Prawo cywilne: Dobra osobiste - Zmiany w prawie

Wyłączenie bezprawności działania naruszającego dobra osobiste

24.7.2023

Wyrokiem z 12 kwietnia 2023 r. Sąd Najwyższy uwzględnił skargę kasacyjną powoda – osoby fizycznej – od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie, oddalającego apelację skarżącego od wyroku oddalającego powództwo w sprawie o ochronę dóbr osobistych.

Sąd Najwyższy o szczepieniach...

28.9.2022

Sąd Najwyższy wypowiedział się w przedmiocie odpowiedzialności cywilnej za prowadzenie badań klinicznych wbrew przepisom ustawy.

Dziennikarz nie przekroczył granic dopuszczalnej krytyki...

22.10.2019

Sąd Najwyższy uchylił wyrok Sądu Apelacyjnego nakazujący dziennikarzowi oraz wydawcy gazety zamieszczenie przeprosin partii politycznej w części zmieniającej wyrok Sadu pierwszej instancji i oddalił apelację partii w sporze o ochronę dóbr osobistych w związku z artykułami opublikowanymi (...)

Nie można żądać zadośćuczynienia za zdradę małżeńską

17.3.2019

Zdrada małżeńska i narodziny pozamałżeńskiego dziecka nie mogą być podstawą dochodzenia zadośćuczynienia od zdradzającego małżonka i jego partnera w trybie ochrony dóbr osobistych. Orzekł tak Sąd Najwyższy, który uwzględnił skargę Rzecznika Praw Obywatelskich o (...)

2 kobiety w akcie urodzenia dziecka

15.10.2018

Pani Idze odmówiono wpisania do polskich akt stanu cywilnego aktu urodzenia jej syna - z małżeństwa jednopłciowego w Wlk. Brytanii. W precedensowym wyroku NSA ocenił, że doszło do dyskryminacji dziecka-obywatela RP i zwrócił sprawę urzędowi stanu cywilnego.

Prawo prasowe zaktualizowane

12.8.2018

Nowelizacja Prawa prasowego, w odpowiedzi na wniesioną do Sejmu petycję, dostosowuje archaiczne przepisy do aktualnego stanu prawnego. Rozszerza ona m.in. prawo do udzielania informacji prasie na osoby przebywające w Polsce, a niebędące obywatelami polskimi. Ma to dostosować przepisy do konstytucji. (...)

Nękanie SMS-ami i w sieci będzie przestępstwem

13.7.2010

Co dziesiąty Polak stał się ofiarą stalkingu. Dlatego Ministerstwo Sprawiedliwości chce, aby uporczywe nękanie było przestępstwem. Dzisiaj resort przedstawi propozycje dotyczące karalności tego zjawiska.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika