Ubezpieczenia społeczne - Artykuły (strona: 26)

Wcześniejsza emerytura osoby urodzonej przed 1949 r. - opinia prawna

13.12.2006

Reforma systemu ubezpieczeń społecznych z 1 stycznia 1999 r. zmieniła zasady nabywania praw do świadczeń emerytalnych oraz sposób ustalania ich wysokości. Nowy system przewiduje nabywanie uprawnień do emerytury po spełnieniu kryterium wiekowego przez ubezpieczonych. Wyodrębniono przy tym trzy (...)

Naruszenie praw i wolności decyzją ZUS - opinia prawna

27.10.2006

W okresie od 1 listopada 2000 roku do 30 września 2003 r. Pan Y pobierał emeryturę i pracował bez rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, u którego był wcześniej zatrudniony. Decyzją na podstawie art. 138 ustawy o emeryturach i rentach ZUS uznał wypłacaną w tym okresie emeryturę za świadczenia (...)

Emerytura z Polski dla osoby zamieszkałej za granicą - opinia prawna

12.1.2006

Jakie obowiązują ogólne zasady dotyczące polskiej emerytury dla osoby mieszkającej za granicą? Osoba, która chce uzyskać emeryturę pracowała w Polsce 24 lata, a jej obecne miejsce zamieszkania znajduje się za granicą. Jakie są warunki przyznania emerytury? Jakie przesłanki należy spełnić, (...)

Dobrowolne ubezpieczenia emerytalne i rentowe

5.1.2006

Prawo do objęcia dobrowolnym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym przysługuje osobom, które z innych tytułów nie są objęte tym ubezpieczeniem obowiązkowo. Nie oznacza to jednak, że dobrowolne ubezpieczenie emerytalne i rentowe przysługuje wszystkim. Prawo do objęcia ubezpieczeniem dobrowolnym (...)

Kiedy może zostać orzeczona niezdolność do pracy?

8.8.2005

Określenie niezdolności do pracy jest niezbędne dla uzyskania niektórych świadczeń z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, toteż nie pozostaje obojętne dla nikogo z nas. Oczywiście w głównej mierze będzie to dotyczyć renty z tytułu niezdolności do pracy, a zatem osób, które się o nią (...)

Rozwiązanie stosunku pracy z pracownikiem na chorobowym - opinia prawna

8.8.2005

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia nie może nastąpić po stawieniu się pracownika do pracy w związku z ustaniem przyczyny nieobecności. Jeśli więc dla przykładu nieobecność pracownika w pracy spowodowana jego niezdolnością do pracy trwała 2 miesiące nie można z takim pracownikiem (...)

Jakie zmiany i od kiedy w świadczeniach rodzinnych?

23.5.2005

1 czerwca 2005 r. wchodzi w życie ustawa o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej. Oprócz regulacji zagadnień z tytułu tego aktu, regulacja ta wprowadza szereg zmian w kilku innych ustawach. Najbardziej przykuwają uwagę te dotyczące świadczeń (...)

Uprawnienie do wcześniejszej emerytury – opinia prawna

6.5.2005

Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w przepisie art. 75 i 76 przewiduje następujące rodzaje dodatków do emerytur i rent: 1. dodatek pielęgnacyjny - przysługuje osobie uprawnionej do emerytury lub renty, jeżeli osoba ta została uznana za (...)

Jak uzyskać wcześniejszą emeryturę – opinia prawna

7.4.2005

Zgodnie z art. 46 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2004 r. Nr 39 poz. 353 z późniejszymi zmianami) – zwana dalej ustawą o emeryturach i rentach prawo do emerytury na warunkach określonych m.in. w art. 29 (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika