e-prawnik.pl Porady prawne

Archiwum 23 Czerwiec 2003

Brak artykułów do wyswietlenia.

PYTANIA I ODPOWIEDZI

 • Oznaczenie przedsiębiorstwa

  Czy można nazwać firmę używając nazwiska znanej osoby, np. Picasso? Czy można użyć w nazwie firmy nazwy miasta, ale takiego, z którym się nie ma nic wspólnego?

 • Niewykonanie warunków umowy

  Nasza firma zawarła umowę z firmą ochoniarską o monitoring obiektu. Niestety obecnie fakty wskazują na to, że zostały zlekceważone sygnały z czujnika (na skutek poprzednich fałszywych alarmów) i w sytuacji prawdziwego włamania firma ochroniarska nie przyjechała. Czy w związku z tym możemy (...)

 • Umowa o pracę na czas określony a ciąża

  Pracownica zatrudniając się w firmie nie powiedziała, że jest w ciąży. Po zakończeniu okresu próbnego dostała umowę na czas określony pół roku. Wtedy okazało się, że jest w ciąży, termin porodu najprawdopodobniej jest na środek października, umowa kończy się na początku grudnia. (...)

 • Wyjaśnienie nieścisłości w świadectwie pracy

  Przeglądając dokumenty z firmy, w której pracowałam parę lat temu odkryłam, że brakuje mi świadectwa pracy oraz, że z powodu zmian w firmie, w której pracowałam, która zmieniała nazwę itp. nie zgadzają się daty świadectw pracy z umowami o pracę. Napisałam maila do sekretarki firmy, (...)

 • Upomnienie a wypowiedzenie

  Mój szef próbował wręczyć mi upomnienie, w którym zawarł 2 miesięczny okres na poprawę, po którym - jak powiedział - jak się nie poprawię, to mnie zwolni. Ponieważ nie zgadzam się z tym, co zostało tam napisane, odmówiłam podpisania, na co on stwierdził, że ponieważ na dokumencie (...)

 • Warunki formalne rejestracji związku zawodowego

  W jakim sądzie należy złożyć dokumenty rejestrując związek zawodowy? Czy istnieje rejonizacja tj. powiązanie siedziby sądu, w którym należy złożyć dokumenty z miejscem pracy? Ile czasu ma sąd na zarejestrowanie związku? Czy członkiem związku można zostać dopiero po zarejestrowaniu (...)

 • Szkoda w mieniu pracodawcy z błędu księgowej

  Stwierdzono w placówce błędne wypłaty wynagrodzeń, zasiłków chorobowych i ekwiwalentów za urlop, wynikające z błędów księgowej. Niektóre na niekorzyść pracownika, w niektórych przypadkach były to nadpłaty. Czy można te pieniądze odzyskać i jakie procedury należy podjąć? Czy można (...)

 • Praca sezonowa

  Byłem zatrudniony sezonowo na czas trwania kampanii cukrowniczej. Pracowałem w systemie zmianowym (12 na 24 godziny) również w soboty i niedziele. Po zakończeniu kampanii okazało się, że czas trwania mojej umowy został sztucznie przedłużony o ilość dni, jakie pracowałem w soboty i niedziele. (...)

Interpretacje podatkowe