Prawo pracy - Artykuły (strona: 30)

Skazanie burmistrza prawomocnym wyrokiem a sprawowanie mandatu - opinia prawna

18.4.2005

W obecnym stanie prawnym obowiązuje przepis przytoczonego artykułu w poniższej wersji. Ustęp 2 stanowi, iż wygaśnięcie mandatu stwierdza rada gminy, w drodze uchwały, najpóźniej po upływie miesiąca od dnia wystąpienia przesłanek wygaśnięcia mandatu. Przed podjęciem uchwały o wygaśnięciu (...)

Zasady awansu zawodowego nauczycieli - opinia prawna

4.4.2005

Zgodnie z art. 9b ust. 1 Ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (tekst jednolity: Dz. U. 2003 r., Nr 118, poz. 1112 ze zmianami) warunkiem nadania nauczycielowi kolejnego stopnia awansu zawodowego (w Pani przypadku chodzi o stopień nauczyciela kontraktowego) jest spełnienie wymagań kwalifikacyjnych (...)

W jaki sposób zmienić pracownikowi wynagrodzenie? - opinia prawna

7.3.2005

Wypowiedzenia warunków płacy uważa się za dokonane jeżeli pracownikowi zaproponowano na piśmie nowe warunki (art. 42 § 2 k. p.). Do wypowiedzenia warunków płacy i pracy na mocy art. 42 § 1 kodeksu pracy stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące wypowiadania umowy o pracę, co oznacza, że (...)

Uposażenie policjanta, który pełnił funkcje związkowe - opinia prawna

22.2.2005

Oznacza to, że po powrocie do swojego poprzedniego zakładu pracy – Komendy Miejskiej Policji w Y, winien Pan zostać zatrudniony na stanowisku gwarantującym takie samo wynagrodzenie jak przed wyborem do zarządu związku zawodowego. Przy czym w przypadku zmian w relacji płac, należy rozumieć (...)

Wypowiedzenie umowy o pracę w czasie choroby pracownika – opinia prawna

17.2.2005

Zgodnie z art. 41 kodeksu pracy pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Pracodawca nie (...)

Utrata wynagrodzenia a umowa kredytu - opinia prawna

7.2.2005

Z opisanego stanu faktycznego wynika, iż do pewnego momentu piastował Pan odpowiedzialne stanowisko w Banku, który był jednocześnie Pana pracodawcą. Nie wynika to bezpośrednio z przedstawionego stanu faktycznego, jednak zakładamy, iż skoro pisze Pan, iż zostało panu zmniejszone wynagrodzenie (...)

Obowiązek ubezpieczenia społecznego pracowników

27.1.2005

Wszyscy pracownicy zatrudnieni na terenie Rzeczpospolitej Polskiej podlegają obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, do którego zaliczamy ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe. Z obowiązku tego wyłączeni są prokuratorzy - od ich wynagrodzenia nie odprowadza się składek (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika