Prawo mieszkaniowe - Artykuły (strona: 7)

Jak rozliczyć ulgę odsetkową?

8.4.2009

Ustawodawca w miejsce zlikwidowanej dużej ulgi budowlanej wprowadził nową możliwość dokonywania odliczeń podatkowych, polegającą na odliczaniu od podstawy opodatkowania kwot poniesionych na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) zaciągniętego na cele mieszkaniowe. Ta tzw. ulga odsetkowa umożliwia (...)

Eksmisja lokatora, który nie płaci czynszu - opinia prawna

20.2.2009

Jeżeli lokator jest uprawniony do odpłatnego używania lokalu, wypowiedzenie przez właściciela stosunku prawnego może nastąpić tylko z przyczyn określonych w ustawie o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie Kodeksu cywilnego. Na przykład, gdy lokator nie płaci czynszu (...)

Nabycie mieszkania z lokatorem - opinia prawna

13.2.2009

W zeszłym tygodniu kupiłam dla siebie mieszkanie na rynku wtórnym. Mieszkanie było wcześniej wynajmowane, na ogół studentom, i wymaga generalnego remontu. Oczywiście przed podpisaniem aktu notarialnego zapoznałam się z odpisem z księgi wieczystej (nie były tam wpisane żadne ograniczenia), (...)

Nabycie lokalu w drodze spadkobrania a obowiązek zwrotu bonifikaty

29.1.2009

Pod koniec 2005 roku zmarła moja matka. Spadek po matce obejmował mieszkanie własnościowe, poza nim matka nie miała znaczącego majątku. Rok po śmierci mamy jako jedyny spadkobierca po mamie i właściciel mieszkania sprzedałem je (styczeń 2007 roku) a uzyskane w niniejszy sposób pieniądze (...)

Zbycie nieruchomości mieszkalnych a PIT

28.1.2009

Z dniem 1.01.2007 r. oraz 1.01.2009 r. zmieniały się zasady dotyczące opodatkowania zbycia nieruchomości mieszkalnych. Jednakże w razie nieruchomości nabytych lub wybudowanych do 31.12.2006 r. odpłatne zbycie dokonywane jest na zasadach obowiązujących w 2006 r. W 2006 r. opodatkowaniu podatkiem (...)

Kiedy właściciel lokalu może powiesić reklamę - opinia prawna

19.12.2008

Członkowie spółdzielni mieszkaniowej posiadają spółdzielcze własnościowe prawo do lokali użytkowych i prowadzą działalność gospodarczą w swoich lokalach. Lokale usytuowane są na parterze bloku mieszkalnego. Przed lokalami zamontowane są barierki ochronne o wysokości 1,3 m. Na barierkach (...)

Jak eksmitować lokatora do lokalu zastępczego - opinia prawna

19.12.2008

Wynajmujący wygrał sprawę w sądzie o eksmisję lokatora do lokalu zastępczego, z wyszczególnionymi warunkami. Mieszkanie, do którego ma być przeniesiony lokator, spełnia wszystkie te warunki (metraż, lokalizacja, urządzenia techniczne). W akcie notarialnym zakupu lokalu zastępczego zostało (...)

Wykupienie mieszkania przez syna członków spółdzielni - opinia prawna

25.7.2008

Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu jest prawem związanym z członkostwem w spółdzielni. Umowę o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego można zawrzeć tylko z członkiem spółdzielni. Zgodnie z art. 9 ust. 5 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych spółdzielcze (...)

Umowa o administrowanie nieruchomością przez dewelopera

4.5.2008

Kwestie zarządu nieruchomością wspólną regulowane są osobną umową o sprawowanie zarządu, często zamieszczaną w jednym dokumencie z umową deweloperską. Nie można bagatelizować postanowień dotyczących zarządu, uznając że skoro są to obowiązki dewelopera, to nie ma konieczności tak (...)

Okres zalegania z czynszem a wypowiedzenie - opinia prawna

11.4.2008

Najemca w umowie cywilnoprawnej zawartej pod koniec lipca zgodził się na opłatę czynszu za pierwszy miesiąc oraz za kaucje wartości 1 miesiąca czynszu w przeciągu kilku dni po wprowadzeniu się, oraz na następne opłaty czynszu z 1 miesięcznym wyprzedzeniem. Jednak pierwszego terminu nie dochował (...)

Ustawa o ochronie praw lokatorów - krótki komentarz

26.11.2007

Ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego reguluje charakter oraz całokształt konsekwencji prawnych wynikających z zawarcia umowy o odpłatne używanie lokalu między właścicielem lokalu, a korzystającym (lokatorem). Kogo dotyczy ustawa o (...)

Gruntowne zmiany w gospodarce nieruchomościami

22.10.2007

Od 22 października zaczynają obowiązywać znowelizowane przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami. Zmienią się m.in. zasady sprzedaży dawnych mieszkań komunalnych. Przewidziano też przykładowo, że pierwszeństwo w nabyciu lokali mieszkalnych będzie przysługiwało najemcom, których (...)

Czy najemca ma roszczenie do gminy o sprzedaż mieszkania? - opinia prawna

19.10.2007

W przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z realizacją prawa pierwszeństwa w zakupie nieruchomości dokonywanej na podstawie ustawy o gospodarce nieruchomościami. Na wstępie należy wyjaśnić, że gmina dokonując sprzedaży nieruchomości, powinna co do zasady ogłosić przetarg i wybrać najkorzystniejszą (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika