Forum prawne

Darowizna domu i pdważenie wpisu o dożywotnium zamieszkiwaniu

Witam,

7 lat temu rodzice podarowali mi działkę z domem. W umowie notarialnej jest zapis:

"Jan Kowalski wyraża zgodę na dożywotnie bezpłatne zamieszkiwanie przez Jana i Janinę, małżonków Kowalskich w budynku miszkalnym znajdujacym się na opisanej w $1 nieruchomości."

Czy ten zapis można podciągnąć pod służebność osobistą, czy jest to raczej zgoda na zamieszkiwanie? Czy można taką zgodę cofnąć?

Dodam, ze moje stosunki z ojcem bardzo się pogorszyły - jest alkoholikiem który wrócił do nałogu, ma stwierdzoną chorobę afektywną dwubiegunową, która w połączeniu z alkoholem czyni go nieobliczalnym i agresywnym słownie. Jako ze fizyczny stan zdrowia mojej matki (która wystąpiła o rozwód) bardzo się pogorszył i nie jest w stanie sprostać sytuacji, chciałbym przenieść ojca do innego lokalu.

Zastanawiam się, czy jest to możliwe do zrealizowania bez jego zgody?
Jeśli tak, to co muszę mu zapewnić w nowym lokalu? Jakie koszty muszę wziąć na siebie?
Jeśli nie, i przeniosę matkę w inne miejsce, to czy partycypować w kosztach codziennego utrzymania domu (gaz, prąd, telefon etc)?

Dodam, ze ojciec ma niską emeryturę i raczej nie będzie w stanie wynająć sobie mieszkania na własną rękę

Dziękuję i pozdrawiam,

Marek

2014.9.18 17:22:8

Odpowiedzi w temacie: Darowizna domu i pdważenie wpisu o dożywotnium zamieszkiwaniu (1)

Witam Zapisy w akcie notarialnym wskazują, iż zawarł Pan z rodzicami tzw. umowę dożywocia, gdzie w zamian za własność nieruchomości zapewnia Pan rodzicom prawo dożywotniego zamieszkania na nieruchomości. Jeżeli sytuacja pomiędzy Panem a ojcem skomplikowała się na tyle, że nie można oczekiwać abyście pozostawali w bezpośredniej styczności ze sobą, może wystąpić Pan do Sądu z żądaniem zamiany świadczeń z tytułu dożywocia na rentę, której wysokość odpowiadać będzie wartości świadczeń z umowy dożywocia.

2014.9.21 19:55:23

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika