e-prawnik.pl Porady prawne

Archiwum 30 Lipiec 2002

Brak artykułów do wyswietlenia.

PYTANIA I ODPOWIEDZI

 • Zajęcie wierzytelności przez komornika

  Czy komornik sądowy może wysłać pismo do klientów firmy, aby zająć jej pieniądze przed wpłynięciem ich na jej konto? Prezes powiedział swoim pracownikom, że komornik wysłał pisma do jego klientów, aby nie dokonywali płatności na jego konto, tylko na konto wskazane przez komornika.

 • Prawo zięcia do odmowy składania zeznań

  Czy zięć jako bliska rodzina może zrezygnować z zeznawania w sprawie alimentacyjnej toczącej się między teściami?

 • Unieważnienie małżeństwa a skutki majątkowe

  Czy jeżeli jeden z małżonków w trakcie trwania małżeństwa dowiaduje się, że współmałżonek ukrył przed nim fakt że jest poważnie i nieuleczalnie chory (nie jest to choroba psychiczna ale schorzenie to prowadzi w konsekwencji do zaburzeń psychicznych) to czy może to stanowić podstawę (...)

 • Postępowanie o ustanowienie opiekuna

  Jak wygląda procedura (w przypadku, kiedy matka dziecka jest niepełnoletnia) ustanowienia opiekuna prawnego dziecka? Czy można bez zgody nieletniej matki wnosić o prawną opiekę na rzecz np. babki dziecka?

 • Zameldowanie a zgoda właściciela

  Czy jako właściciel 1/2 nieruchomości zabudowanej -domu jednorodzinnego mogę zameldować kogo chcę? Czy w tych sprawach wielkość udziału ma jakieś znaczenie. A gdybym był właścicielem 1/6?

 • Powtórzenie badań DNA

  Jeśli pierwszy wynik badań DNA stwierdza ojcostwo pozwanego, a on wystąpił o powtórzenie badań i drugi wynik (badania wykonane w innym miejscu, mieście) byłby zaprzeczający ojcostwu pozwanego, to jakie mam wówczas możliwości działania? Jestem pewna ojcostwa pozwanego, zatem drugi wynik musiałby (...)

 • Zajęcie sprzedanego samochodu

  Sprzedałem samochód 30 czerwca a komornik zrobił zajęcie i wpis w wydziale komunikacji 03 lipca i nie chcą mi go wyrejestrować. Termin ustawowego zgłoszenia o wyrejestrowaniu mija dzisiaj to jest 30 dni od daty sprzedaży. Co mogę zrobić żeby ten co kupił mógł go przerejestrować?

 • Jak powinno brzmieć pismo o wypowiedzenie najmu lokalu mieszkalnego kwaterunkowego?

  Jak powinno brzmieć pismo o wypowiedzenie najmu lokalu mieszkalnego kwaterunkowego? Czy należy w nim wyjaśnić najemcy jakie są przyczyny wypowiedzenia?

 • Wykorzystywanie wizerunku ucznia przez szkołę

  Szkoła w której kiedyś się uczyłem opublikowała moje i innych znajomych zdjęcia zrobione w szkole w czasie zajęć na plakatach, broszurach reklamowych. Bez mojej zgody. Czy jest to zgodne z prawem?

 • Udzielenie odpowiedzi na pozew

  Sąd Rejonowy Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych zawiadomił mnie pisemnie, że wpłynął pozew od mojej byłej pracownicy o rozciągnięcie klauzuli wykonalności prawomocnego wyroku Sądu Rejonowego na moją małżonkę. Miejsca gdzie są określone zobowiązania co do nadesłania odpowiedzi (...)

 • Dokumenty niezbędne do zameldowania

  Czy to prawda, że osoba (główny lokator) mieszkania nie może zameldować u siebie nawet osób z najbliższej rodziny (na pobyt stały!!!) w chwili gdy nie posiada tytułu własności do lokalu? Dom oraz działka jest na zasadzie wieczystej dzierżawy. Główny lokator jest wpisany do księgi wieczystej (...)

 • Koszty założenia księgi wieczystej

  Ile kosztuje założenie księgi wieczystej na mieszkanie własnościowe o wartości 113 tys. PLN. Od czego zależy ta wartość, czy tylko od wartości nieruchomości?

 • Ozusowanie wynagrodzenia z praw autorskich

  Czy wynagrodzenie z tytułu umowy licencyjnej zawartej pomiedzy dwiema osobami fizycznymi a firmą - sp. z o.o., stanowi dla tych osób obowiązek odprowadzenia składek ZUS. Mogę tu podkreślić, że osoby te same wymyśliły wzory przemysłowe na własny użytek i zgłosiły je do urzedu patentowego? (...)

 • Wola dziecka a opieka nad nim

  W jakim wieku dziecko może zadecydować podczas rozprawy rozwodowej o tym, przy którym rodzicu zamierza zostać?

 • Wniosek o uzasadnienie wyroku

  Jak sformułować wniosek o doręczenie wyroku oraz jego uzasadnienie?