Budowa studni - pozwolenie czy zgłoszenie

Pytanie:

"Mam zamiar wybudować studnię wąskorurową na działce budowlanej w mieście, na której powstanie budynek jednorodzinny. Proszę o informację, kogo powinienem poinformować o budowie studni wąskorurowej (które urzędy, instytucje itp.)? Czy muszę złożyć wniosek na pozwolenie o budowę ww. studni? Jeśli tak, to do kogo? Inaczej mówiąc, jakich procedur formalnych powinienem dochować, aby działać zgodnie z prawem?"

Odpowiedź prawnika: Budowa studni - pozwolenie czy zgłoszenie

Na budowę studni nie jest wymagane pozwolenie budowlane – wystarczy zgłoszenie do starosty. Informacje na ten temat zawiera artykuł: Kiedy budowa nie wymaga uzyskania pozwolenia, czyli zgłoszenie w prawie budowlanym

Nie napisał Pan, jaką głębokość ma mieć studnia. Jeśli ponad 30 m, to potrzebne jest pozwolenie wodnoprawne. Organem właściwym do wydawania pozwoleń wodnoprawnych, co do zasady, jest starosta, wykonujący to zadanie jako zadanie z zakresu administracji rządowej. W Pana przypadku nie mamy do czynienia z wyjątkiem od tej zasady – właściwy będzie więc starosta, do niego należy złożyć wniosek o wydanie pozwolenia.

Prawo geologiczne i górnicze nie ma zastosowania tylko do korzystania z wód w zakresie uregulowanym odrębnymi przepisami oraz do wykonywania ujęć wód podziemnych do głębokości 30 m na potrzeby zwykłego korzystania z wód. Ujęciem wód podziemnych jest otwór wiertniczy, grupa otworów wiertniczych, obudowane źródło naturalne lub inne wyrobisko konstrukcyjnie przygotowane do korzystania z wód podziemnych. Ustawę tą stosuje się w zakresie wykonywania prac geologicznych. Sprawy ujęć wód podziemnych,w tym ujęć źródeł naturalnych i odwodnień budowlanych, jeżeli udokumentowane zasoby lub przewidywana wydajność przekracza 50 m3/h, należą do marszałków województw. Jeżeli powyższa norma nie jest przekroczona, sprawa należy do starosty. Prace geologiczne obejmujące roboty geologiczne mogą być wykonywane tylko na podstawie projektu prac geologicznych. Podlega on zatwierdzeniu przez właściwy organ administracji geologicznej w drodze decyzji. Wykonawca prac geologicznych jest obowiązany zgłosić zamiar przystąpienia do wykonywania robót geologicznych właściwemu organowi administracji geologicznej, organowi nadzoru górniczego oraz wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta właściwym ze względu na miejsce wykonywanych robót.

W zgłoszeniu należy określić zamierzone terminy rozpoczęcia i zakończenia robót, ich rodzaj, podstawowe dane dotyczące prac geologicznych oraz dane dotyczące osób sprawujących dozór i kierownictwo tych prac. Zgłoszenia dokonuje się na piśmie najpóźniej na dwa tygodnie przed zamierzonym terminem rozpoczęcia prac.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Z 2015-10-30 18:38:54

    Dostałem odmowę od Gminy o przyłączu do sieci wodociągowej, gdyż tam gdzie mam działkę budowlaną nie ma jeszcze wodociągu. A do planu zagospodarowania gruntu potrzebne jest zaopatrzenie w wodę? A studni nie mam zamiaru budować, ale pismo muszę posiadać, o zaopatrzeniu w wodę? Co w takim przypadku mam zrobić?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika