatnicy i inkasenci. Zagadnienie prawa do korekty deklaracji (...)

Odpowiedzialność spadkobierców za zobowiązania podatkowe spadkodawcy

6.3.2012

Spadkobiercy, przyjmując spadek, przejmują także podatkowe prawa i obowiązki spadkodawcy. Przy ustalaniu kręgu spadkobierców oraz w ogólnych kwestiach związanych z przyjęciem lub odrzuceniem spadku stosuje się przepisy prawa cywilnego. Natomiast same zasady przejścia praw i obowiązków (...)

Wznowienie postępowania podatkowego

5.3.2012

Podobnie jak w przypadku stwierdzenia nieważności, wznowienie postępowania jest jedną z nadzwyczajnych procedur, która umożliwia wzruszenie decyzji ostatecznej.

Terminy załatwiania spraw w postępowaniu podatkowym

25.2.2012

Zdarza się, że będąc podatnikami nie możemy się doczekać decyzji organu podatkowego w sprawie naszego zobowiązania wobec fiskusa. Warto pamiętać, iż dla zabezpieczenia podatnika przed skutkami przewlekłości postępowania ustawodawca wprowadził maksymalne terminy do załatwienia sprawy przez (...)

Jak jest zwracany VAT za materiały budowlane?

25.2.2012

Jeżeli prawidłowość złożonego przez osobę fizyczną wniosku o zwrot VAT nie budzi wątpliwości, to urząd skarbowy dokonuje zwrotu kwoty wykazanej we wniosku – w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia wniosku – bez wydania decyzji. W przeciwnym zaś wypadku urząd skarbowy wyda jednak (...)

Stwierdzenie nieważności decyzji w postępowaniu podatkowym

29.1.2012

Stwierdzenie nieważności jest jednym z nadzwyczajnych trybów umożliwiających wzruszenie decyzji ostatecznych, stanowiąc jeden z nielicznych wyjątków odstępstwa od trwałości decyzji ostatecznych. Możliwość wzruszenia decyzji w drodze stwierdzenia jej nieważności możliwe jest jedynie w (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika