Skierowanie na przymusowe leczenie alkoholowe

Pytanie:

"Moja 50-paro letnia córka jest uzależniona od alkoholu. Do tej pory się nie leczyła i nie chce podjąć dobrowolnie leczenia. Utrzymuje się ze świadczenia rentowego, choć jego kwotę przeznacza na alkohol. Ja jestem starszym człowiekiem i choć z nią rozmawiam, to rozmowy są bezskuteczne. Widzę jak niszczy swoje zdrowie, ale nie wiem jak jej pomóc. Chciałbym, jeśli to możliwe złożyć wniosek do sądu o przymusowe leczenie, bo ona dobrowolnie się nie podda na pewno. Czy mogę złożyć taki wniosek do Sądu Rejonowego, a jeśli tak czy opłata jest wysoka od takiego wniosku?"

Odpowiedź prawnika: Skierowanie na przymusowe leczenie alkoholowe

Skierowanie do leczenia odwykowego - przymusowego - następuje na podstawie postanowienia sądu cywilnego wydanego w postępowaniu nieprocesowym. Przesłanki merytoryczne skierowania na leczenie odwykowe oraz warunki, które muszą być spełnione aby zapadła taka decyzja, określa ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Zgodnie z w/w ustawą na leczenie przymusowe można skierować osobę, która w związku z nadużywaniem alkoholu powoduje rozkład życia rodzinnego, demoralizację małoletnich, uchyla się od pracy albo systematycznie zakłóca spokój lub porządek publiczny.

Skierowanie osoby uzależnionej od alkoholu następuje na podstawie postanowienia sądu rejonowego, właściwego dla miejsca zamieszkania osoby, która ma być poddana leczeniu. Wniosek do sądu kieruje natomiast albo gminna komisja rozwiązywania problemów alkoholowych albo prokurator. W Państwa przypadku najkorzystniej byłoby więc udać się do komisji i poinformować o konieczności złożenia takiego wniosku do sądu. Komisja może skierować osobę uzależniona na badanie prowadzone przez biegłego, który oznaczy czy występuje uzależnienie oraz wskaże zakład leczenia przymusowego.

Istnieje także możliwość skierowania wniosku do sądu bez badania biegłego - w takim przypadku sąd zleci opinię w toku postępowania.

Orzeczenie o obowiązku poddania się leczeniu zapada po przeprowadzeniu rozprawy, która powinna odbyć się w terminie jednego miesiąca od dnia wpływu wniosku, natomiast maksymalny czas trwania leczenia wynosi 2 lata. Osoba poddawana leczeniu może także być oddana pod nadzór kuratora.

W Pańskim przypadku najkorzystniej będzie więc udać się do Komisji gminnej (właściwej dla miejsca zamieszkania osoby uzależnionej) i zgłosić córkę do leczenia. Wszelkie dalsze decyzje będą podejmowane przez komisję.

Zgłoszenie osoby uzależnionej od alkoholu komisji nie podlega opłacie.


Grzegorz Pawelec

Adwokat

Wpisany na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej.


Przez wiele lat szef redakcji serwisu e-prawnik.pl, aktualnie prowadzi własną Kancelarię Adwokacką w Krakowie, w ramach której świadczy pomoc prawną na rzecz przedsiębiorców.


Specjalizuje się w szeroko pojętej cywilistyce oraz prawie nowych technologii (e-commerce, prawo internetu). Reprezentuje także klientów indywidualnych w sprawach ubezpieczeniowych i karnych.


Autor licznych artykułów o tematyce prawniczej, publikowanych nie tylko na stronach serwisu e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Bezradna 2014-06-11 02:34:02

    Ludzie juz nawet nie chca komentowac bo to nic w tym dziadoskim kraju nie zmieni.Jezeli IM /Rzad ,Sejm /pasuje powiluja sie na prawo unijne ale np.wypłaty są nadal komunistyczne.To samo dotyczy PROBLEMU Z ALKOHOLIKAMI!!!Dlaczego nasz Rząd nie patrzy w tym przypadku na przepisy unijne i nie wprowadzi konkretnego przepisu o przymusowym leczeniu tak jak jest w Niemczech .Niemcy chronią ofiary przemocy ,tam rodzina alkoholika nie czeka miesiącami, czy latami na pomoc ,jest interwencja i sprawa jest załatwiana prawie automatycznie.U nas się tylko dużo mówi ale NIC nie robi!!!A taki krzykacz jak np.poseł Niesiołowski może zająłby się tym tematem i pomógł , tysiącom rodzin polskich.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika