Prawo pracy: BHP - Zmiany w prawie

Ustawa o pracy zdalnej

15.1.2023

Parlament zakończył prace nad ustawą wprowadzającą pracę zdalną na stałe do Kodeksu pracy. Przepisy regulują także kwestie związane z kontrolą trzeźwości pracowników.

Praca zdalna coraz bliżej...

4.12.2022

Sejm przyjął nowelizację Kodeksu pracy, która wprowadza na stałe możliwość pracy zdalnej. Przepisy w tym zakresie przygotowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Praca zdalna znajdzie się w kodeksie pracy

30.6.2022

Praca zdalna doskonale sprawdziła się podczas pandemii. Teraz czas na jej uregulowanie prawne. Sejm pracuje nad wprowadzeniem je do kodeksu pracy. - To odpowiedź na postulaty pracodawców i pracowników - mówił wiceminister Stanisław Szwed, który przedstawił w parlamencie (...)

Nowelizacja pomostówek na finiszu

29.3.2022

Senat RP jednogłośnie przyjął nowelizację ustawy o emeryturach pomostowych. Jej rozwiązania chronią przed utratą pracy osoby, które wnioskują o takie świadczenie, ale nie spełniają warunków, niezbędnych do jego uzyskania.

Dodatkowe kontrole w zakładach pracy

12.8.2020

W związku z dodatkowymi obostrzeniami obowiązującymi od soboty w 19 powiatach Państwowa Inspekcja Pracy zapowiedziała dodatkowe kontrole. – Nie traćmy czujności, przestrzegajmy zasad bezpieczeństwa. Tu, gdzie chodzi o nasze zdrowie i życie, nie możemy sobie pozwolić na bylejakość – (...)

Powrót do pracy - przygotowania

8.5.2020

Stopniowe otwarcie gospodarki oraz idące za tym ponowne otwarcie zakładów pracy niesie za sobą konieczność podjęcia niezbędnych działań, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronowirusa. Państwowa Inspekcja Pracy przygotowała wytyczne dla pracodawców i przedsiębiorców, (...)

Bezpieczniej w pracy

15.8.2019

Rząd ustanowił program służący poprawie bezpieczeństwa i warunków pracy, który będzie realizowany w latach 2020-2022 (etap V). Stanowi on kontynuację poprzednich programów wyznaczonych do realizacji na lata 2008-2019 (etapy I-IV). Program znacząco wpływa na podnoszenie (...)

Pakiet MŚP czeka tylko na podpis Prezydenta

29.11.2018

Wartość pracy małżonka będzie można wliczyć w koszt uzyskania przychodu; jednorazowo możliwe będzie rozliczenie straty podatkowej do wysokości 5 mln zł; blisko 6 milionów pracowników najmniej wypadkowych branż uwolnimy od obowiązku okresowych szkoleń BHP; skróci się (...)

BHP przy obsłudze żurawi

13.11.2018

Rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze żurawi wieżowych i szybkomontujących zostało podpisane. Nowe przepisy powstały przy ścisłej współpracy ze stroną społeczną, w tym z przedstawicielami branży.

Pakiet MŚP już w Sejmie

27.9.2018

Status „małego podatnika” w PIT i CIT uzyskają firmy o sprzedaży do 2 mln euro rocznie (obecnie jest to 1,2 mln euro); wartość pracy małżonka będzie można wliczyć w koszt uzyskania przychodu; jednorazowo będzie można rozliczyć stratę podatkową do wysokości 5 mln zł; dla 5 (...)

Większa ochrona marynarzy

26.12.2017

Nowelizacja ustawy o pracy na morzu zawiera np. rozwiązania, które zapewnią marynarzom ochronę ubezpieczeniową na wypadek porzucenia, śmierci lub uszkodzenia ciała. W konsekwencji wprowadza też obowiązek posiadania przez armatorów odpowiednich ubezpieczeń i zabezpieczeń finansowych.

Będzie zmiana zasad prewencji wypadkowej

27.10.2017

Nowelizacja ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych dotyczy unormowania na poziomie przepisów powszechnie obowiązujących zasad i trybu przyznawania dofinansowania przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych ze środków publicznych (...)

Lepsza ochrona pracowników przed rakiem

19.6.2017

Rada ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Ochrony Konsumentów wypracowała porozumienie, dzięki któremu ponad 4 mln pracowników będzie lepiej chronionych w pracy przed czynnikami rakotwórczymi i mutagenami.

Dbajmy o bezpieczeństwo w pracy

29.4.2017

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny w ubiegłym roku zgłoszono ponad 87 tys. wypadków przy pracy. 87 183 osoby uległy wypadkom przy pracy ze skutkiem lekkim (o 0,4% więcej niż w 2015 r.), 464 osoby - wypadkom z ciężkimi obrażeniami ciała (analogicznie o 7,6% mniej), wypadkom (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika