Odpowiedzialność osoby, która złożyła fałszywe oświadzcenie

Pytanie:

"Jakiej odpowiedzialności może zostać poddana osoba, która przed sądem spadku złożyła zapewnienie, że nie ma innych spadkobierców zmarłego w sytuacji, gdy w rzeczywistości tacy istnieją?"

Odpowiedź prawnika: Odpowiedzialność osoby, która złożyła fałszywe oświadzcenie

Pod względem skutków karnych zapewnienie jest równoznaczne ze złożeniem zeznań pod przyrzeczeniem, o czym sędzia powinien uprzedzić składającego zapewnienie. Oznacza to,  że złożenie zapewnienia przed sądem, że nie ma innych spadkobierców zmarłego w sytuacji, gdy w rzeczywistości tacy istnieją, będzie skutkowało pociągnięciem osoby, która złożyła takie zapewnienie do odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Zgodnie z art. 672 Kodeksu postępowania cywilnego jeśli zapewnienie nie było złożone albo jeżeli zapewnienie lub inne dowody nie będą uznane przez sąd za wystarczające, postanowienie w sprawie o stwierdzenie nabycia  spadku może zapaść dopiero po wezwaniu spadkobierców przez ogłoszenie. Sąd wtedy ogłosi w prasie, że prowadzone jest postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku po określonej osobie i wezwie ewentualnych spadkobierców żeby zgłosili się do sądu w ciągu 6 miesięcy od ukazania się ogłoszenia. Jeżeli w ciągu sześciu miesięcy od dnia ogłoszenia o wezwaniu spadkobierców nikt nie zgłosił nabycia spadku albo, zgłosiwszy je, nie udowodnił go na rozprawie,  sąd wyda postanowienie stwierdzające nabycie spadku przez spadkobierców, których prawa zostały wykazane.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika