Prawo spadkowe: Postępowanie spadkowe - Artykuły (strona: 2)

Dziadkowie i pasierbowie mogą już dziedziczyć

21.12.2011

Rodzice dziedziczą przed rodzeństwem. Do kręgu spadkobierców ustawowych zostali włączeni dziadkowie jak i pasierbowie zmarłego. Takie zmiany weszły w życie w dniu 28 czerwca 2009 roku, nowelizując obowiązujące od 1965 roku zasady dziedziczenia ustawowego.

Nowe prawo - zapis windykacyjny i dłuższy czas na dochodzenie zachowku

14.9.2011

Zapis windykacyjny oraz wydłużenie czasu na dochodzenie zachowku to jedne z wielu zmian wprowadzonych nowelizacją Kodeksu cywilnego, która wejdzie w życie już w 23 października 2011 roku. Od tego dnia spadkodawcy będą mogli rozporządzać w testamencie poszczególnymi przedmiotami (...)

Czy mogę sprzedać spadek? Zbycie spadku w drodze umowy

4.3.2011

Przystępując do przedstawienia problematyki umownego zbycia spadku na wstępie należy poczynić kilka uwag wprowadzających. Otóż na szczególną uwagę zasługuje odpowiedź na pytanie, co jest przedmiotem umowy. Nie może bowiem ulegać wątpliwości, iż umowa dotyczy spadku albo (...)

Postępowanie w sprawie o dział spadku

20.1.2011

Z chwilą otwarcia spadku między współspadkobiercami powstaje wspólność majątku spadkowego. Ich sytuacja prawna regulowana jest wówczas przez przepisy dotyczące współwłasności w częściach ułamkowych, które stosuje się odpowiednio do wspólności majątku (...)

Gdy spadkobierca nie zdąży przyjąć spadku... (transmisja)

18.1.2011

Zdarzają się przypadki śmierci spadkobiercy przed złożeniem oświadczenia o przyjęciu spadku bądź przed upływem terminu do złożenia takiego oświadczenia (bezskuteczny jego upływ powoduje ten sam skutek co przyjęcie spadku (patrz porada dotycząca oświadczenia o przyjęciu spadku wprost). (...)

Dziedziczenie po osobach zamieszkujących za granicą

31.5.2008

Śmierć obywatela polskiego, mającego miejsce zamieszkania za granicą, może nastąpić w Polsce albo za granicą. W takim przypadku należy rozważyć, czy w sprawach o stwierdzenie nabycia spadku istnieje tzw. jurysdykcja krajowa. Pojęcie to oznacza właściwość polskich sądów do rozpoznania (...)

Dowody własności w trakcie sądowego działu spadku - opinia prawna

9.11.2007

Skład i wartość spadku ulegającego podziałowi w postępowaniu sądowym o dział spadku ustala sąd. Zatem przed wydaniem ostatecznego rozstrzygnięcia to organ procesowy zobowiązany będzie ustalić, czy nieruchomość będąca składnikiem spadku stanowiła własność spadkodawcy, czy została (...)

Mam postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku, co dalej – opinia prawna

21.7.2007

Kolejnym krokiem, jaki powinni podjąć spadkobiercy po uzyskaniu postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku jest dokonanie działu spadku. Zakładając, iż istnieje między spadkobiercami zgoda co do sposobu dokonania tej czynności, mogą oni dokonać tego w drodze umowy. Dokonanie działu spadku (...)

Dział spadku a dopuszczenie do współposiadania - opinia prawna

21.7.2007

Dziedziczenie nieruchomości powoduje częste konflikty co do tego, kto powinien zamieszkać w odziedziczonym domu i jaką część domu zająć. Niniejsza opinia przedstawia, jak kształtuje się sytuacja współwłaścicieli, jeśli wszyscy chcą korzystać z nieruchomości stanowiącej ich współwłasność. (...)

Jakie sądy orzekają o nabyciu spadku zagranicznego?

13.9.2005

Jakie sprawy spadkowe mogą prowadzić polskie sądy? Co się dzieje, jeśli dojdzie do śmierci obywatela polskiego, który posiada miejsce zamieszkania za granicą? Często obywatele polscy składają wnioski w Polsce o stwierdzenie nabycia spadku po cudzoziemcach. Czy jednak w świetle obowiązujących (...)

Stwierdzenie nabycia spadku sądu zagranicznego stosowane w Polsce

26.8.2005

Oczywistym jest, iż skutki na terenie RP wywołują orzeczenia sądów polskich. Co natomiast z orzeczeniami sądów zagranicznych? Przecież może zdarzyć się sytuacja, w której to sąd innego państwa rozstrzygnie sprawę obywatela Polski. Oczywiście ustawodawca przewidział (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika