Prawo mieszkaniowe - Artykuły (strona: 8)

Jak tanio wykupić mieszkanie spółdzielcze?

31.7.2007

Z dniem 31 lipca 2007 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 14 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Nowelizacja ta przewiduje wiele zmian w prawie spółdzielczym, w tym m.in. dotyczące opłat za mieszkanie. Zgodnie (...)

Ulga odsetkowa do końca 2027 r. dla tych, którzy się \"załapali\"

25.5.2007

Od 1.01.2007 r. nie obowiązuje już ulga odsetkowa, która pozwalała na odliczenie od dochodu odsetek zapłaconych od kredytów mieszkaniowych. Z ulgi będą mogli jednak skorzystać podatnicy, którym udało się zaciągnąć kredyt w banku w latach 2002-2006 r. Z ulgi odsetkowej (...)

Podnajem od gminy a ochrona praw lokatorów - opinia prawna

18.5.2007

Zgodnie z art. 20 § 2a ustawy o ochronie praw lokatorów w celu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych gmina może wynajmować lokale od innych właścicieli i podnajmować je osobom, których gospodarstwa domowe osiągają niski dochód. Zgodnie z art. 688 [2] kc, bez zgody wynajmującego najemca nie (...)

Jak zaktualizować metraż mieszkania w księdze wieczystej - opinia prawna

2.3.2007

Obrót na rynku nieruchomości jest już od dłuższego czasu bardzo duży. Jego przedmiotem są najczęściej lokale będące przedmiotem odrębnej własności oraz własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu. Zakup własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu wiąże się ze stosunkowo największymi (...)

Ustawienie zakazu wjazdu do lokalu przedsiębiorcy w spółdzielni - opinia prawna

27.10.2006

Członek spółdzielni posiada spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego, w którym prowadzi działalność gastronomiczną. Wejście oraz dojazd do tego lokalu jest usytuowane wyłącznie drogą wewnętrzną na terenie spółdzielni. Tą drogą dojeżdżali dotychczas dostawcy tego przedsiębiorcy. (...)

Finansowe wsparcie rodzin w nabywaniu własnego mieszkania

14.10.2006

26 października 2006 r. wchodzi w życie oczekiwana ustawa z dnia 8 września 2006 r. o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania. Ustawa ta określa zasady stosowania dopłat do oprocentowania kredytów udzielanych na zakup lokalu mieszkalnego, budowę i zakup domu jednorodzinnego (...)

Zasady obliczania kwoty partycypacji - opinia prawna

8.9.2006

Pan X w 2005 r. wykupił partycypację TBS-u od dewelopera w budynku oddanym do użytku w 2003 r. Zapłacił o około 12.000 zł więcej od tych, którzy dokonali wykupu w 2003 r. Dlatego mimo zapłaty wyższej kwoty TBS twierdzi, że kwota ta ciągle stanowi 30 % ceny wykupu mieszkania? TBS jest spółką (...)

Jakie są sposoby ustanowienia odrębnej własności lokalu?

30.4.2006

Ustanowienie konstrukcji odrębnej własności lokali uzasadnione jest uniezależnieniem wykonywania prawa do lokalu od spółdzielni, a także możliwością tworzenia odrębnej własności w niewielkich, dotychczas jednorodzinnych domkach. Jednym z ograniczeń możności ustanawiania odrębnej (...)

Jak nabywać mieszkania od gminy - opinia prawna

24.11.2005

W przypadku zbywania nieruchomości jednostki samorządu terytorialnego osobom fizycznym i prawnym pierwszeństwo w ich nabyciu przysługuje osobie, która jest najemcą lokalu mieszkalnego, a najem został nawiązany na czas nieoznaczony. Jakie są warunki takiego nabycia? Czy można skorzystać (...)

Za co płacisz w rachunku za ogrzewanie, prąd i gaz?

27.10.2005

Rachunki nie ominą nikogo, bez względu na to, czy jesteś właścicielem domu jednorodzinnego, mieszkasz w mieszkaniu spółdzielczym, czy też posiadasz tzw. odrębną własność. Problem jednak w tym, iż z zasady jest tak, iż faktyczne zużycie \"mediów\", to tylko cześć, choć (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika