Prawo pracy: Wynagrodzenie - Artykuły (strona: 6)

Uposażenie policjanta, który pełnił funkcje związkowe - opinia prawna

22.2.2005

Oznacza to, że po powrocie do swojego poprzedniego zakładu pracy – Komendy Miejskiej Policji w Y, winien Pan zostać zatrudniony na stanowisku gwarantującym takie samo wynagrodzenie jak przed wyborem do zarządu związku zawodowego. Przy czym w przypadku zmian w relacji płac, należy rozumieć (...)

Utrata wynagrodzenia a umowa kredytu - opinia prawna

7.2.2005

Z opisanego stanu faktycznego wynika, iż do pewnego momentu piastował Pan odpowiedzialne stanowisko w Banku, który był jednocześnie Pana pracodawcą. Nie wynika to bezpośrednio z przedstawionego stanu faktycznego, jednak zakładamy, iż skoro pisze Pan, iż zostało panu zmniejszone wynagrodzenie (...)

Wynagrodzenie nauczyciela

14.12.2004

Wynagrodzenie wypłacane jest nauczycielowi miesięcznie z góry w pierwszym dniu miesiąca. Jeżeli pierwszy dzień miesiąca jest dniem ustawowo wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłacane jest w dniu następnym. Składniki wynagrodzenia, których wysokość może być ustalona jedynie na podstawie już (...)

Systemy wynagradzania

7.12.2004

Obowiązkiem pracodawcy jest ustalenie kryteriów wynagradzania za pracę według jej rodzaju, kwalifikacji pracownika oraz jakości i ilości świadczonej przez niego pracy. Pracodawca powinien więc określić ogólne zasady wynagradzania, według tych kryteriów. Zapis na ten temat powinien znajdować (...)

Zagraniczne podróże służbowe żołnierzy

7.12.2004

Zagraniczną podróżą służbową żołnierza jest wykonywanie przez żołnierza czynności służbowych poza granicami państwa w terminie i miejscu określonych w poleceniu odbycia zagranicznej podróży służbowej, wydanym przez przełożonego określonego w odrębnych przepisach wojskowych. Za (...)

Krajowe podróże służbowe żołnierzy

7.12.2004

Krajową podróżą służbową jest wykonywanie przez żołnierza czynności służbowych poza miejscowością stanowiącą siedzibę jednostki wojskowej lub wydzielonego pododdziału, w której żołnierz pełni służbę wojskową, w terminie i miejscu na terenie kraju określonych w poleceniu wyjazdu (...)

Nagroda jubileuszowa dla nauczyciela - opinia prawna

3.12.2004

Z art. 47. 1 Ustawy Karta Nauczyciela wynika, że za wieloletnią pracę nauczyciel otrzymuje nagrodę jubileuszową. W przypadku 25 lat pracy jest to kwota w wysokości 100% wynagrodzenia miesięcznego. Do okresu pracy uprawniającego nauczyciela do nagrody jubileuszowej zalicza się wszystkie zakończone (...)

Zmniejszenie wynagrodzenia przez pracodawcę - opinia prawna

3.12.2004

Wprowadzenie nowych miesięcznych stawek płacy jest wypowiedzeniem wynikających z umowy warunków pracy i płacy przewidzianym w art. 42 Kodeksu pracy. Wypowiedzenie takie, dla swojej skuteczności powinno być przedstawione pracownikowi na piśmie. Ze względu na odpowiednie stosowanie ogólnych przepisów (...)

Zmiana wysokości wynagrodzenia w jakim trybie? - opinia prawna

3.12.2004

Wprowadzenie nowych miesięcznych stawek płacy jest wypowiedzeniem wynikających z umowy warunków pracy i płacy przewidzianym w art. 42 kodeksu pracy. Wypowiedzenie takie, dla swojej skuteczności powinno być przedstawione pracownikowi na piśmie. Ze względu na odpowiednie stosowanie ogólnych przepisów (...)

Wynagrodzenie za czas choroby w okresie wypowiedzenia - opinia prawna

1.12.2004

Kodeks pracy stanowi, że pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Usprawiedliwioną nieobecnością jest na przykład nieobecność (...)

Kształtowanie wynagrodzenia - opinia prawna

1.12.2004

W sposobie kształtowania wynagrodzenia pracownika pracodawca ma pewną dowolność. Oczywiście dowolność ta nie może doprowadzić do sytuacji, w której kształtowanie wynagrodzenia pracownika nie respektowałoby podstawowej zasady regulacji prawa pracy w zakresie wynagrodzenia właśnie, tzn. zasady (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika