Forum prawne

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Urlop macierzyński 2002

Czy będzie mi przysługiwał 26 tygodniowy urlop macierzyński jeżeli urodzę dziecko 1 stycznia 2002 r., a urlop rozpocznę przed narodzinami dziecka czyli np. 29 grudnia 2001 r.

(janko3)

2001.12.11 0:0:0

Odpowiedzi w temacie: Urlop macierzyński 2002 (17)

A dlaczego nie miałby przysługiwać ?

2001.12.12 8:45:3

Mają zostać skrócone urlopy macierzyńskie od 1 stycznia 2002 do 16 na pierwsze dziecko i co wtedy?

2001.12.12 23:4:25

Na razie jest to ciągle projekt. W/g aktualnego stanu prawnego urlop macierzyński wynosi odpowiednio 26 i 39 tygodni. Kiedy projekt będzie głosowany w ASejmie - nie wiem. Ale wątpię, aby zmiana ta obowiązywała od 01.01.2002. Po uchwaleniu przez Sejm ustawa idzie do Senatu. Po przyjęciu przez Senat (jeżeli nie ma on uwag) do Prezydenta. Następnie musi zostać opublikowana w Dzienniku Ustaw. Dopiero wtedy może obowiązywać.
A do końca roku tylko 2,5 tygodnia (po drodze święta). Obawiam się, że "maszyna ustawodawcza" nie zdąży.

2001.12.13 12:51:43

Witam
Chcialabym sie również dowiedziec, jak sie ma zmiana ustawy do rzeczywistości. Interesuje mnie to, gdyz termin porodu mam na 8 stycznie i jak sie dziecko nie pospieszy (albo nie pospieszymy się) to chyba bede miala skrocony urlop do planowanego przez nasz "kochany" rzad.
Nie wiem jak jest w rzeczywistosci, gdzie o to pytac, gdzie sie dowiedziec, bo czasu nie mam wiele:-)
Pozdrawiam

2001.12.14 10:23:48

My z żoną mamy właśnie ten sam problem.
Niech nam żyje rząd i jego "polityka prorodzinna"
Pozdrawiam wszystkie przyszłe mamy mamy.

2001.12.15 13:19:37

Moje dziecko ma przyjść na świat w pierwszych dniach stycznia 2002. Prawdopodobnie już w grudniu rozpocznę urlop macierzyński i może uda mi się "załapać" na urlop macierzyński wg dotychczasowych zasad.
Jestem zbulwersowana propozycją rządu. Prowadzę działalność gosp. i ubezpieczenie chorobowe płacę dobrowolnie. Decydując się na to miałam na uwadze m.in. 26 tygodniowy urlop macierzyński. To tak jakbym zawarła z ZUS-em umowę na świadczenie pewnych usług, a teraz oni bezkarnie zabierają to za co zapłaciłam.
Ale cóż z państwem nie wygrasz.

2001.12.16 1:31:10

Już wiem!!!
Wystarczyło wykonać telefon do ZUS-u i już wiadomo...
Wymiar 26 tygodni urolpu macierzyńskiego będzie obowiązywał, gdy zacznie się jeszcze w tym roku!!!
Nie jest ważne, że dziecko urodzi sie po 01.01.2002!!!
Tak więc jeszcze niektórzy mają szanse:-)

2001.12.18 10:14:32

z wypowiedzi naszych władz wynika, że jeśli kobieta będzie w ciąży 1 stycznia 2002 to ma prawo złożyć wniosek u pracodawcy o wydłużony urlop macierzyński tzn 26 tyg. nie musi być na macierzyńskim już w grudniu

2001.12.28 13:9:27

Oczywiście tak, nawet nie jest konieczne zaczynanie urlopu macierzyńskiego przed nowym rokiem. Nowa ustawa zapewnia dłuższy urlop (po napisaniu podania do pracodawcy, którego nie może odmówić) dla wszystkich kobiet które były w ciąży w dniu ogłoszenia ustawy.

