Prawo cywilne - Artykuły (strona: 30)

Konstrukcja prawna umowy deweloperskiej

6.5.2010

Stroną umowy deweloperskiej jest najczęściej po jednej stronie przedsiębiorca (deweloper), a po drugiej stronie konsument (nabywca). Dodajmy, iż profesjonalny charakter działalności dewelopera, a po drugiej stronie konsumencki profil nabywcy, wywierają kolosalny wpływ na ukształtowanie samej (...)

Rynek wtórny czy pierwotny - gdzie kupić mieszkanie?

6.5.2010

Niniejszym artykułem rozpoczynamy cykl poświęcony tematyce zakupu mieszkania i wszystkim problemom i formalnościom z tym związanym, a przede wszystkim z uzyskaniem kredytu mieszkaniowego. Zakup mieszkania to wydatek niecodzienny, pochłaniający nie tylko duże środki finansowe, ale i mnóstwo (...)

Jak bezpiecznie kupić lub sprzedać nieruchomość?

6.5.2010

Wielu ludzi nurtuje ten problem, a to ze względu na występujące od czasu do czasu \"afery\". Przykładem mogą tu służyć chociażby sprzedaże kamienic przez \"cudownie odnalezionych\" właścicieli, a którzy - jak się później okazało - nie żyją od kilkudziesięciu lat. Czym (...)

Prawa konsumenta europejskiego

29.1.2010

Prawa konsumenta europejskiego sformułowała Rada Wspólnot Europejskich w 1972 r. Parlament Europejski w 1978 r. nadał im charakter karty, ale Parlament Europejski nie jest samodzielnym organem ustawodawczym i jego uchwały mają charakter jedynie deklaracji politycznych. Karta ta nie jest więc źródłem (...)

Rodzaje umów deweloperskich spotykanych w obrocie

29.1.2010

W niniejszym artykule omówione zostały poszczególne rodzaje umów, zwanych potocznie umowami deweloperskimi. Przykładowo do tej grupy należą umowy deweloperskie w ścisłym tego słowa znaczeniu, zwane też realizatorskimi, które są zawierane między nabywcą a deweloperem (...)

Najczęściej spotykane pułapki w umowach deweloperskich

29.1.2010

W umowach deweloperskich, jako kontraktach najczęściej wciąż narzucanych jednostronnie konsumentowi przez przedsiębiorcę, znajdujemy niejednokrotnie postanowienia niezgodne z prawem czy dobrymi obyczajami. W języku prawniczym noszą one nazwę „klauzul niedozwolonych\". W tym artykule postaramy (...)

Wypowiedzenie najmu przez współwłaściciela - opinia prawna

4.9.2009

Jestem współwłaścicielem budynku w 3/16 części, w której zajmuję razem z mężem pokój z kuchnią na poddaszu. Jest to współwłasność łączna, nie ma odrębności lokali w budynku. Współwłaścicielem jestem od ponad 40 lat. Przez te 40 lat zarządzam nieruchomością w całości, ponoszę (...)

Taksa notarialna przy umowie z deweloperem - opinia prawna

4.8.2009

Dzięki nowelizacji rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej poszerzony został katalog aktów notarialnych, przy sporządzaniu których notariusz jest zobowiązany zastosować obniżoną, 50 % stawkę taksy notarialnej. Jest (...)

Umowa dożywocia a kwestia dziedziczenia

28.7.2009

Często zdarza się, że właściciel chce rozporządzić posiadanym przez siebie majątkiem na rzecz bliskich mu osób jeszcze przed swoją śmiercią. Celowi temu służy testament, jednakże wiele osób chce, aby skutek w postaci przeniesienia własności nastąpił jeszcze za ich życia. (...)

Co się stanie z majątkiem upadłego konsumenta?

23.7.2009

Jeśli wierzyciel uczestniczy w postępowaniu upadłościowym obejmującym likwidację majątku upadłego, wtedy zaspokojenie jego roszczeń nastąpi przez partycypowanie w części dochodu, jaki przyniesie upłynnienie składników masy upadłości i ściągnięcie wierzytelności upadłego. Posiadany (...)

Kiedy i jak można odwołać darowiznę - opinia prawna

18.7.2009

Kodeks cywilny przewiduje możliwość odwołania darowizny nawet już wykonanej w sytuacji, gdy obdarowany dopuścił się rażącej niewdzięczności względem darczyńcy. Przepisy nie definiują pojęcia rażącej niewdzięczności ani nie zawierają wskazówek, jakiego rodzaju zachowanie lub zaniechanie (...)

Forma ustanowienia służebności mieszkania - opinia prawna

11.7.2009

Pani Y chciała ustanowić służebność osobistą dla swoich dzieci i wnuków. Chciała, by miały one prawo zamieszkiwania na czas nieokreślony lub przez całe życie w domu jednorodzinnym. Decyzję taką podjęła w dniu w zamian za nie zwrócony dzieciom depozyt nieprawidłowy w kwocie 170 tys. (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika