Prawo rodzinne - Artykuły (strona: 11)

Jak podzielić spółdzielcze prawa do lokalu między (byłych) małżonków?

15.12.2009

Zgodnie z art. 9 ust. 5 ustawy z dnia 15. grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych, spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego może należeć do jednej osoby albo do małżonków. Kluczowe znaczenie będzie miało ustanie małżeństwa, o czym stanowi art. 13 ust. 1 ww. ustawy. (...)

Władza rodzicielska - prawa i obowiązki rodziców wobec dziecka

16.10.2009

Dziecko pozostaje pod władzą rodzicielską, ponieważ nie jest zdolne do samodzielnego prowadzenia swoich spraw. Z tego względu wymaga pomocy i ochrony ze strony osób dorosłych. Taką pomoc i ochronę zarazem ma dziecku gwarantować przysługująca rodzicom władza rodzicielska. Władza rodzicielska (...)

Czy można opóźnić orzeczenie rozwodu? - opinia prawna

5.8.2009

Postępowanie rozwodowe może wszcząć jeden z małżonków nawet wbrew woli drugiego. Z różnych powodów ów drugi małżonek może się na rozwód nie zgadzać. Kiedy sąd orzeka rozwód? Czy wystarczy, że żąda go jeden z małżonków? Czy brak zgody (...)

Jak skutecznie wprowadzić rozdzielność majątkową? - opinia prawna

3.8.2009

Moja żona kilka lat temu popadła w długi. Z trudem udało nam się wyjść z kłopotów finansowych. Ostatnio dowiedziałem się o kolejnych długach żony i obawiam się, że sytuacja może się powtórzyć. Nie chcemy się rozwodzić ani orzekać separacji, chcielibyśmy, żeby nasze (...)

Czy małżonek może nie zgodzić się na rozwód - opinia prawna

31.7.2009

Mąż Pani X pod koniec ubiegłego roku wystąpił do sądu z pozwem o separację, lecz z powodu jej odmowy separacja nie została orzeczona. Następnie mąż zmienił pozew na rozwodowy z orzeczeniem jego winy. W uzasadnieniu podał m. in., że miewał przelotne znajomości, a obecnie jest w związku (...)

Dla kogo mieszkanie po rozwodzie - opinia prawna

28.7.2009

Jeżeli małżonkowie zajmują wspólne mieszkanie, sąd w wyroku rozwodowym orzeka o sposobie korzystania z tego mieszkania przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania rozwiedzionych małżonków. W wypadkach wyjątkowych, gdy jeden z małżonków swym rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne (...)

Kiedy zasadny jest wniosek o ubezwłasnowolnienie? - opinia prawna

19.6.2009

Pani X, mieszkająca za granicą złożyła do sądu w Polsce wniosek o ubezwłasnowolnienie matki. Matka Pani X chora psychicznie, nie może kierować swoim postępowaniem, potrzebuje stałej opieki i pieczy nad majątkiem. Pani X nie może sprawować nad mamą tych czynności, ponieważ od wielu lat (...)

Co jeśli ojciec nie płaci alimentów na dziecko?

12.5.2009

Z dniem 1 października 2008 roku w życie weszły przepisy nowej ustawy z dnia 7 września 2007 roku o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, która - po raz kolejny - zmienia zasady pomocy państwa dla osób, które mają trudności z uzyskaniem należnych im alimentów. (...)

Obowiązek alimentacyjny pomiędzy rozwiedzionymi małżonkami

17.12.2008

W czasie trwania małżeństwa małżonkowie zobowiązani są do wzajemnej pomocy oraz do przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny, którą przez swój związek, stosownie do swych sił oraz swych możliwości majątkowych i zarobkowych. W trakcie trwania małżeństwa małżonkowie (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika