Postępowanie przed sądem: Pozostałe - Artykuły (strona: 3)

Który sąd osądzi przestępcę?

10.6.2011

Jeśli ktoś popełnił przestępstwo lub był świadkiem bądź ofiarą przestępstwa pewnie jest zainteresowany, przed jakim sądem będzie się toczyć sprawa. Nasz ustawodawca zdecydował np., iż sąd rejonowy orzeka w pierwszej instancji we wszystkich sprawach, z wyjątkiem spraw przekazanych ustawą (...)

Jakie prawa ma przesłuchiwany świadek w postępowaniu karnym?

31.12.2010

W przypadku przesłuchania, świadkowi przysługują pewne uprawnienia, dzięki którym może on chronić swoje interesy, czy też swoich bliskich. Warto je znać i z nich korzystać, by niepotrzebnie nie narazić się na niebezpieczeństwo lub nie zaszkodzić innym. W jakich przypadkach można (...)

Kiedy może nastąpić warunkowe umorzenie postępowania karnego?

27.8.2009

Aby w sprawach drobniejszych i przy pozytywnej charakterystyce sprawcy nie został on skazany za popełniony czyn, sądy karne często stosują warunkowe umorzenie postępowania karnego. Sąd może warunkowo umorzyć postępowanie karne, jeżeli: wina i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne, (...)

Skierowanie oskarżonego na badania psychiatryczne - opinia prawna

31.7.2009

Zostałem oskarżony o popełnienie przestępstwa z art. 160 § 1 Kodeksu karnego, tj. narażenie człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. W toku postępowania sąd stwierdził, że moje wybuchowe zachowanie na sali sądowej kwalifikuje się (...)

Wszystko o protokołach w postępowaniu cywilnym...

27.7.2009

W ramach postępowania cywilnego każda rozprawa (z pewnymi wyjątkami) musi być zaprotokołowana. Dbanie o sporządzenie protokołu należy do obowiązków sędziego, a w szerszym składzie - do przewodniczącego składu orzekającego. Sporządzenie protokołu należy do protokolanta. W protokole (...)

Co się stanie z majątkiem upadłego konsumenta?

23.7.2009

Jeśli wierzyciel uczestniczy w postępowaniu upadłościowym obejmującym likwidację majątku upadłego, wtedy zaspokojenie jego roszczeń nastąpi przez partycypowanie w części dochodu, jaki przyniesie upłynnienie składników masy upadłości i ściągnięcie wierzytelności upadłego. Posiadany (...)

Postanowienie sądu o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej

21.7.2009

Postępowanie związane z ogłoszeniem upadłości jest to pierwsze stadium postępowania upadłościowego. Sąd winien rozpatrzyć wniosek o otwarcie postępowania upadłościowego w ciągu 2 miesięcy od jego złożenia. Sąd rozpoznaje sprawę na posiedzeniu niejawnym. Może jednak wyznaczyć rozprawę, (...)

Upadłość konsumencka a interesy wierzycieli i innych osób

21.4.2009

Upadłość konsumenta zazwyczaj powoduje, iż wierzyciele nie odzyskają części swych należności. Jednak nowe postępowanie przyspieszy wierzycielom dochodzenie ich należności. Nowa instytucja może mieć też znaczenie dla interesów innych podmiotów, np. małżonka zadłużonej (...)

Umorzenie niezaspokojonych zobowiązań upadłego konsumenta

21.4.2009

Nowe przepisy pozwalają zadłużonym spłacić długi w granicach ich możliwości finansowych i uwolnić się od pozostałego długu, który przerasta możliwości finansowe. Po wykonaniu przez upadłego obowiązków określonych w planie spłaty wierzycieli sąd wyda postanowienie o umorzeniu (...)

Jak podzielić majątek upadłego konsumenta - plan spłaty wierzycieli

21.4.2009

Postanowienie sądu o ustaleniu planu spłaty wierzycieli upadłego konsumenta określa, w jakim zakresie i w jakim czasie, nie dłuższym niż 5 lat, upadły jest obowiązany spłacać należności niezaspokojone na podstawie planu podziału oraz jaka część zobowiązań upadłego, po wykonaniu planu (...)

Plan spłaty wierzycieli upadłego konsumenta

21.4.2009

Zazwyczaj najpierw dłużnik niebędący przedsiębiorcą zostanie zlicytowany (tj przeprowadzona zostanie likwidacja masy upadłości i zaspokojenie wierzycieli z funduszów masy upadłości), a dopiero potem może otrzymać harmonogram spłat dalszych długów, na które nie wystarczyło (...)

Arbitraż przed Sądem Polubownym ds. Domen Internetowych przy PIIT

27.2.2009

Liczba firm, które widzą swoją szanse w Internecie jest coraz większa, coraz więcej firm zakłada w związku z tym swoje strony internetowe. Na ogół nazwa domeny jest odzwierciedleniem nazwy firmy bądź ze znakiem towarowym, jeśli firma ma do takiego znaku uprawnienia. Pojawiają (...)

Kiedy dochodzi do zawieszenia postępowania cywilnego?

25.7.2008

Postępowanie cywilne powinno charakteryzować się szybkim rozstrzygnięciem przedstawionego sadowi sporu. Postulat szybkości postępowania nie może jednak stać na drodze innym zasadom postępowania, takim jak ustalenie prawdy obiektywnej, możliwość obrony czy przedstawienia racji drugiej strony. (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika