Prawo upadłościowe i naprawcze - Porady prawne (strona: 7)

Ponowne złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości

Sąd umorzył postępowanie upadłościowe spółki akcyjnej ze względu na brak środków do przeprowadzenia postępowania. Powołano nowy zarząd. Czy i kiedy zarząd jest zobowiązany do ponownego złożenia (...)

Obowiązki syndyka

Jaką formą prawną można zmobilizować syndyka masy upadłości pracodawcy, aby wypłacił należne wynagrodzenie. Czy zobowiązuje go do tego wezwanie do zapłaty czy też sprawa powinna być skierowana (...)

Umowa przewłaszczenia a upadłość

Jako zabezpieczenie udzielonej pożyczki podpisaliśmy umowę przewłaszczenia na środki trwałe, zapasy magazynowe i należności. Co się dzieje z przewłaszczeniami w sytuacji ogłoszenia przez Spółkę (...)

Skutki zakończenia postępowania upadłościowego

Jeśli sąd wydał postanowienie o zakończeniu postępowania upadłościowego w stosunku do naszego wierzyciela ( firmy), a środki pieniężne uzyskane z likwidacji majątku pozwoliły na zaspokojenie (...)

Hipoteka kaucyjna w świetle prawa upadłościowego

Posiadamy jako spółka ustanowioną hipotekę kaucyjną na nieruchomości dłużnika wpisaną na pierwszym miejscu. Dłużnik znajduje się w upadłości. Czy przy sprzedaży tego obiektu przez syndyka (...)

Zarząd majątkiem przed ogłoszeniem upadłości

Art. 40 ust. 3 Prawa Upadłościowego i Naprawczego mówi "W razie ustanowienia zabezpieczenia przez zarząd przymusowy, dłużnik zachowuje prawo wykonywania czynności zwykłego zarządu oraz korzystania (...)

Cesja należności spółki wnioskującej o upadłość

Jestem wierzycielem spółki, która złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości (w trakcie rozpatrywania). Czy dokonana ewentualna cesja należności spółki na mnie, kosztem umorzenia przeze mnie zobowiązania (...)

Skarga na czynności nadzorcy sądowego

Zarząd spółki wnioskującej o ogłoszenie upadłości z możliwością układu złożył na nadzorcę sądowego skargę ponad 2 miesiące temu. Sąd skargi nie rozpatrzył (a przynajmniej zarząd nie (...)

Zarząd majątkiem przez syndyka

W przypadku ogłoszenia upadłości w opcji likwidacyjnej, jak wygląda procedura odwołania zarządu przez syndyka, czy następuje to automatycznie, rozwiązania umowy z dotychczasowymi pracownikami (automatycznie?) (...)

Zarząd majątkiem dłużnika a nadzorca sądowy

Spółka z o.o. złożyła kilka miesięcy temu wniosek o upadłość z możliwością zawarcia układu. Wniosek jest rozpatrywany i zapewne potrwa to jeszcze kilka tygodni (rozpatrywana skarga na działalność (...)

Rozpatrzenie wniosku o ogłoszenie upadłości

W jakim czasie sąd powinien rozpatrzyć wniosek o ogłoszenie upadłości złożony przez zarząd dłużnika - spółki z o.o.? Rozumiem, że ewentualna odpowiedzialność zarządu za długi spółki (...)

Upadłość spółdzielni - skutki

W pewnym artykule w Rzeczpospolitej zawarto następujące stwierdzenie: "Jeżeli doszłoby do upadku spółdzielni, to własnościowe spółdzielcze prawa do lokalu przekształcają się w prawo własności, (...)

Sposób liczenia odsetek w upadłości

W jaki sposób obliczamy odsetki od wierzytelności zgłaszanej w postępowaniu upadłościowym?

Postępowanie układowe spółki z o.o.

Czy w trakcie postępowania układowego dłużnika - spółki z o.o., dłużnik ten (jego zarząd) może odrębnie zaspokoić jednego z wierzycieli (jeszcze sprzed ogłoszenia układu), spłacając mu (...)

Egzekucja a postępowanie upadłościowe

Co w sytuacji, gdy komornik na wniosek prywatnego wierzyciela zajął towary dłużnika - spółki z o.o., a nagle zostaje ogłoszona jej upadłość lub postępowanie układowe? Czy komornik musi odstąpić (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika