Odszkodowanie za bezprawną eksmisję

Pytanie:

"Czy po wygranej sprawie sądowej, w efekcie ktorej spółdzielnia mieszkaniowa zwróciła mi posiadanie mieszkania należy mi się zadośćuczynienie za bezprawnie dokonaną eksmisję?"

Odpowiedź prawnika: Odszkodowanie za bezprawną eksmisję

Zadośćuczynienie jest sposobem naprawienia doznanej krzywdy i przysługuje sronie w razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia a także w razie naruszenia dóbr osobistcyh pokrzywdzonego. W analizowanym przypadku bardziej adekwatne byłoby żądanie odszkodowania za doznaną szkodę spowodowaną niesłuszną eksmisję. Nie wyklucza to jednakże żądania zarówno odszkodowania jak i zadośćuczynienia.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Marek Czajkowski 2013-04-19 17:29:14

    Odszkodowanie o Skarbu Państwa należy sie osobom które zostały wyeksmitowane z własnościowych spółdzielczych mieszkań i w stosunku do których doszło do bezpodstawnych zubożeni. Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego sprzeczność 17 8 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych z art. 64 ust. 2 Konstytucji polega na tym, iż wprowadza on możliwość bezpodstawnego zubożenia uprawnionego poprzez zastosowanie pozostającego w ścisłym związku art. 17 11 ust. 1 ustawy, zgodnie z którym ? w wypadku wygaśnięcia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu spółdzielnia obowiązana jest uiścić uprawnionemu wartość rynkową tego prawa. Przysługująca uprawnionemu wartość własnościowego prawa do lokalu, ustalona w sposób przewidziany w ust. 2, nie może być wyższa od kwoty, jaką spółdzielnia jest w stanie uzyskać od następcy obejmującego dany lokal w trybie przetargu przeprowadzonego przez spółdzielnię?. TK wskazał, iż oznacza to, że wartość uzyskana przez dotychczasowego uprawnionego w praktyce, nie musi odpowiadać realnej wartości rynkowej prawa podmiotowego, a może być ona nieporównanie niższa od tej, jaką otrzymałby w przypadku swobodnego rozporządzania przysługującym mu prawem rzeczowym.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika