Interwenient uboczny

Pytanie:

"Kto to jest interwenient uboczny, kto nim może zostać, jaka jest jego rola podczas rozprawy i w procesie?"

Odpowiedź prawnika: Interwenient uboczny

Interwenientem ubocznym może być ten, kto ma interes prawny w tym, aby sprawa została rozstrzygnięta na korzyść jednej ze stron. Interes prawny ma swoje źródło w stosunku prawnym, który łączy podmiot zgłaszający interwencję uboczną z jedną lub obiema stronami toczącego się postępowania. Interes prawny może być bezpośredni lub pośredni. Przykładowo, interes prawny będzie miała  gmina w sprawie o eksmisję toczącej się pomiędzy osobami X i Y, gdy najemca domaga się lokalu socjalnego, bowiem, w sytuacji, gdy osobie Y zostanie przyznany lokal socjalny, gmina będzie bowiem obowiązana do dostarczenia takiego lokalu.

Interwenient uboczny jest uprawniony do wszelkich czynności procesowych dopuszczalnych według stanu sprawy. Nie mogą one jednak pozostawać w sprzeczności z czynnościami i oświadczeniami strony, do której przystąpił. Interwenientowi ubocznemu należy od chwili jego wstąpienia do sprawy doręczać, tak jak stronie, zawiadomienia o terminach i posiedzeniach sądowych, jako też orzeczenia sądu. Interwenient uboczny nie może w stosunku do strony, do której przystąpił, podnieść zarzutu, że sprawa została rozstrzygnięta błędnie albo że strona ta prowadziła proces wadliwie, chyba że stan sprawy w chwili przystąpienia interwenienta uniemożliwił mu korzystanie ze środków obrony albo że strona umyślnie lub przez niedbalstwo nie skorzystała ze środków, które nie były interwenientowi znane.

 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika