Archiwum 1 Lipiec 2004
Brak artykułów do wyswietlenia.
PYTANIA I ODPOWIEDZI
-
Znęcanie się nad zwierzętami
Czy jest przestępstwem usiłowanie zabicia własnego psa (tzn. przez uderzenie - bez osiągnięcia zamierzonego skutku - śmierci, który to pies po dwóch dniach dochodzi do siebie, niestety w ciągu następnej doby umiera). Czy warto coś takiego zgłosić, a jeżeli tak, to gdzie, jeśli urzędy, (...)
-
Dziedziczenie zstępnego spadkobiercy
Jestem w trakcie rozwodu, od 2 lat w faktycznej separacji, od 6 miesięcy mam sądowo zniesioną ustawową wspólność majątkową. Mężowi zmarła matka. Jej majątek to mieszkanie - własność hipoteczna. Czy mojemu małoletniemu dziecku przysługuje prawo do zachowku po zmarłej babce? Z tego co (...)
-
Dziedziczenie ustawowe rodzeństwa
Czworo dzieci ma jednego ojca (dwoje z pierwszego małżeństwa i dwoje z drugiego). Kto jest ustawowym spadkobiercą majątku drugiej żony (która umiera jako wdowa) i kolejno jej niezamężnej, bezdzietnej córki?
-
Ogłoszenie testamentu
Co oznaczają terminy: zakończenie postępowania spadkowego oraz ogłoszenie testamentu?
-
Umieszczenie słupa przez zakład energetyczny
W sadzie w gospodarstwie rolnym przejętym od rodziców znajduje się słup linii energetycznej do mojego gospodarstwa, a także do innych domów. Rodzice nie zawierali w przeszłości porozumień z zakładami energetycznymi. Jaka jest moja sytuacja prawna w stosunku do właściciela linii energetycznej? (...)
-
Urlop w razie pogrzebu osoby bliskiej
Żonie pracownika zmarła babcia, czy pracownikowi należy się urlop okolicznościowy, czy też musi wypisać wniosek o urlop wypoczynkowy?
-
Zasadność zadośćuczynienia
Mój syn został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące, a w tym czasie policja prowadziła dochodzenie. Dziewczyna mojego syna, jednocześnie matka jego dziecka starając się o widzenie otrzymała odpowiedż odmowną, gdyż zdaniem policji miała być świadkiem. Jednak dochodzenie zostało zamknięte (...)
-
Sprawa rozwodowa a podział majątku
Sprawa rozwodowa pozostaje w toku kolejny rok. Wspólność majątkowa stron została zniesiona 6 miesięcy temu. W skład wspólnego majątku zadsadniczo wchodzi spółdzielcze mieszkanie własnościowe i samochód. Z majątku tego korzysta jedna strona. Czy druga strona ma prawo wystapić z wnioskiem (...)
-
Zwrot nakładów na majątek wspólny
Czy nakłady poniesione na majątek wspólny (spółdzielcze mieszkanie własnościowe) z majątku odrębnego podlegają zwrotowi w wysokości takiej samej jak poniesione nakłady, czy można żądać ich waloryzacji stosownie do wartości rynkowej spółdzielczego mieszkania własnościowego z dnia (...)
-
Wynajem osobie trzeciej przez niewłaściciela
Czy nie posiadając własności mieszkania można wynająć lub użyczyć mieszkanie osobie trzeciej?
-
Własność a użytkowanie wieczyste
Jaka jest różnica między współwłasnością a współużytkowaniem wieczystym nieruchomości (działki).
-
Roszczenia firmy windykacyjnej
Zaciągnałem kredyt w Banku, miałem problemy ze spłatą i Bank "sprzedał" wierzytelność firmie windykacyjnej. Firma ta powiadomiła mnie o tym fakcie dopiero po roku od momentu kiedy odbyła się cesja wierzytelności. W piśmie wezwała mnie do stawiennictwa w siedzibie swojej firmy i wyliczyła (...)
-
Kolejność spłaty długów
Pewna firma jest mi winna pieniądze z różnych tytułów - dwie pożyczki, zlecenia dla nich. Terminy oddania wszystkich pieniędzy już minęły. Ponieważ jedna pożyczka jest wyżej oprocentowana od drugiej, firma chce, aby przekazane pieniądze traktować jako oddanie tej wyżej oprocentowanej (...)
-
Własność a obowiązek meldunkowy
Czy przepisując własnościowe mieszkanie z matki na córkę ta ostatnia musi być zameldowana w tymże lokalu?
-
Ograniczenia prawa własności - treść prawa
Pół roku temu TPSA przeprowadziła kabel światłowodowy przez teren działki, której jestem właścicielem. Na dodatek przed wykonaniem tych prac dostarczono do miejsca mojego zamieszkania umowę z prośbą o wyrażenie zgody na przeprowadzenie kabla światłowodowego przez ww. działkę. Umowa ta (...)
-
Granice przestrzenne prawa własności
Jak wysoko rozciąga się własność prywatnej nieruchomości? Wczoraj helikopter naruszył moja przestrzeń powietrzną. Co mam zrobić aby się to więcej nie powtórzyło, oprócz zakupu baterii przeciwlotniczej?
-
Ograniczenie uprawnień właścicielskich
Dlaczego właściciel gruntu budowlanego nie ma prawa wyciąć drzewa starszego niż 5 lat, które wcześniej sam posadził bez konsultacji z gminą?
-
Uprawnienia współwłaściciela rzeczy wspólnej
Planuję przebudowę, "rozbudowę" istniejącego na planach geodezyjnych zabudowania gospodarczego na garaż. Ponieważ teren, na którym leży to zabudowanie należy w 1/3 do mnie jako współwłaściciela, o zgodę na rozbudowę muszę wystąpić do pozostałych. Plan rozbudowy przewiduje dostosowanie (...)
-
Sposób ustanowienia współwłasności
Otrzymałam przed ślubem darowiznę - nieruchomość (majątek odrębny). W jaki sposób mój obecny mąż może zostać jej współwłaścicielem?
-
Forma wręczenia zadatku
Czy zadatek może być dany jedynie w formie pieniężnej? Czy jako zadatek mogę dać samochód (lub konia)? A co w przypadku zwrotu zadatku w podwójnej wysokości (2 samochody, dwa konie - koń i klacz, etc.)?
-
Jaka jest różnica między zadatkiem a zaliczką.
Jaka jest różnica między zadatkiem a zaliczką. Zarezerwowałam salę na wesele, niestety powiększyła nam się lista gości i musieliśmy z niej zrezygnować. Nie możemy odzyskać wpłaconej zaliczki, mimo iż zrezygnowaliśmy na 6 miesięcy przed ślubem. Dodam tylko ze w umowie jaką zawarliśmy (...)
-
Zasiedzenie udziału we współwłasności
Jestem współwłaścicielem kamienicy w 1/36. Zarządzam kamienicą i administruję od 1994 roku. Jest jeszcze 3 żyjących współwłaścicieli, jeden do 1/9 i dwóch do 1/36. Wiem, że współwłaściciel do 2/3 nie żyje (zaginął) i nie posiada spadkobierców. Czy mogę po nim zasiedzieć tą jego (...)
-
Nabycie własności przez zasiedzenie
Po jakim czasie następuje nabycie własności przez zasiedzenie? Jestem właścicielem połowy domu, którego nie zamieszkuję. Mieszka tam drugi współwłaściciel i jestem ciekawa czy może on przejąć moją część przez zasiedzenie?
-
Nabycie własności przez zasiedzenie
Czy po dwudziestu latach użytkowania nieruchomości w dobrej wierze można stać się właścicielem przez zasiedzenie, jeżeli spadkobierca osoby będącej właścicielem tej nieruchomości dopiero teraz przeprowadza czynności spadkowe, czy dotyczy to również gruntu pod nieruchomością?
-
Postępowanie w sprawie o stwierdzenie zasiedzenia
Jakie są warunki kwalifikujące sprawę jako zasiedzenie a nie spadek? Czy w wypadku rodziny (spadkobierców) można mówić o sprawie o zasiedzenie?
-
Zabezpieczenie rzeczowe a osobiste
Jaka jest różnica pomiędzy zabezpieczeniem wierzytelności rzeczowym, a zabezpieczeniem osobistym? Chodzi mi o różnicę między tymi zabezpieczeniami zarówno z punktu widzenia dłużnika, jak i wierzyciela. Czy przy tylko i wyłącznie zabezpieczeniu rzeczowym wierzytelności, zbycie przedmiotu (...)
-
Kolejne umowy zlecenia
Od dwóch lat jestem zatrudniona na umowę zlecenie. Czy rzeczywiście po szóstej już z kolei umowie zlecenia mój pracodawca nie jest zobowiązany do zawarcia ze mną umowy o pracę?
-
Umowa zlecenia a ochrona pracownicy w ciąży
Czy pracownicy, pracującej od 4 lat na umowę - zlecenie, która zaszła w ciążę (umowa podpisywana co miesiąc) przysługuje jakiekolwiek świadczenie? Czy możliwe jest, aby pracownica poszła na zwolnienie?
-
Opóźnienie w wykonaniu zobowiązania
Zawarłem umowę przedwstępną z developerem na mieszkanie. Developer zobowiązał się wybudować i przekazać mi mieszkanie w nieprzekraczalnym terminie do 30 czerwca. W przypadku zwłoki w przekazaniu developer zobowiązał się zapłacić odsetki za zwłokę. Dodatkowo umówiliśmy się, że developer (...)
-
Nieruchomość zabytkowa
Proszę o wyszczególnienie różnic prawnych pomiędzy nieruchomością a nieruchomością zabytkową.
-
Egzekucja z nieruchomości zabezpieczonej hipoteką
W jaki sposób następuje podział kwoty uzyskanej w trakcie egzekucji prowadzonej z nieruchomości i w jaki sposób nabywca takiej nieruchomości może ujawnić swoje prawo?
-
Zarzuty w postępowaniu nakazowym
W jaki sposób i w jakiej formie można wnieść zarzuty przeciw nakazowi zapłaty?
Artykuły i poradniki
-
Kiedy przysługuje i w jakiej wysokości wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy?
Zarówno zasiłek jak i wynagrodzenie za czas choroby spełniają tę samą funkcję: mają zapewnić pracownikowi środki utrzymania w czasie choroby, a także pomoc finansową podczas leczenia, np. na leki. Pomoc ta jest mu potrzebna, jeśli przez czas choroby nie może wykonywać pracy. Zasadniczą (...)
Interpretacje podatkowe
-
W odpowiedzi na pismo z dnia 20.05.2004r.uzupełnione w dniu 28.05.2004r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, tut. organ podatkowy na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) (...)
W jaki sposób należy udokumentować transakcje zawarte pomiędzy podmiotami powiązanymi?
W kontekście pisma Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto Nr DP 423-14-2004 z dnia 21.06.2004 r. stanowiącego pisemną informację w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego wydaną w trybie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 (...)
-
W odpowiedzi na pismo Spółki z dnia 4 maja 2004 r. znak DRp/1467 oraz w nawiązaniu do pisma z dnia 23 kwietnia 2004 r. Nr PD-1/005/2-66/04/WK wydanego w wyniku weryfikacji pisma Naczelnika Urzędu Skarbowego w Chrzanowie z dnia 9 lutego 2004 r. Nr PD 1/3-423/1/04, stanowiącego pisemną informację (...)
-
Urząd Skarbowy Kraków?Nowa HutaStan faktyczny opisany przez podatnika: Spółka wnosi o udzielenie pisemnej informacji w zakresie przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych, w związku z wystawieniem w roku 2004 faktur korygujących dotyczących czynszu za lata 2001-2002 i obniżenia przychodu (...)
-
Stan faktyczny opisany przez podatnika: Spółka wnosi o udzielenie pisemnej odpowiedzi czy poniesiony koszt (kaucja) może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w związku z zaistniałą sytuacją. Spółka zawarła umowę z 'X' na zakup cukru z przeznaczeniem na eksport poza obszar Uniii Europejskiej. (...)
-
W uzupełnieniu pisma Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta Nr US.I/PbP-423/3/04 z dnia 5 kwietnia 2004 r., które winno zostać rozpatrzone w trybie art. 14a § l ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie (...)
-
W kontekście pisma Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wadowicach Nr OP/423-5/04 z dnia 02.06.2004 r. stanowiącego pisemną informację w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego wydaną w trybie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. (...)
Do którego roku podatkowego należy zaliczyć wydatki na czynsz, media, połączenia telefoniczne, (...)
Dnia 24 maja 2004 r. wpłynęło do tut. Urzędu Skarbowego zapytanie w trybie art. 14 a Ordynacji Podatkowej, złożone przez XXX Sp. z o. o., dotyczące kwestii: Do którego roku podatkowego należy zaliczyć wydatki na czynsz, media, połączenia telefoniczne, koszty wynagrodzeń dla pracowników, (...)
-
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie dokonuje sprostowania odpowiedzi udzielonej w trybie art. 14 a §1 Ordynacj Podatkowej - Nr US-72/RPŁ/423-55/04/MM z dnia 21/05/2004. Pobrane w roku podatkowym przez płatnika, zgodnie z przepisami o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia, składki (...)
-
Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż podatniczka jest jest rencistką i osiąga dochód z tytułu renty w wysokości 416,00 zł. W 2003 r., w związku z wystąpieniem łysienia trwałego spowodowanego leczeniem onkologicznym, podatniczka zakupiła - zgodnie z wnioskiem lekarza - (...)
-
Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa /Dz. U. Nr poz. 926 ze zm./ w odpowiedzi na wniosek z dnia 31.05.2004 r., /wpływ do tut. urzędu dn.03.06.2004 r./ o udzielenie pisemnej informacji w zakresie stosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania (...)
-
Zatem opisany w piśmie stan faktyczny nie obliguje do przeprowadzenia remanentu likwidacyjnego na dzień 30 czerwca 2004 r.
-
W odpowiedzi na zapytanie z dnia 15.06.2004 r., na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Dębicy informuje o zakresie stosowania przepisów podatkowych w przedstawionym stanie faktycznym: Zgodnie z zapisem (...)
-
Z przedstawionych wraz z zapytaniem załączników wynika, że podatniczka w roku 2003 nabyła wraz z mężem od developera nowo wybudowany budynek mieszkalny. Pozwolenie na budowę zostało wydane w dniu 16.11.1999r. Natomiast ostateczny inwestor, tj. firma, od której podatnicy nabyli budynek mieszkalny, (...)
-
Z przedstawionej w nadesłanych pismach sytuacji faktycznej wynika, że podatnik zawarł umowę użyczenia części budynku mieszkalnego o pow. 100 m2, w którym będzie zajmował dwa pokoje o łącznej powierzchni 40 m2, natomiast użyczający zajmie pokój o powierzchni 22 m2. Zajmowana przez podatnika (...)
-
Działając stosownie do art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.-Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) stwierdzam, że pisemna informacja udzielona Panu przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Grudziądzu pismem z dnia 29 marca 2004r. Nr US III/415-19/04 jest w części dotyczącej (...)
-
W odpowiedzi na Pani pismo z dnia 02.06.2004 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zgierzu, działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm. ) i n f o r m u j e, że :Art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku (...)
-
W związku z wystąpieniem Spółki, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie uprzejmie informuje iż podziela stanowisko Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego wyrażone w odpowiedzi na przedmiotowe wystąpienie (pismo z dnia 7 czerwca 2004r. Nr IMUS/1471/DPF/415-39/2003/ML), że nagrody (...)
Proszę o odpowiedź czy według Państwa możliwe jest odliczenie od podatku wydatków poniesionych (...)
Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137 poz. 926 z późn. zm.) w odpowiedzi na zapytanie Pana z dnia 23.04.2004 r. (data wpływu 04.05.2004 r.) Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie informuje: Ulga na zakup przyrządów i pomocy (...)
-
W związku z pisemnym zapytaniem Pana, złożonym dnia 27.04.2004 r. a uzupełnionym o własne stanowisko w dniu 15.06.2004 r., w sprawie opodatkowania przychodów z hodowli bażantów, zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. (...)
-
Ustawa z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) która m.in. uchyla ustawę z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) nie wyróżnia podatników mających status zakładu pracy chronionej. Nie przyznaje (...)
-
Na podstawie przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Definicja zawarta w art. 2 pkt 6 w/w ustawy, (...)
Spółka zwraca się z zapytaniem: Czy ma możliwość obniżania kwoty podatku należnego o kwotę (...)
Działając na podstawie art.14a § 1, § 2 i § 3 oraz art.120 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa /Dz. U. Nr 137 poz. 926 z późn. zm./ oraz art.88 ust.1 pkt.3 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług / Dz. U. Nr 54 poz. 535/ w odpowiedzi na zapytanie Strony informuję, (...)
-
Na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Szczecinie na pisemne zapytanie podatnika udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego i stwierdza, co następuje: Wnoszący (...)
-
Na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Szczecinie na pisemne zapytanie z dnia 03.06.2004 r. udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego i stwierdza, co następuje: (...)
-
I. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt. 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535) zwalnia się od podatku czynności wykonywane na rzecz członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych, członków spółdzielni będących (...)
-
W odpowiedzi na pismo z dnia 3.06.2004 r., Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tarnobrzegu, działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), uprzejmie informuje: Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku (...)
-
Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na zapytanie strony z dnia 11.05.2004 r. (znak: RZE PKS 41/15F/2004) dotyczące udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik (...)
-
W odpowiedzi na pismo jednostki z dnia 18.05.2004 r. (z datą wpływu 24.05.2004 r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed (...)
Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług dotacji.
W myśl art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (DZ. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Urząd Skarbowy stosownie do swojej właściwości, na pisemne zapytanie podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego (...)
-
Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29. 08. 1997 r. -Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 z 1997 r. poz. 926 ze zm.) właściwy organ podatkowy pierwszej instancji na żądanie podatnika, zapytanie płatnika lub inkasenta jest obowiązany do udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów (...)
-
W przedmiocie zapytania Spółdzielni , czy w ramach prowadzonej działalności nieodpłatne przekazanie członkom i pracownikom Spółdzielni kart rabatowych uprawniających do nabycia towarów po niższej cenie w świetle nowej ustawy o VAT podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług stwierdzam (...)
-
US.PP.III-446-10 MK/04 Wysokie-Mazowieckie,2004-07-01 Stosownie do treści art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku- Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wysokiem Mazowieckiem, w odpowiedzi na pismo podatnika (...)
-
Zgodnie z przepisem art.171 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz.535) w przypadku umowy komisu, gdy komitent wydał towar komisantowi przed dniem 1 maja 2004r. i nie powstał obowiązek podatkowy przed tym dniem, u komisanta i komitenta obowiązek ten oraz podstawę (...)
-
W myśl art.88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów (...)
-
Stan faktyczny:Zapytujący świadczy usługi stomatologiczne w formie praktyki indywidualnej. Nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług i nie ewidencjonuje obrotu z zastosowaniem kasy rejestrującej. Wykonywane przez Podatnika czynności są zwolnione z ewidencjonowania z zastosowaniem kasy (...)
-
Zgodnie z ustawą z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U.Nr 11, poz.50 z 1993r. z późn.zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegały czynności wymienione w art.2 tej ustawy i dla tych czynności określone zostały właściwe stawki podatku. (...)
Jaką stawką opodatkowane są usługi kominiarskie o symbolu PKWiU 74.70.15 ?
Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz.535) usługi w zakresie czyszczenia pieców i kominów - symbol PKWiU 74.70.15 podlegają opodatkowaniu stawką 22%, ponieważ usługi te nie są wymienione w załącznikach do ustawy dot. towarów (...)
Jaką stawkę należy zastosować na usługę budowlaną w lokalu użytkowym mieszczącym się w budynku (...)
Obowiązek prawidłowego zaklasyfikowania wykonywanych czynności ciąży na podatniku. Zarówno towary jak i usługi identyfikowane są zgodnie z przepisami ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) - przy pomocy klasyfikacji statystycznych - art. 2 pkt (...)
Jaka stawka VAT obowiązuje na groch konsumpcyjny poddany obróbce łuszczenia i połówkowania?
Rośliny strączkowe łuskane, świeże o symbolu PKWiU 01.12.12-00.39 mieszczą się w grupie towarów opodatkowanych stawką 3% - załącznik nr 6 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) z wyłączeniem wewnątrzwspólnotowej dostawy oraz eksportu.
-
W odpowiedzi na pismo z dnia 21.05.2004r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kutnie działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informuje, że zgodnie z treścią art. 7 ust. 1 pkt3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. O podatku od towarów (...)
-
W odpowiedzi na zapytanie z dnia 21 maja 2004r. o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wieruszowie, zobowiązany postanowieniami art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze (...)
-
W odpowiedzi na pismo GG.72240/21-1/04 z dnia 31.05.2004 r. ( data wpływu 04.06.2004 r.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kutnie działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informuje, że:Zgodnie z treścią art. 43 ust. (...)
-
W odpowiedzi na pismo z dn. 31.05.2004r. - Naczelnik Urzędu Skarbowego, na podstawie art. 14a par. 1 ustawy z dn.29.08.1997r. Ordynacja podatkowa(Dz. U. Nr 137, poz. 925 ze zmn.) informuje, że zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 11.03.2004r. o podatku od towarow i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535) podstawą (...)
-
Zgodnie z art.26 ust.1 pkt.2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U.Nr.14 poz.176 z 2000r.z póź. zm.), podstawę obliczenia podatku, stanowi dochód , po odliczeniu m.in. kwot składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. (...)
-
W myśl art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 r. (Dz. U. nr 134, poz. 1509) podatnikom, którzy zawarli umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematyczne gromadzenie oszczędności, (...)
Akty Prawne
Dziennik Ustaw Poz. 1596 z 2004
Obwieszczenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2004 r. o sprostowaniu błędu
Dziennik Ustaw Poz. 1595 z 2004
Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 25 czerwca 2004 r. w sprawie orzekania o zdolności do czynnej służby wojskowej oraz trybu postępowania wojskowych komisji lekarskich w tych sprawach
Dziennik Ustaw Poz. 1594 z 2004
Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 25 czerwca 2004 r. w sprawie utworzenia wojskowych komisji lekarskich oraz określenia ich siedzib, zasięgu działania i właściwości
Dziennik Ustaw Poz. 1593 z 2004
Ustawa z dnia 27 maja 2004 r. o zmianie ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników
Dziennik Urzedowy UE Legislacja Poz. 40 z 2004
Decyzja Rady z dnia 28 czerwca 2004 r. w sprawie wniosku Burkina Faso o przystąpienie do Protokołu w sprawie cukru z krajów AKP
Dziennik Urzedowy UE Legislacja Poz. 37 z 2004
Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1221/2004 z dnia 30 czerwca 2004 r. ustalające opłaty przywozowe w sektorze zbóż
Dziennik Urzedowy UE Legislacja Poz. 34 z 2004
Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1220/2004 z dnia 30 czerwca 2004 r. ustalające należności przywozowe w sektorze ryżu
Dziennik Urzedowy UE Legislacja Poz. 33 z 2004
Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1219/2004 z dnia 30 czerwca 2004 r. ustalające refundacje produkcyjne do oliwy z oliwek wykorzystywanej w produkcji niektórej żywności konserwowanej
Dziennik Urzedowy UE Legislacja Poz. 32 z 2004
Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1218/2004 z dnia 30 czerwca 2004 r. ustalające ceny rynku światowego nieodziarnionej bawełny
Dziennik Urzedowy UE Legislacja Poz. 26 z 2004
Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1217/2004 z dnia 29 czerwca 2004 r. ustanawiające wartości jednostkowe w celu określenia wartości celnej niektórych łatwo psujących się towarów
Dziennik Urzedowy UE Legislacja Poz. 25 z 2004
Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1216/2004 z dnia 30 czerwca 2004 r. ustalające pochodne ceny interwencyjne dla białego cukru w roku gospodarczym 2004/2005
Dziennik Urzedowy UE Legislacja Poz. 21 z 2004
Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1215/2004 z dnia 30 czerwca 2004 r. modyfikujące elementy opisu oznaczenia znajdującego się w Załączniku do rozporządzenia (WE) nr 1107/96 w sprawie rejestracji nazw pochodzenia i oznaczeń geograficznych (Scotch Beef)
Dziennik Urzedowy UE Legislacja Poz. 19 z 2004
Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1214/2004 z dnia 30 czerwca 2004 r. ustanawiające odstępstwa od rozporządzenia (WE) nr 2424/1999 ustanawiającego szczegółowe zasady stosowania kontyngentu taryfowego na przywóz suszonej wołowiny bez kości przewidzianego w rozporządzeniu Rady (WE) nr 2249/1999
Dziennik Urzedowy UE Legislacja Poz. 17 z 2004
Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1213/2004 z dnia 30 czerwca 2004 r. otwierające kontyngenty taryfowe na przywóz szczególnego preferencyjnego cukru trzcinowego surowego pochodzącego z krajów AKP oraz Indii w celu zaopatrzenia rafinerii w okresie od 1 lipca 2004 do 28 lutego 2005 r.
Dziennik Urzedowy UE Legislacja Poz. 14 z 2004
Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1212/2004 z dnia 30 czerwca 2004 r. w sprawie wydawania pozwoleń na przywóz cukru trzcinowego w ramach niektórych kontyngentów taryfowych i porozumień preferencyjnych
Dziennik Urzedowy UE Legislacja Poz. 13 z 2004
Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1211/2004 z dnia 30 czerwca 2004 r. ustalające refundacje produkcyjne do cukru białego wykorzystywanego w przemyśle chemicznym na okres od 1 do 31 lipca 2004 r.
Dziennik Urzedowy UE Legislacja Poz. 11 z 2004
Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1210/2004 z dnia 30 czerwca 2004 r. ustalające ceny reprezentatywne i kwoty dodatkowych należności przywozowych na niektóre produkty w sektorze cukru na rok gospodarczy 2004/2005
Dziennik Urzedowy UE Legislacja Poz. 9 z 2004
Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1209/2004 z dnia 30 czerwca 2004 r. ustanawiające standardowe wartości w przywozie dla ustalania ceny wejścia niektórych owoców i warzyw
Dziennik Urzedowy UE Legislacja Poz. 1 z 2004
Rozporządzenie Rady (WE) nr 1208/2004 z dnia 28 czerwca 2004 r. rozszerzające ostateczne cła antydumpingowe nałożone na mocy rozporządzenia (WE) nr 119/1997 na przywóz niektórych kołowych mechanizmów segregatorowych pochodzących z Chińskiej Republiki Ludowej, na przywóz tychże produktów przywożonych z Socjalistycznej Republiki Wietnamu