Prawo cywilne: W banku - Artykuły (strona: 4)

Elektroniczny instrument płatniczy, instrument pieniądza elektronicznego

9.11.2004

Ustawodawca dla uniknięcia wątpliwości w rozumieniu pojęć „elektroniczny instrument płatniczy” oraz „ instrument pieniądza elektronicznego” sam je definiuje. I tak elektroniczny instrument płatniczy to każdy instrument płatniczy, w tym z dostępem do środków pieniężnych (...)

Rozliczenia bezgotówkowe

9.11.2004

Dla precyzyjnego określenia czym są rozliczenia bezgotówkowe, należy w pierwszej kolejności nakreślić definicję rozliczeń pieniężnych. Na czym więc polegają rozliczenia pieniężne – ich główna cecha to przemieszczanie zasobów pieniężnych w postaci strumieni (...)

Umowa o kartę płatniczą

9.11.2004

Przez umowę o kartę płatniczą wydawca karty płatniczej zobowiązuje się wobec posiadacza karty płatniczej do rozliczania operacji dokonanych przy użyciu karty płatniczej, a posiadacz zobowiązuje się do zapłaty kwot operacji wraz z należnymi wydawcy kwotami opłat i prowizji lub do spłaty (...)

Umowa o usługi bankowości elektronicznej

9.11.2004

Czymże jest bankowość elektroniczna? Bankowość elektroniczna to dostarczanie bankowych usług i produktów w dowolnym miejscu i czasie za pomocą elektronicznych kanałów dystrybucji przy użyciu powszechnie stosowanych urządzeń elektronicznych. Cechą charakterystyczną umowy o usługi (...)

Zawarcie i rozwiązanie umowy o elektroniczny instrument płatniczy

9.11.2004

Stronami umowy o elektroniczny instrument płatniczy jest wydawca i posiadacz. Ustawa sama precyzuje kto jest, może być posiadaczem w jej rozumieniu. Posiadacz bowiem to osoba fizyczna, osoba prawna lub inny podmiot, który na podstawie umowy o elektroniczny instrument płatniczy dokonuje w swoim (...)

Kontrola i nadzór nad bankami hipotecznymi

9.11.2004

Działalność każdego banku obarczona jest pewnym ryzykiem. W przypadku banku hipotecznego, niebezpieczeństwo złych kredytów zostało w pewien sposób zniwelowane poprzez zabezpieczenie hipoteką. Jednak wartość hipoteczna nie zawsze odpowiada wartości udzielonego kredytu. Dodatkowo (...)

Hipoteczny list zastawny a publiczny list zastawny

9.11.2004

Działalność banków hipotecznych reguluje ustawa z 28 sierpnia 1997 r. o listach zastawnych i bankach hipotecznych. Banki hipoteczne to instytucje finansowe, zajmujące się udzielaniem kredytów hipotecznych. Udzielają one zainteresowanym podmiotom kredytu zabezpieczonego wpisem hipoteki (...)

Rejestr zabezpieczenia listów zastawnych

9.11.2004

Rejestr zabezpieczenia prowadzony jest przez banki hipoteczne. W rejestrze tym wpisywane są wierzytelności banku hipotecznego, na podstawie których emitowane są listy zastawne. Rejestr dokumentuje więc podstawę emisji listów zastawnych. Jest on jednym z najistotniejszych dokumentów, gdyż emisja (...)

Czynności wykonywane przez banki

9.11.2004

Ustawa Prawo bankowe określa zasady funkcjonowania banków w Polsce. Banki, jako instytucje finansowe dokonujące obrotu środkami pieniężnymi powierzonymi im m.in. Przez ludność, upoważnione są do szczególnych czynności. Upoważnienie to jest w pewnym stopniu także zastrzeżeniem. (...)

Kiedy tajemnica bankowa może być uchylona?

9.11.2004

Obowiązek banków zachowania w tajemnicy wiadomości uzyskanych o klientach w trakcie dokonywania czynności bankowych może być w pewnych sytuacjach wyłączony. Powinny to być sytuacje nadzwyczajne i wyjątkowe. Analizując przepisy ustawy prawo bankowe i wielu innych aktów prawnych (...)

Tajemnica bankowa

9.11.2004

Dokonując czynności bankowych przekazujemy bankowi informacje dotyczące bezpośrednio naszej osoby, naszego stanu rodzinnego i majątkowego. Banki posiadające takie informacje mogą stanowić bardzo bogate źródło wiedzy o nas samych. Dlatego też ustawa prawo bankowe nakazuje bankom w tym aspekcie (...)

Udzielenie kredytu przez bank hipoteczny

9.11.2004

Przed udzieleniem kredytu bank hipoteczny musi ocenić ryzyko związane z udzieleniem kredytu. Czyni to na podstawie ekspertyzy określającej bankowo-hipoteczną wartość nieruchomości. Bankowo-hipoteczna wartość nieruchomości to ustalona zgodnie z przepisami tej ustawy wartość, która (...)

Zdolność kredytowa

9.11.2004

Konieczność wykazania zdolności kredytowej przez kredytobiorców może być przez niektórych odbierana jako szykana. Należy jednak pamiętać, że bank – tak jak każdy podmiot posiadający środki pieniężne, nie odda posiadanych środków osobie, która nie gwarantuje spłaty kredytu. Środki, (...)

Umowa kredytu

9.11.2004

Dostępność kredytu bankowego jest jedną z podstaw dobrze rozwijającej się gospodarki rynkowej. Przedsiębiorcy potrzebują zastrzyku gotówkowego w celu sfinansowania swych przedsięwzięć, z których sami maja nadzieję czerpać niemałe zyski. Dlatego też istnienie silnego sektora bankowego, (...)

Oprocentowanie kredytów bankowych

9.11.2004

Na podstawie umowy kredytu instytucja kredytowa – najczęściej bank – oddaje do dyspozycji kredytodawcy określoną ilość środków pieniężnych, z przeznaczeniem na cel określony w umowie kredytowej, a kredytobiorca zobowiązuje się korzystać z oddanych mu do dyspozycji środków (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika