e-prawnik.pl Porady prawne

Archiwum 23 Kwiecień 2002

Brak artykułów do wyswietlenia.

PYTANIA I ODPOWIEDZI

 • Zaświadczenie komornika o umorzeniu postęowania

  Komornik umorzył postępowanie egzekucyjne o alimenty na wniosek dłużnika. Czy mogę wystąpić o wydanie zaświadczenia o umorzeniu tegoż postępowania i jakie przepisy to regulują? Co powinno zawierać takie zaświadczenie?

 • Zatrzymanie osoby a jazda pod wpływem alkoholu

  Mój szwagier wjechał do domu, na podwórko był już za bramą. Wyjął kluczyki ze stacyjki i zaczął pić piwo, ktore miał w samochodzie. Nagle pijawil się policiant. Wyciągnął go z samochodu, zakuł w kajdanki i zawiózł na komendę, pod pretekstem jazdy pod wpływem alkoholu, tłumaczył (...)

 • Podział majątku po rozwodzie

  Mąż chce rozwodu bez orzekania o winie. Prowadzę działalność gospodarczą, której jestem jednym właścicielem i w czasie trwania małżeństwa kupiłam na firmę samochód i zestaw komputerowy (w dowodzie rej. auta są tylko moje dane). Czy samochód i komputer także będą podlegały podziałowi (...)

 • Adopcja przez polskie małżeństwo z zagranicy

  Czy polskie małżeństwo, mieszkające na stałe poza granicami kraju, może starać sie o adopcję dziecka w Polsce. Oboje rodzice dziecka nie żyją, opieka sprawuje prababcia, ktora pragnie przekazać dziecko do adopcji.

 • Działalność agenta

  Na czym polega specyfika umowy agencyjnej? Czy trzeba miec założoną działaność gospodarczą ?

 • Zajęcie udziału we współwłasności rzeczy ruchomej

  Czy komornik może zająć samochód, którego współwłaścicielami jest dłużnik i jego pełnoletni syn?

 • Brak zgody na rozwód

  Co dzieje się, gdy jedna ze stron nie chce zgodzic się na rozwód? Czy sąd może odmówić zgody na rozwiązanie małżeństwa? Co wtedy zrobić, aby go jak najszybciej uzyskać?

 • Prawo autora tekstu do wierszówki

  Współpracuję jako "wolny strzelec" z dwiema redakcjami. Na łamach obu tytułów ukażą się te same artykuły mojego autorstwa. Która redakcja powinna zapłacić moją "wierszówkę"?

 • Podwójne imię dziecka

  Próbujemy nadać wybrane przez nas imię Annamaria - imię łączone z języka włoskiego, ale USC sprzeciwia się rejestracji, choć przyszła chrzestna matka dziecka ma dokładnie takie samo imię i jest zarejestrowana w urzędzie od 30 lat. Nie wiem co na to polskie prawo. Nie wiem jak dotrzeć (...)

 • Odwołanie od decyzji o wywłaszczeniu

  Chciałbym się dowiedzieć na jakiej podstawie prawnej może zostać wydana przez starostwo powiatowe decyzja o wywłaszczeniu z nieruchomości. Czy od takiej decyzji przysługuje odwołanie? Jeżeli tak, to do kogo i w jakim terminie?