2002.1.8 19:35:10

Male pytanie... Mam termin porodu na około połowę lutego. Kiedy dokładnie należy takie podanie (o urlop macierzyński na starych zasadach) złożyć do pracodawcy i czy gdzieś można znaleźć przykładowy tekst?

2002.1.8 20:24:4

Polityka prorodzinna państwa godna pożałowania, a tu na każdym kroku biją na alarm, że spada liczba urodzeń i za kilkadziesiąt lat nie będzie z czego płacić rent i emerytur. I to prawda. Mam też poważne obawy, że kobiety po krótszych urlopach macierzyńskich szybko powiększą szeregi bezrobotnych. Pracodawca musi przyjąć do pracy po macierzyńskim, ale szybko takiego pracownika można zredukować z powodu np. częstych zwolnień, bo 16-tygodniowe niemowlę bez mamy będzie chorować. I jaka to oszczędność dla budżetu, skoro trzeba będzie płacić zamiast macierzyńskiego zasiłek dla bezrobotnych, a potem zasiłek z MOPS? A co z rozwojem emocjonalnym dziecka? Jestem pewna, że po tej zmianie i po zlikwidowaniu zasiłku porodowego liczba urodzeń nadal będzie spadać. Ta decyzja rządu jest zła i bardzo krótkowzroczna.

2002.1.9 2:10:28

Jestem w ciąży od listopada 2001r. a termin porodu mam na koniec czerwaca. W takim razie jaki wymiar urlopu macierzyńskiego będzie mi przysługiwał? Jeśli powinnam wystąpić do pracodawcy o urlop na starych zasadach to kiedy powinnam to zrobić?

2002.1.9 10:15:56

Jeżeli pracownica jest w ciąży w dniu wejścia ustawy może zwrócić sie do pracodacwy z wnioskiem o udzielenie jej urlopu macierzyńskiego według starych zasad. Pracodawca jst obowiązany uwzględnić wniosek pracownicy.

2002.1.12 16:46:23

Jeśli mój lekarz nie potrafi dokładnie określić dnia zajścia w ciążę, a jest to w okolicach 13/01/2002, to co w takim przypadku? W jakich dniach powinno urodzić się dziecko, żeby jego mama mogła skorzystać z dłuższega urlopu macierzyńskiego?

2002.6.10 14:5:36

JA JESTEM NAJBARDZIEJ ZORIENTOWANA ,WAŁKUJĘ TEN TEMAT ,BO W PAŻDZIENIKU RODZĘ, ALE ZAŁAPIĘ SIĘ NA STYK ,DATĄ WIĄŻĄCĄ JEST 13.01.2002, TEGO DNIA TRZEBA BYĆ JUŻ W CIĄŻY I DO WNIOSKU DO PRACODAWCY DOŁĄCZYĆ TAKIE ZAŚWIADCZENIE OD LEKARZA

2002.6.26 15:48:41

Jestem matką na urlopie macerzyńskim.
Mam taki problem:
1) urodziłam córkę 11.07.02 (to oczywiście nie problem :-) ), a więc bez wątpienia byłam w ciąży 13.01.02.
2) zatrudniona zostałam dona 14.01.02.
Kto mi może powiedzieć czy należy mi się 26 tydodni urlopu macierzyńskiego czy nie?
Oczywiście złożyłam pracodawcy wszystkie potrzebne "papiery" tj. zaświadczenie lekarskie o ciąży i podanie do pracodawcy o dłuższy urlop.
Istnieje duże prawdopodobieństwo że ZUS nie przyzna mi 26. tygodniowego urlopu ponieważ nie byłam pracownicą dnia 13.01.02r. Mam pytanie: czy musiałam być pracownicą w tym dniu?
Wydaje mi się że nie mogłam nią być bo 13.01 to niedziela i nikt nie podpisuje umów o pracę rozpoczynających się od dnia wolnego od pracy.

2002.9.21 21:10:33

nie ma szans sa bezwzgledni w tej kwestii.

2002.9.27 14:43:26

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika