Prawo zamówień publicznych: Zamawiający i wykonawcy - Porady prawne

Prawo o zamówieniach publicznych a definicja wykonawcy oraz zamawiającego

Jaka jest różnica pomiędzy wykonawcą a zamawiającym według ustawy Prawo o zamówieniach publicznych

Zlecenie wykonania zamówienia podwykonawcy

Czy zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych wykonawca może zlecić prace podwykonawcy?

Uprawnienia do transportu wartości pieniężnych

Firma stara się o udzielenie zamówienia publicznego z wolnej ręki. Jednym z elementów realizowanych usług jest transport gotówki w kwotach nie przekraczających 30 tys. zł. Zamawiający przed negocjacjami (...)

Zmiana wykonawcy w trakcie trwania umowy

Gmina podpisała umowę na wykonanie dokumentacji projektowej z wykonawcą (działalność gospodarcza prowadzona przez jedną osobę) w zamówieniu poniżej 14.000 Euro. Termin wykonania umowy kończy (...)

Wyłączenie solidarności w konsorcjum

Firmy postanowiły zawiązać konsorcjum. W umowie konsorcjum wniesiono zapis o solidarnej odpowiedzialności członków konsorcjum za wykonanie umowy przed Zamawiającym. Czy zapis taki jest obowiązkowy (...)

Niepodpisanie umowy przez Wykonawcę-konsekwencje

Zamawiający ogłosił przetarg, po czym wybrał najkorzystniejszą ofertę. Następnie z przyczyn formalnych chciał unieważnić przetarg i ogłosić go na nowo. ( unieważnienie miało być z powodu (...)

Pełnomocnictwo w przetargu publicznym

Prowadzę działalność gospodarczą. Współpracuję z włoską firmą produkcyjną. Firma chce wziąć udział w postępowaniu publicznym prowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego dotyczącego (...)

Jednostki sektora finansów publicznych w przetargu

Do Zamawiającego, którym jest Gmina wpłynęły dwa pisma z prośbą o przeprowadzenie zamówienia publicznego. Jedno złożył Ośrodek Pomocy Społecznej, który ma status jednostki budżetowej. Drugi (...)

Odstąpienie od umowy o zamówienia publiczne

Świadczę usługi prania w ramach umowy o zamówienia publiczne. W związku ze znacznymi podwyżkami. m.in. wynagrodzeń, cen paliw (stanowią ponad 50% kosztów składających się na cenę) wykonując (...)

Ujawnienie oferty w przetargu

Gmina zorganizowała przetarg, w którym wzięła udział nasza firma. Jednym z warunków było wpłacenie na konto Zamawiającego wadium przetargowego. Wadium zostało wpłacone dzień wcześniej, jednak (...)

Wymóg autoryzowanego serwisu w przetargu

Podmiot udzielający zamówienia objęty jest zakresem ustawy Prawo zamówień publicznych, forma postępowania: przetarg nieograniczony. Przetarg dotyczy sprzętu biurowego: drukarko-kopiarki. Dla takiej (...)

Błędna stawka VAT a odrzucenie oferty

W przetargu na budowę sieci wodociągowej złożono dwie oferty. Oferta nr 1 jest kilkanaście tysięcy tańsza od oferty nr 2, jednakże wykonawca zastosował złą stawkę VAT. Wykonawcy z przyczyn (...)

Uprawnienia budowlane zdobyte przed 1995 r.

W przetargu prowadzonym wg U.p.z.p., oprotestowany został wybór oferty w której jeden z ekspertów kluczowych posiadał uprawnienia w specjalności konstrukcyjno-budowlanej nabyte w roku 1990, a w chwili (...)

Spółka cywilna w zamówieniach publicznych

Czy spółka cywilna dwóch podmiotów - osób prawnych powinna być zarejestrowana czy też zaewidencjonowana urzędowo, aby występować jako wykonawca zamówienia publicznego wspólnie składający (...)

Skład komisji przetargowej

Komisja przetargowa składa się z przewodniczącego, sekretarza i trzech członków. Czy sekretarz jest członkiem komisji zobligowanym do złożenia oświadczenia, powołując się na art. 17 Uzp? Czy (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika