Testament a mieszkanie

Pytanie:

"Przedmiotem sprawy jest mieszkanie w blokach należące w tej chwili do wspólnoty mieszkaniowej. Mieszkanie należy do mojej mamy, która oprócz mnie ma jeszcze troje dzieci. Siostra mieszka z mamą w w/w mieszkaniu z rodziną. Nie wiem czy to jest istotne, ale mężem siostry jest Egipcjanin. Jest zameldowany w mieszkaniu (mają dwoje dzieci). W lutym 2006 będzie płacona ostatnia rata za wykupienie mieszkania, głównym najemcą - kupcem jest moja mama, ale raty spłacała siostra (bez dokumentacji na to). Mama zrobiła testament notarialnie, w wyniku którego po jej śmierci mieszkanie należeć będzie do siostry. W chwili obecnej mama mając 74 lata chce się z mieszkania wyprowadzić do wynajmowanej kawalerki. Siostra chce wymusić od matki własność mieszkania już w tej chwili, na co mama nie chce się zgodzić. Oprócz tego na hipotekę mieszania był zaciągnięty kredyt, mama jako główny najemca podpisała odpowiednie dokumenty, nie znając jednak kwoty kredytu. Siostra twierdziła, że jako osoba w tym mieszkaniu zameldowana ma prawo wziąć kredyt na hipotekę. Jakie konsekwencje prawne i finansowe będą w przypadku zapisania w chwili obecnej mieszkania matki na córkę za życia? Czy w testamencie musi być uwzględniony mąż siostry? Czy w przypadku nie zrzeczenia się przez pozostała trójkę dzieci prawa do zachowku, siostra będzie mogła sprzedać lub decydować o losie mieszkania? Kto w razie problemów będzie zobowiązany do regulacji czynszu i opłat oraz spłaty kredytu hipotecznego?"

Odpowiedź prawnika: Testament a mieszkanie

Aby mieszkanie stało się własnością siostry jeszcze za życia matki, konieczne będzie sporządzenie odpowiedniej umowy przenoszącej własność. Może to być np. umowa darowizny. Jeśli tak się stanie, to mieszkanie nie wejdzie do majątku spadkowego po matce. Będzie jednak brane pod uwagę przy ustalaniu zachowku dla drugiej siostry. Jest to bowiem tzw. darowizna zaliczana do spadku. Jeśli matka sporządzi testament, to może w nim rozporządzić swoim majątkiem według własnej woli. Nie ma żądnych przepisów, które nakazywałby powołanie do spadku czy ustanowienie zapisu dla określonych grup osób. Interesy najbliżej rodziny zabezpiecza w tej sytuacji instytucja zachowku. Tym bardziej nie ma też obowiązku  uwzględniania przy spisywaniu testamentu męża córki. Jeżeli matka nie rozporządzi (nie podaruje) mieszkania Pani/Pan siostrze, to może nim dowolnie rozporządzić w testamencie. Pozostali członkowie rodziny nie mają żadnego obowiązku zrzekania się zachowku, nawet jeśli chcą by siostra była wyłączną właścicielką przedmiotowego mieszkania. Stanie się nią bowiem na mocy testamentu, a to, że inne osoby będą miały prawo do zachowku, niczego teoretycznie nie zmienia. Prawo do zachowku jest bowiem prawem do uzyskania od spadkobiercy określonej sumy pieniężnej, nie daje natomiast żadnych praw do przedmiotów z majątku spadkowego. Siostra będzie więc mogła swobodnie rozporządzać mieszkaniem. Po śmierci matki zobowiązani do zapłaty czynszu będą spadkobiercy. Jeśli spadkobierca będzie tylko jedna córka, to wyłącznie ona będzie odpowiedzialna za regulowanie tych należności. Podobnie będzie z innymi długami spadkowymi. Jeśli kredyt został zaciągnięty przez matkę, to zobowiązanie do jego spłaty także przejdzie na spadkobiercę matki. W opisanej sytuacji spadkobierca/y może też rozważyć przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza, co pozwoli na ograniczenie odpowiedzialności za długi spadkowego do wartości majątku spadkowego.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika