Prawo rodzinne: Rodzice a dzieci - Artykuły (strona: 4)

Jak wygląda nadzór nad sprawowaniem opieki nad małoletnim?

12.11.2008

Opiekę ustanawia się dla małoletniego w wypadku, gdy żadnemu z rodziców nie przysługuje władza rodzicielska albo jeżeli rodzice są nieznani. Okoliczności te muszą dotyczyć obojga rodziców dziecka, choćby przyczyny nieprzysługiwania tej władzy były po stronie każdego z rodziców odmienne. (...)

Rozwód w Polsce czy za granicą - opinia prawna

21.8.2008

Obywatelka Polski jest od 3 lat w związku małżeńskim z obywatelem Francji i aktualnie mieszka we Francji. Syn ma podwójne obywatelstwo oraz 2 paszporty. Żona jest ofiarą przemocy domowej, alkoholizmu małżonka i ciągłych gróźb dotyczących odebrania dziecka. Mąż ma bardzo dobrą (...)

Kontakty dziadków z wnukami

29.2.2008

Kodeks rodzinny i opiekuńczy reguluje jedynie zagadnienie osobistej styczności rodziców z dzieckiem. Jednakże naczelną zasadą prawa rodzinnego jest dobro dziecka. Rodzice mają wykonywać władzę rodzicielską tak, jak tego wymaga dobro dziecka i interes społeczny. Jak w takim razie wygląda (...)

Wspólne zamieszkiwanie rodziców i dorosłych dzieci - opinia prawna

29.6.2007

Zagadnienia dotyczące władzy rodzicielskiej zawarte są w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Pojęcie to nie jest jednak zdefiniowane. Zgodnie z przyjętymi w doktrynie prawa rodzinnego poglądami, przez władzę rodzicielską należy rozumieć zespół obowiązków i praw rodziców względem małoletniego (...)

Umowa alimentacyjna - opinia prawna

23.6.2007

Podstawowym obowiązkiem, jaki ustawa kodeks rodzinny i opiekuńczy nakłada na rodziców, jest obowiązek świadczenia alimentacyjnego względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie. Dotyczy on obydwojga rodziców, zarówno ojca jak i matki. Obok (...)

Zaprzeczenie ojcostwa po uznaniu dziecka - opinia prawna

9.2.2007

Dziewczyna, z którą spotykał się Pan X, zaszła w ciążę. Gdy dziecko się urodziło wniosła sprawę do sądu o ustalenie ojcostwa. Podstawowe badania krwi nie wykluczyły Pana X z grona grupy ojców. W trakcie postępowania w sprawie o ustalenie ojcostwa Pan X dobrowolnie uznał dziecko, chociaż (...)

Rozwód a prawa względem wspólnych dzieci - opinia prawna

10.7.2006

Sprawowanie władzy rodzicielskiej to prawo i obowiązek rodziców. Składa się na nie troska o rozwój dziecka, zapewnienie mu środków utrzymania i opieki, a także reprezentowanie jego interesów. Uprawnienia te powstają już z chwilą urodzenia się dziecka i trwają aż (...)

Pozbawienie władzy rodzicielskiej - opinia prawna

10.7.2006

Jestem od dwóch lat rozwiedziony, opiekę nad nastoletnim synem sąd przyznał mnie (syn ma 14 lat), ale żonie pozostawiono możliwość wypowiadania się w najważniejszych sprawach dziecka. Nadto zostały mi przyznane alimenty bez dodatkowych ograniczeń, widzenia itp. Zaraz po tym jak wyrok sądowy (...)

Kiedy rodzic może zostać pozbawiony władzy rodzicielskiej - opinia prawna

15.10.2004

Zgodnie z art. 7 ust. 4 zd. 1 ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o paszportach na wydanie paszportu osobie małoletniej konieczna jest zgoda obojga rodziców, chyba że z orzeczenia sądu wynika, iż prawo decydowania w tej sprawie jednemu z rodziców nie przysługuje (taka sytuacja zachodzi np.: w przypadku (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika