Prawo cywilne: Hipoteka - Porady prawne (strona: 5)

Sprzedaż nieruchomości zabezpieczonej hipoteką

Czy kredytobiorca (k. hipoteczny) może dokonać sprzedaży zakupionej na kredyt nieruchomości tak, aby spłacić dług bankowi? Zakładam sytuację spłaty 50% kredytu, tak że sprzedaż nieruchomości (...)

Pierwszeństwo zaspokojenia hipoteki przymusowej

Złożyłem wniosek o wpis hipoteki przymusowej na nieruchomości dłużnika. Po moim wniosku wpłynął wniosek ZUS o wpis hipoteki przymusowej. Wniosek ZUS został rozpatrzony jako pierwszy, moja hipoteka (...)

Roszczenie do notariusza

Przez wpisaną służebność w KW nie mogę zaspokoić swojej wierzytelności, czyli odzyskać pieniędzy lub sprzedać nieruchomości w tym samym celu. Sprzedawca nie jest wypłacalny i ta droga (...)

Wpis hipoteki na udziale współmałżonki zmarłego

Posiadam wierzytelność wobec obojga małżonków pozostających w małżeńskiej wspólnocie majątkowej, posiadających wspólnie nieruchomość. Jeden z małżonków zmarł. Czy mogę wpisać hipotekę (...)

Cesja wierzytelności a hipoteka

Mam zamiar kupić wierzytelność zabezpieczoną hipoteką ustanowioną na nieruchomości. Czy w przypadku cesji wierzytelności zabezpieczenie hipoteczne przejdzie również z dotychczasowego wierzyciela (...)

Przedawnienie odsetek a hipoteka

Jestem dłużnikiem rzeczowym dla banku w którym zawierając umowie poręczenia w listopadzie 2000 roku poddałam się do egzekucji z ograniczeniem tylko co do nieruchomości, której jestem współwłaścicielem. (...)

Uprawnienia współwłaściciela podczas licytacji

Jestem właścicielem 1/2 nieruchomości - działki oraz istniejącego na tej działce pawilonu handlowego. Przeciwko drugiemu współwłaścicielowi tej nieruchomości komornik prowadzi egzekucję komorniczą (...)

Zawiadamianie wierzyciela hipotecznego w egzekucji

Czy komornik lub sąd ma obowiązek zawiadamiania banku, na rzecz którego wpisana jest hipoteka na nieruchomości dłużnika o toczącej się egzekucji z nieruchomości ?

Hipoteka kaucyjna w świetle prawa upadłościowego

Posiadamy jako spółka ustanowioną hipotekę kaucyjną na nieruchomości dłużnika wpisaną na pierwszym miejscu. Dłużnik znajduje się w upadłości. Czy przy sprzedaży tego obiektu przez syndyka (...)

Kolejność zaspokajania z dwóch hipotek

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. W księdze wieczystej ustanowione dwie hipoteki: jako pierwsza ustanowiona hipoteka bankowa z tytułu udzielonego kredytu hipotecznego na wykończenie mieszkania (...)

Hipoteka na nieruchomości z masy spadkowej

Jestem w posiadaniu notarialnego zobowiązania do spłaty długu w określonych terminach, ale brat (dłużnik) uchyla się od jego wykonania. Jednocześnie, ja (wierzyciel) i mój brat (dłużnik) jesteśmy (...)

Hipoteka przymusowa a służebność gruntowa

Zamierzam kupić działkę do której będzie prowadziła droga przez działkę sąsiednią. Działka ta ma 2 właścicieli (każdy ma 50% własności). Zgodzili się oni ustanowić służebność drogową (...)

Zabezpieczenie alimentów hipoteką kaucyjną

Jeżeli nieruchomość (dom) jest majątkiem odrębnym męża i obciążona jest ona hipoteką za udzielenie kredytu na wspólny cel dla małżonków, to czy żona może wystąpić do sądu o ustanowienie (...)

Podział hipoteki

Spółdzielnia mieszkaniowa jest mi winna zwrot wkładu mieszkaniowego. NIE jestem członkiem tej spółdzielni, ponieważ wraz z wypowiedzeniem umowy na budowę mieszkania przestałam być członkiem (...)

Hipoteka ustawowa

1. Kiedy zniesiono hipotekę ustawową? 2. Co z art. 107 i 112 ordynacji podatkowej?

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika