Eksmisja - numer pesel pozwanego

Pytanie:

"Do sądu został złożony pozew o eksmisję przez właściciela (jego prywatna własność). Pozwana została jedna, dorosła osoba ale w lokalu zamieszkuje wraz z nią dorosły syn wraz z dwójką niepełnoletnich dzieci. Sąd wezwał powoda na posiedzenie ale też napisano, że sąd zobowiązuje do wskazania nr pesel i nr dowodów osobistych pozwanych w terminie 7 dni pod rygorem pominięcia w dalszym postępowaniu i uznania, że pozwanym przysługuje prawo do lokalu socjalnego. O co chodzi? Czy sądowi chodzi o wszystkich pozwanych? Skąd wziąć nr pesel i nr dowodów osobistych pozwanych?"

Odpowiedź prawnika: Eksmisja - numer pesel pozwanego

Dane o których Pani wspomina udostępniane są przez właściwe wydziały urzędów gmin czy też miast - wydziały ewidencji ludności. Zasadniczo do takich danych dostęp posiadają przeważnie wskazane w ustawie instytucje (policja, sądy, prokuratura) jednakże jeśli wnioskodawca wykaże się interesem prawnym w uzyskaniu takich informacji jak pesel czy też numer dowodu osobistego, organ jest zobowiązany udzielić takich informacji. Wystarczające więc będzie, iż złoży Pan w urzędzie wniosek i uzasadni swój interes prawny wezwaniem sądu do uzupełnienia pisma procesowego.

Inną sprawą będzie sama eksmisja - jeśli w mieszkaniu zamieszkują osoby małoletnie - a tak jest w opisanej sytuacji - sąd z pewnością orzeknie o prawie do lokalu socjalnego. Będzie to oznaczało, iż nie będzie możliwe eksmitowanie zamieszkujących tam osób, dopóki nie zostanie im przyznany lokal socjalny. Faktycznie może więc mieć Pan orzeczenie lecz nie będzie Pan mógł pozbyć się lokatorów. Eksmisja na bruk jest niedopuszczalna natomiast na mieszkanie z gminnego zasobu czeka się często kilka lat. Nie może Pan usunąć także lokatorów siłą (odciąć dopływu wody czy też prądu) - będzie to działanie nielegalne, a lokatorzy będą mogli żądać przywrócenia stanu zgodnego z prawem. Natomiast Pan będzie mógł żądać czynszu za korzystanie z mieszkania bądź odszkodowania równego czynszowi, jeśli korzystanie będzie pozbawione podstawy prawnej.

Prosimy także o zapoznanie się z artykułami:

Czy można eksmitować "na bruk" - czyli egzekucja nakazu opróżnienia lokalu i wydania rzeczy,

Jak przeprowadzić egzekucję z nieruchomości dłużnika - opinia prawna


Grzegorz Pawelec

Adwokat

Wpisany na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej.


Przez wiele lat szef redakcji serwisu e-prawnik.pl, aktualnie prowadzi własną Kancelarię Adwokacką w Krakowie, w ramach której świadczy pomoc prawną na rzecz przedsiębiorców.


Specjalizuje się w szeroko pojętej cywilistyce oraz prawie nowych technologii (e-commerce, prawo internetu). Reprezentuje także klientów indywidualnych w sprawach ubezpieczeniowych i karnych.


Autor licznych artykułów o tematyce prawniczej, publikowanych nie tylko na stronach serwisu e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • @ 2012-04-27 17:00:08

    Kto pozwala sądom na stosowanie takich absurdalnych żądań.Może jeszcze nr.NIP,miejsca pracy,numer butów pozwanych,imię babci,dziadka,wujka,ojca i matki? Chory kraj,chory wymiar sprawiedliwości.A co ma zrobić najemca jeśli lokatorzy są zameldowani w innym miejscu niż mieszkają a w mieszkaniu są na pobyt czasowy,którego nie przedłużają celowo.Najprościej chyba poprosić policję o wylegitymowanie i spisanie danych.To najszybsze.Tylko jak dzieci legitymować? Absurd goni absurd w tym kraju.

  • takisobiektoś 2012-01-18 15:45:00

    Termin do uzupełnienia braków formalnych wynosi 7 dni.Jestem ciekawy jak autor odpowiedzi wyobraża sobie uzyskanie odpowiedzi z UM na wniosek zainteresowanej osoby o uzyskanie tych danych w tym okresie.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika