Uprawnienia współwłaściciela rzeczy

Pytanie:

"Właściciele domu jednorodzinnego (byłe małżeństwo) oraz przyległej do niej działki są ze sobą bardzo skłóceni. Dom został podzielony sądownie pomiędzy dwie strony, natomiast działka została uznana jako współwłasność, ponieważ jej rozmiar nie pozwala na równy podział zgodnie z prawem. Właściciele mają różne zdanie co do ewntualnego podziału działki i jej użytkowania. Jedna strona godzi się na podział prostopadły do ulic przylegających, natomiast druga jako równoległy. Strona przeciwna ostatnio rozpoczęła prace demolujące ogrodzenie i ogród, prawdopodobnie w celu zbudowania osobnego wejścia i ścieżki w miejscu, w którym druga strona nie wyraża na to zgody. Wszelkie prace (zniszczenie płotu) zostały wykonane bez zgody i wiedzy współwłaściciela. Czy to jest zgodne z prawem? Czy współwłasciciel działki może zmieniać architekturę działki bez zgody drugiego współwłasciciela, wybudować np. ścieżki, dodatkowe wejścia, podjazd do garażu? Czy można stronie przeciwnej narzucić wejście od drugiej strony działki? Jak można powstrzymać drugą stronę od wykonywania dalszych prac (zdemolowanie płotu wpływa na estetykę działki)? Zbudowanie wejścia z tej strony nie wchodzi w rachubę. Strona przeciwna prace wykonuje jedynie złośliwie (ma cały czas dostęp do działki i swojej części domu). Ponadto obecnie nie zamieszkuje domu. Czy zniszczenie płotu jest również zniszczeniem mienia i podchodzi pod postępowanie karne? Jakie kompetencje w takich przypadkach ma Policja? Jak zmusić stronę przeciwną do przywrócenia stanu działki i płotu do stanu pierwotnego?"

Odpowiedź prawnika: Uprawnienia współwłaściciela rzeczy

Współwłasność opiera się na trzech założeniach: - istnieje kilka podmiotów uprawnionych do rzeczy, - istnieje jeden przedmiot współwłasności, - niepodzielności wspólnego prawa. Otóż współwłaściciele, którzy nie dokonali umownego podziału korzystania z rzeczy wspólnej są uprawnieni do korzystania z całej nieruchomości. Mogą więc oni korzystać z całej rzeczy, jednak w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli. Jeżeli jeden ze współwłaścicieli przekracza ten zakres korzystania z rzeczy, dokonuje czynności bezprawnych. Drugi ze współwłaścicieli może żądać wówczas zaniechania naruszeń i przywrócenia stanu poprzedniego. W analizowanym przypadku doszło także do dokonywania czynności, których zakres przekracza zwykły zarząd nieruchomością wspólną. Na dokonanie takich czynności konieczna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli nieruchomości. Brak takiej zgody powoduje nieważność czynności dokonanej wbrew lub pomimo zgody wszystkich współwłaścicieli. Jeżeli chodzi o przepisy karne, z racji niepodzielności prawa korzystania ze wspólnej nieuchomości, nie można współwłaściciela pociągnąć do odpowiedzialności. Równiez organy policji nie będą angażowały się w sprawę o korzystanie ze wspólnej nieruchomości.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika