e-prawnik.pl Porady prawne

Archiwum 17 Kwiecień 2002

Brak artykułów do wyswietlenia.

PYTANIA I ODPOWIEDZI

 • Rękojmia

  Czy zapis w umowie kupna-sprzedaży "Kupujący oświadcza, że stan techniczny w/w linii (maszyn) jest mu znany" jest ograniczeniem odpowiedzialności z tytułu rękojmi? Czy rękojmie można stosować do umowy wstępnej kupna-sprzedaży?

 • Karty płatnicze

  Kto może być emitentem elektronicznych kart płatniczych i pieniądza elektronicznego w Polsce? Jeżeli są to tylko banki, to czy możliwe jest po podpisaniu odpowiedniej umowy z bankiem, by "niebanki" były emitentami ww. instrumentów?

 • Zwolnienie od powołanie do wojska

  Czy to prawda, że tegoroczni absolwenci szkół wyższych są automatycznie przenoszeni do rezerwy jeżeli w terminie ukończą studia? Jak to wygląda dla rocznika 1978?

 • Zwłoka z wypłatą świadczenia ZUS

  Jestem na zasiłku przedemerytalnym, pieniądze na konto powinienem dostać do 10 każdego miesiąca, niestety z tym jest różnie. Dzisiaj jest już 17 a ich nie ma, tak jest co miesiąc, czy mogę dochodzić odsetek, w jaki sposób i w jakiej wysokości? Do kogo mam kierować swoje roszczenia?

 • Zmiana miejsca zameldowania

  Jaka jest procedura w sytuacji kiedy osoba studiująca za granica, zameldowana w mieszkaniu kwaterunkowym chce dokonać przemeldowania na brata nie będąc w Polsce.

 • Dowody w procesie karnym

  Czy nielegalnie zdobyte dowody mogą być przedstawione w sprawie sadowej np ukradziona korespondencja przez osobę przedstawiającą dowód?

 • Opodatkowanie odszkodowania z Sądu Pracy

  Czy odszkodowanie zasądzone przez Sąd Pracy podlega jakimś obciążeniom np. podatki, ZUS?

 • Zwrot nadpłaconych alimentów

  W czasie trwania sprawy rozwodowej sąd obniżył wysokość zasądzonych alimentów. Żona odwołała się od tego postanowienia i po trzech miesiącach sąd apelacyjny utrzymał w mocy postanowienie o obniżeniu alimentów. Jednak przez trzy miesiące musiałem płacić alimenty w kwocie wyższej. (...)

 • Podstawy warunkowego umorzenia

  Dopuściłem się przestępstwa a art.177 par.1 KK. Kiedy mogę wnieść wniosek o skierowanie sprawy na posiedzenie w celu warunkowego umorzenia postępowania karnego? Co mi grozi? Jaki jest oprócz tego inny uproszczony sposób przeprowadzenia sprawy karnej? Nadmieniam że nie byłem pijany, warunki (...)

 • Powoływanie się na rozdzielność majątkową

  Dłużnik odmówił wykonania zobowiązania, w związku z tym po tym jak sąd wydał postanowienie przekazałam weksel do komornika. Wtedy dopiero okazało się że dłużnik nie ma nic na siebie i 10 lat temu zawarł umowę o rozdzielności majątkowej. Do tej pory byłam przekona że pomiędzy nim (...)

 • Opatentowanie sposobu sprzedaży

  Czy istnieje możliwość opatentowania sposobu (systemu) sprzedaży promocyjnej? Podam przykład: Firma Nescafe sprzedaje swój produkt wraz z kasetą z nagraniami. Czy Nescafe może opatentować ten pomysł sprzedaży?

 • Zakup samochodu z zastawem

  Chcę kupić samochód od osoby cywilnej która prowadzi działalność gospodarczą. Samochód ten odkupiła od swego ojca który go miał w leasingu. W tej chwili w dowodzie rejestracyjnym widnieje właściciel p. Izabella S. Niby jest wszystko w porządku , ale obawiam się że samochód może być (...)

 • Potrącenie długu z należnych alimentów

  W bieżącym miesiącu mój mąż potrącił sobie z alimentów rzekomy mój dług wobec niego w wysokości 300 zł. Czy miał do tego prawo? Co powinnam zrobić żeby odzyskać niewpłaconą kwotę?