Bony towarowe a przychód

Pytanie:

"Sp. z o.o. otrzymała od Makro bon towarowy o wartości 50 zł. W momencie realizacji zostanie on przyjęty do kasy. Jak i kiedy ująć go w ewidencji przychodów: czy w dniu otrzymania, czy zrealizowania, tj. zapłaty w kasie za nabywane towary, skoro nie będzie jego oryginału potwierdzającego ww. przychód. Bo zapewne przychód wystąpi. Jakim dowodem udokumentować w księgach rachunkowych przyjęcie bonu i jego zrealizowanie?"

Odpowiedź prawnika: Bony towarowe a przychód

Bon towarowy to dowód uprawniający do otrzymania w oznaczonym terminie np. towarów. Bon nie jest towarem, lecz jedynie dokumentem uprawniającym do zakupu towarów na określoną wartość. Zastępuje on środki pieniężne, za które zwyczajowo nabywa się towary. Kwota wskazana na bonie towarowym określa wartość, za jaką jego posiadacz może nabyć towar u emitenta bonu.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

W związku z powyższym, jeżeli Spółka otrzymuje bony towarowe pełniące rolę środka płatniczego, to uzyskuje przychody podatkowe podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w momencie ich otrzymania (a nie dopiero w momencie jego zrealizowania).

Powyższe znajduje potwierdzenie w interpretacjach organów podatkowych (por. postanowienie Podlaskiego Urzędu Skarbowego w sprawie interpretacji prawa podatkowego z 15.12.2006 r., sygn. P-I/423/TW/06).

Na udokumentowanie faktu otrzymania bonu (którego oryginał będzie musiał być zwrócony emitentowi) można zostawić w księgach jego kopię.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika