Pytania i odpowiedzi dotyczące zasiłków - Strona 4

Artykuły

Informacje

Pytania i odpowiedzi

Forum

 • Działalność podczas niezdolności do pracy

  Pani B prowadzi działalność gospodarczą. Jest w ciąży i ma w tej chwili zwolnienie lekarskie z powodu ciąży zagrożonej. Płaciła ZUS w wysokości , która jest obowiązkowa przy działalności (...)

 • Chorobowe w trakcie trwania wychowawczego

  Jestem zatrudniona na czas określony do 20 września 2009. Obecnie przebywam na urlopie wychowawczy, który został mi udzielony do 20 września 2009. Jestem w 11 tygodniu ciąży, która jest zagrożona. (...)

 • Chorobowe i macierzyńskie a likwidacja pracodawcy

  Jestem zatrudniona przez ostatnie 3 lata na umowę o pracę przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą. Od listopada 2008 roku jestem na zwolnieniu lekarskim z powodu zagrożonej ciąży. Dostaję (...)

 • Zasiłek opiekuńczy z powodu choroby dziecka

  Mam dziecko, które często choruje. Ile dni w ciągu roku przysługuje matce na opiekę nad dzieckiem i ile % wynagrodzenia jej przysługuje?

 • Wypłata zasiłków w firmie a upadłość

  Firma zgłosiła w styczniu wniosek do sądu o upadłość. Obecny stan zatrudnienia - pozostały dwie osoby: ja (wypowiedzenie kończy się w marcu) i prezes. W styczniu korzystałem ze zwolnień L4 (7 (...)

 • Wysokość zasiłku chorobowego z ZUS

  Pracownik znajduje się na okresie wypowiedzenia umowy o pracę z przyczyn niezależnych od pracownika (zwolnienia grupowe) bez konieczności świadczenia obowiązku pracy podczas okresu wypowiedzenia. (...)

 • Podstawa zasiłku chorobowego

  We wrześniu 2008 r. byłam na zwolnieniu lekarskim 3 dni. Od dnia 11 grudnia 2008 r. przebywam ponownie na zwolnieniu. Od 13 grudnia 2008 r. nie jestem już pracownikiem (rozwiązanie umowy o pracę za (...)

 • Ustalenie wysokości podstawy zasiłku chorobowego

  Jesteśmy zakładem pracy uprawnionym do wypłaty zasiłków chorobowych. W styczniu 2009 pracownica przyniosła chorobowe 27 dni (jest w ciąży). W 2008r. chorowała: marzec 4 dni, maj 5 dni, czerwiec (...)

 • Wysokość świadczenia rehabilitacyjnego

  Po wyczerpaniu okresu zasiłku chorobowego zostało mi przyznane świadczenie rehabilitacyjne na okres 6 miesięcy. Dotychczas świadczenie to wypłacał mi zakład pracy, w którym byłem zatrudniony (...)

 • Zasiłek opiekuńczy w 2009 roku

  Od 1 stycznia weszły w życie nowe przepisy dot. m.in. zasiłku opiekuńczego: pojawił się nowy wymiar opieki: do 56 dni po porodzie dziecka. Czy ojciec może skorzystać z tej formy opieki wyłącznie, (...)

 • Wniosek o przyznanie zasiłku opiekuńczego

  Żona jest na L4 przed porodem - ok. 14 dni z zaleceniem leżenia. Mamy dziecko 5 letnie (zdrowe) uczęszczające do przedszkola (ok.2 km). Żona posiada firmę (jednoosobowo). Moja praca wymaga dojazdu (...)

 • Zasiłek chorobowy dla zleceniobiorcy

  Od dnia 01.10.2008 firma zatrudnia zleceniobiorcę i opłaca ubezpieczenie chorobowe dobrowolne. Od dnia 02.01.2009 zleceniobiorca jest na zwolnieniu lekarskim. Czy zleceniobiorcy przysługuje zasiłek (...)

 • Zasiłek dla bezrobotnych w UE

  Powrót do kraju z 12-miesięcznej pracy zarobkowej z kraju UE, Szwecji. Praca, którą wykonywałem miała charakter zatrudnienia stałego na pełny etat .Okres pracy wyniósł 12-cie miesięcy. Czy w (...)

 • Zasiłek rodzinny - utracone źródło dochodów

  Moja żona była na wychowawczym (pierwsze dziecko) do 30.06.2007 roku. Od 01.07.2007 była na chorobowym (ciąża); 33 dni wynagrodzenie chorobowe-płatne zakład pracy; następnie zasiłek chorobowy (...)

 • 30-dniowa przerwa w ubezpieczeniu chorobowym

  Do 31 lipca byłem zatrudniony na umowę o pracę. Ostatniego dnia zachorowałem i miałem zwolnienie lekarskie do 12 września. Teraz chcę ubezpieczyć się chorobowo, dobrowolnie z tytułu prowadzenia (...)

 • Podpisywanie dokumentów na zwolnieniu lekarskim

  Jestem aktualnie na zwolnieniu lekarskim, po rezygnacji z funkcji prezesa zarządu jednakże pełnię funkcję kierownika ruchu zakładu górniczego ( drugi człon nazwy stanowiska z umowy o pracę - szczegółowy (...)

 • Zwolnienie lekarskie w okresie wypowiedzenia

  Pracownik jest w okresie wypowiedzenia umowy o pracę. Ostatniego dnia zachorował i dostał zwolnienie lekarskie. Komu powinien je dostarczyć? Czy będą zrealizowane dni zwolnienia, wypadające po wygaśnięciu (...)

 • Ubezpieczenie z KRUS małżonka

  Czy po zawarciu związku małżeńskiego małżonka będzie musiała ubezpieczyć się w KRUS-ie, jeżeli mąż posiada ziemie rolną w wysokości ponad 1 ha przeliczeniowego? Małżonka jest zatrudniona (...)

 • Premia w podstawie wynagrodzenia i zasiłków

  W firmie zatrudniającej 3 osoby pracownicy mają wpisane w umowach o pracę: Pracownikowi oprócz wynagrodzenia zasadniczego przysługuje premia miesięczna w wysokości 4 % zysku firmy przed opodatkowaniem (...)

 • Wypadek przy pracy a niezdolność do pracy

  W kwietniu 2004 doznałem wypadku przy pracy. Został on uznany przez ZUS i otrzymałem jednorazowe odszkodowanie. Następstwem tego wypadku - bezspornym - jest znaczna niestabilnosc stawu kolanowego, (...)