Forum prawne

Sprzedaż domu, a zachowek

Witam!
Chcemy z mężem przepisać dom po teściowej na siebie. Jednak, aby zmniejszyć koszty chcemy, aby było to w formie darowizny. Mąż ma rodzeństwo, któremu w przypadku darowizny przysługuje zachowek. Czy jeśli przepiszemy dom na siebie i go sprzedamy, to czy dalej musimy zapłacić zachowek?

2014.3.3 13:54:43

Odpowiedzi w temacie: Sprzedaż domu, a zachowek (6)

Dzień dobry, będę bardzo wdzięczna za wszelkie wskazówki dotyczące mojej sytuacji.

Moja mama zmarła, kiedy byłam dzieckiem. Mój tato od kilkunastu lat związany jest z inną kobietą, z którą ma drugie, małoletnie dziecko. Ślub cywilny wzięli, kiedy byłam już pełnoletnia, moja macocha nigdy nie była moim opiekunem prawnym.

Mój ojciec i moja mama na działce należącej do dziadków ze strony ojca wybudowali dom - przylegający do domu dziadków. Za życia mojej mamy ojciec był właścicielem połowy całości (nie tylko wybudowanego "własnoręcznie" domu). Obecnie dziadkowie nie żyją, ojciec jest właścicielem obydwu domów - nie ma rodzeństwa. Część spadku po ojcu nabył będąc formalnie wdowcem, całość, po śmierci matki - będąc już mężem mojej macochy.

Moje pytania: czy w ogóle cokolwiek mi się "należy"? Z rodzicami i bratem mam świetny kontakt i nie chcę iść na udry o pieniądze, z drugiej strony nie wiem, co będzie za kilkanaście lat, kiedy brat będzie dorosły, będzie miał rodzinę etc. Ostatnio pojawiły się rozmowy na temat sprzedaży domu i kupienia mniejszego - różnica miałaby być zainwestowana w remont.

Chciałabym zabezpieczyć moje interesy, o ile jakiekolwiek istnieją.

Pozdrawiam i dziękuję!

2013.6.6 22:49:15

Będzie miała Pani prawo do dziedziczenia części majątku po ojcu na podstawie dziedziczenia ustawowego lub na podstawie zapisu w testamencie, jeśli taki powstanie. W sytuacji, kiedy ojciec pominąłby Panią w testamencie będzie Pani miała prawo do zachowku. Jeśli zostanie Pani wydziedziczona, to będzie Pani przysługiwało prawa podważenia testamentu w sądzie, gdyby wydziedziczenie było bezpodstawne. W obecnej chwili nic nie może Pani zrobić, żeby zabezpieczyć swoją część spadku. Teoretycznie ojciec może sprzedać nieruchomości i przepić pieniądze lub wydać na dowolny cel. Nic Pani do tego nie ma.

2013.6.7 16:5:21

Tak teściowa żyje. Jest jedynym właścicielem, ale w razie jej śmierci "spadek" należy podzielić na 8 osób.
Aby uniknąć tej sytuacji chcemy przepisać dom na siebie. Wiemy, że w razie darowizny, zachowek trzeba zapłacić. A co w przypadku, gdy dom sprzedamy... Zachowek nadal obowiązuje?

2014.3.7 13:6:21

To czy sprzedacie dom nie będzie miało znaczenia, skoro otrzymacie darowiznę.
Można wybrnąć z sytuacji zawierając z teściową umowę dożywocia. Wprawdzie podatek jest wyższy niż przy darowiźnie ale za to unika się potem zapłaty zachowku. Trzeba rozważyć co się bardziej opłaca.
Jeżeli potrzebuje Pani dalszej, bardziej szczegółowej porady bardzo proszę o kontakt mailowy: amrozewska@gmail.com

2014.3.7 13:22:28

Witam Maz wniusl sprawe o zachowek gdyz mijalo juz piec lat od smierci jego ojca.Ojciec przed smiercia przepisal jako darowizne swoj majatek na córke .Mam pytanie bo sprawa juz wyslane papiery do sadu i czekamy ale czy w tym czasie siostra meza moze nadal dysponowac majatkiem czyli sprzedac zaczac budowe domu na tych dzialkach .Jest 5dzieci do podzialu plus matka meza .Tylko maz z bratem wniesli o zachowek a reszta rodzenstwa nie

2017.9.15 9:38:57

Witam, mam pytanie odnośnie domu i ziemi do niego przylegającej. Mianowicie sytuacja wygląda następującą. Moja babcia ma 2 corki, z tego jedna córka zmarła( moja mama). Zmarla corka miala męża, ktory takze zmarl po jej śmierci. Posiadała takze troje dzieci. Żyjąca córka mieszka ze swoim mężem i babcia w jej domu. Ostatnio dowiedziałam sie , ze babcia sprzedała cioci dom. Pytanie moje jest takie czy cos nalezy sie dziecią z tej nieruchomosci po zmarlej mamie ? Czy jezeli babcia sprzedała cioci ten dom to nie mamy prawa sie o nic ubiegać?

2017.9.23 17:36:22

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika