Prawo cywilne: Dobra osobiste - Artykuły (strona: 2)

Uporczywe nękanie - stalking, czyli co grozi stalkerowi?

20.9.2018

Wraz z rozwojem techniki coraz więcej osób staje się ofiarami uporczywego nękania. Stalking, określany jako uporczywe nękanie bądź prześladowanie ofiary, stanowi przestępstwo, za które grozi kara pozbawienia wolności do lat 3, a w niektórych przypadkach nawet (...)

Jakie są prawa człowieka?

21.3.2017

Europejska Konwencja Praw Człowieka, oficjalna nazwa Konwencja o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, to jeden z trzech, obok amerykańskiego i afrykańskiego, regionalnych systemów ochrony praw człowieka zatwierdzony przez Radę Europy 1950 w Rzymie, weszła w życie (...)

Ochrona wizerunku w prawie cywilnym i w prawie autorskim

14.3.2016

Agencja reklamowa wykorzystała moje zdjęcia wykonane na sesji zdjęciowej do wydrukowania kilku kalendarzy na rok 2002, które następnie sprzedała na przełomie listopada i grudnia 2001 roku różnym firmom mimo tego, że nie podpisano ze mną żadnej umowy, w której wyrażałabym (...)

Prywatny monitoring w prawie polskim

25.2.2015

Monitoring prywatny - instalowany na prywatnych posesjach - często obejmuje swoim zasięgiem miejsca publiczne.  Jakie przepisy regulują funkcjonowanie monitoruingu prywatnego? W artykule m.in.:  Kiedy informacje z kamer stanowią dane osobowe w rozumieniu ustawy o ochornie danych (...)

Wykorzystanie wizerunku uczestników kursu a naruszenie dóbr osobistych

16.7.2014

Czy dozwolone jest nagrywanie uczestników kursu tańca? Jak uchronić się przed roszczeniami ze strony uczestników i zapewnić legalność działania? Czy filmowanie grupy osób jest dopuszczalne bez ich zgody? Kiedy dochodzi do naruszenia wizerunku danej osoby? Zapraszamy do lektury.

Ochrona dóbr osobistych w mediach

15.7.2014

Co oczywiste - nikt nie lubi być obrażany. Jeżeli taka sytuacja nas dotyka, wówczas najchętniej odwdzięczylibyśmy się tym samym. Należy pamiętać, iż wówczas - my również popadalibyśmy w konflikt z prawem. Jak możemy bronić się przed publicznym szkalowaniem i wszelkiego (...)

Zmiana płci w świetle prawa

14.1.2013

Zjawisko transseksualizmu (czyli silnego poczucia przynależności do płci przeciwnej niż wynikająca z widocznych cech budowy ciała) w Polsce jest ciągle bardzo kontrowersyjną kwestią. W doktrynie ani nawet w orzecznicwie nie przyjęła się jeszcze jakaś bardziej konsekwentna linia - poglądy (...)

Jak ubiegać się o wydanie lub wymianę dowodu osobistego?

12.12.2007

Dowód osobisty jest dokumentem stwierdzającym tożsamość osoby, poświadczającym obywatelstwo polskie i uprawniającym obywateli polskich do przekraczania granic między państwami członkowskimi Unii Europejskiej. \"Nowy\" dowód osobisty jest ważny w zasadzie 10 lat od daty jego wydania. (...)

Rzecznik Praw Obywatelskich - kiedy warto się do niego zwrócić o pomoc?

26.3.2007

Rzecznik Praw Obywatelskich jest głównym organem państwowym powołanym specjalnie do czuwania nad przestrzeganiem praw człowieka i obywatela określonych w Konstytucji i innych aktach normatywnych (np. w ustawie). Dodatkowo w sprawach dzieci Rzecznik współpracuje z Rzecznikiem Praw (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika