Własność przemysłowa i prawa autorskie: Prawo autorskie - Porady prawne (strona: 9)

Wykorzystywanie wizerunku pracownika

Pracodawca w trakcie trwania stosunku pracy przedstawia pracownikowi do podpisu oświadczenie (forma i treść oświadczenia pochodzą od pracodawcy), dotyczące wykorzystania dóbr osobistych pracownika. (...)

Definicja dzieła twórczego

Zamierzam zlecić wykonanie dokumentacji użytkownika do programu komputerowego (na umowę o dzieło). Czy dokumentacja taka, będąca swoistą "instrukcją obsługi" jest dziełem twórczym? Odpowiedź (...)

Kopiowanie tekstów z internetu

Nasza strona internetowa (komercyjna strona biura podróży) została skopiowana (sam tekst, nie grafika) przez inne biuro podróży i jest wykorzystywana dla celów komercyjnych. W jaki sposób możemy (...)

Ochrona prawa autorskiego reprodukcji obrazów

Tworzę encyklopedię. Czy na użycie reprodukcji obrazow, fragmentów filmów, fragmentów muzyki, zrzutów ekranów z gier muszę mieć zezwolenie twórców?

Wykorzystywanie wizerunku zmarłych aktorów

Tworzę program komputerowy. Czy mogę w nim użyć wizerunek aktorów, którzy umarli dawniej niż 25 lat bez zgody ich spadkobierców? Czy mogę w nim użyć zdjęcia znanych samochodów bez pytania (...)

Dochód z praw autorskich a prawo do renty

Czy osoba otrzymujaca rentę chorobową powinna poinformować ZUS o osiągniętym spontanicznym dochodzie z tytułu sprzedaży praw autorskich? Czy ZUS ma prawo wstrzymać wypłatę renty w przypadku zaistnienia (...)

Zakup komputera z oprogramowaniem

Kupiłem komputer z zainstalowanym Windowsem. Posiadam dyskietkę instalacyjną, a na obudowie komputera jest przyklejona nalepka z hologramem i numerem licencji tego egzemplarza Windowsa. Czy mam prawo (...)

Prawa autorskie zleceniobiorcy

Jak wyglądają kwestie prawa autorskiego w przypadku osób, które wykonywały projekty graficzne na zlecenie firm, w których były zatrudnione na pełny etat, więc teoretycznie projekty są niejako (...)

Licencja niewyłączna na korzystanie

Czy możliwe jest przygotowanie umowy: przekazania praw autorskich i użyczenia ich. Ktoś przekazuje mi swoją bazę danych zezwalając na ich publikację, a ja z kolei użyczam je portalowi internetowemu (...)

Granie muzyki klasycznej zmarłych kompozytorów

Prowadzę szkolenie w wynajętej sali konferencyjnej. Czy w czasie przerw mogę odtwarzać "w tle" utwory muzyczne (muzyka klasyczna, twórcy zmarli więcej niż 70 lat temu), czy też na takie odtworzenie (...)

Wymogi prawne dla wydawania gazety

Prowadzę działalność gospodarczą (zgłoszenie). W chwili obecnej zamierzam rozszerzyć działalność o wydawanie bezpłatnej, regionalnej gazety informacyjno - ogłoszeniowej. Jakie warunki muszę (...)

Ozusowanie wynagrodzenia z praw autorskich

Czy wynagrodzenie z tytułu umowy licencyjnej zawartej pomiedzy dwiema osobami fizycznymi a firmą - sp. z o.o., stanowi dla tych osób obowiązek odprowadzenia składek ZUS. Mogę tu podkreślić, że (...)

Umowa o dzieło a prawa autorskie

Czy nabywając majątkowe prawa autorskie od twórcy programu komputerowego (umowa o dzieło) możemy zabronić Twórcy umieszczania dzieła (projektu graficznego) w jego portfolio? Czy ma to co wspólnego (...)

Prawa autorskie do fotografii

Poszukuję informacji dotyczacych zastrzeżenia praw autorskich do wykonanych zdjęć, jaka jest procedura zamieszczania już zastrzeżonych fotografii w pismach?

Prawo autora tekstu do wierszówki

Współpracuję jako "wolny strzelec" z dwiema redakcjami. Na łamach obu tytułów ukażą się te same artykuły mojego autorstwa. Która redakcja powinna zapłacić moją "wierszówkę"?

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika