Prawo mieszkaniowe - Porady prawne (strona: 40)

Utrata prawa do mieszkania kwaterunkowego

Jakie okoliczności muszą zachodzić, aby przydział lokalu utracił moc prawną? Czy wymeldowanie osoby uprawnionej jest taką przesłanką? Czy mając przydział kwaterunkowy można być współwłaścicielem (...)

Waloryzacja i zwrot kaucji

Policjantowi zostało przydzielone mieszkanie służbowe z zasobów Komendy Wojewódzkiej Policji w X, w grudniu 1992 roku. Zasiedlenie mieszkania nastąpiło dopiero w kwietniu 1994 roku (zwłoka w zasiedleniu (...)

Opłata za ciepło poza sezonem grzewczym

Czy spółdzielnia mieszkaniowa ma prawo pobierać opłaty za centralne ogrzewanie poza sesonem grzewczym, tlumacząc się trudną sytuacją finansową? Pobieranie opłat za "ciepło", które nie jest (...)

Nadpłata czynszu wskutek niewłaściwego naliczenia

W listopadzie 1998 roku otrzymałem mieszkanie służbowe z Wojskowej Agencji Mieszkaniowej w Gliwicach. W decyzji przydziału podany był metraż mieszkania 61.03m2. W 2003r. W związku ze sprzedażą (...)

Nabycie własności mieszkania komunalnego

Czy można nabyć na własność mieszkanie komunalne? Jakie warunki trzeba spełnić, kto może nabyć takie mieszkanie?

Ustalenie wartości odtworzeniowej

Ile wynosi obecnie wartość odtworzeniowa lokalu w wojewodztwie śląskim?

Mieszkanie spółdzielcze w spadku

Zmarła posiadała spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, w którym przez kilka ostatnich lat nie mieszkała (była w separacji z mężem). Jaki czas ma syn zmarłej na wystąpienie (...)

Egzekucja czynszu od syna lokatora spółdzielni

Główny lokator mieszkania w bloku miał zaległości wobec spółdzielni mieszkaniowej. Ta też spółdzielnia przekazała zaległość do egzekucji przez komornika. Wobec tego z pensji głównego lokatora (...)

Wypowiedzenie umowy użyczenia lokalu

W budynku należącym do jednego właściciela zamieszkuje w jednym z pomieszczeń lokator- mieszka nieodpłatnie, czyli jak rozumiem tytułem prawnym uprawniającym go do mieszkania jest umowa użyczenia. (...)

Zawieszenie opłat za wodę

Niedawno nabyłem notarialnie mieszkanie własnościowe, które wymaga kapitalnego remontu. Ponieważ obecnie tam nie będę zamieszkiwał, a remont potrwa kilka miesięcy, czy możliwym jest skuteczne (...)

Prawo do lokalu zastępczego i socjalnego

Komu przysługuje lokal zastępczy, komu przysługuje lokal socjalny?

Forma sprzedaży lokalu własnościowego

Czy sprzedaż mieszkania spółdzielczego-własnościowego musi mieć postać aktu notarialnego? Czy jeśli dane mieszkanie nie posiada księgi wieczystej sprzedaż w formie aktu notarialnego automatycznie (...)

Opłaty za lokal użytkowy

W budynku (bloku), w którym mamy wykupione lokale z przeznaczeniem na działalność handlowa utworzyła się wspólnota mieszkaniowa składająca się z mieszkańców budynku. Firma nasza posiada niezależne (...)

Koszty zarządu nieruchomości

Jak można wypowiedzieć koszty zarządu spółdzielni mieszkaniowej na nieruchomość, dla której posiadamy wyodrębnioną własność, jednocześnie jesteśmy członkiem spółdzielni dla trzech innych (...)

Spółdzielnia a postępowanie administracyjne

Jakie przepisy regulują czas, w jakim spółdzielnia powinna udzielić odpowiedzi na złożone pismo? Czy ma tu zastosowanie kodeks postępowania administracyjnego?

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika