e-prawnik.pl Porady prawne

Archiwum 9 Październik 2007

Brak artykułów do wyswietlenia.

PYTANIA I ODPOWIEDZI

 • Kredyt dla osoby chorej psychicznie

  Siostra moja jest osobą niepełnosprawną (chora psychicznie). Pod namowa przyjaciela-oszusta wzięła dla niego na swoje nazwisko 2 pożyczki w banku i kupiła mu komórkę, po czym przyjaciel jej zniknął. Siostra moja musi teraz spłacać pożyczki i raty za komórkę. W momencie brania pożyczki (...)

 • Zasiedzenie a rozgraniczenie nieruchomości

  Ojciec kuzyna kupił dom z działką 28 lat temu. Kuzyn posiada tylko i wyłącznie własnoręcznie sporządzony akt kupna z podpisami świadków. Za dwa lata kuzyn może według informacji jakie posiada nabyć prawa do tej posiadłości na zasadzie zasiedzenia. Działka obok należy do osoby, która (...)

 • Wspólne pożycie

  Kro nakłada na małżonków zobowiązanie do wspólnego pożycia. Co się przez to rozumie? Czy i na jakiej drodze istnieje możliwość "wyegzekwowania" takiego przepisu?

 • PCC od pożyczki dla sp. z o.o.

  W 2006 r. zagraniczny udziałowiec udzielił spółce z o. o. pożyczki, umowa została podpisana również w 2006. Czy wówczas podlegało to podatkowi od czynności cywilnoprawnych?

 • Przedawnienie bankowego tytułu egzekucyjnego

  Karta kredytowa została wydana w styczniu 2003 r. i wtedy też został uruchomiony kredyt. Po wielokrotnym przekroczeniu dopuszczalnego salda i braku jakiejkolwiek spłaty umowa kredytowa została rozwiązana w styczniu 2005 r. W czerwcu 2005 r. komornik wszczął postępowanie egzekucyjne na podstawie (...)

 • Egzekucja z nieruchomości po śmierci dłużnika

  Wierzyciel posiada prawomocny nakaz zapłaty przeciwko dłużnikowi, który umiera. Jeszcze za życia dłużnika zostaje wszczęta egzekucja z jego nieruchomości przez innych wierzycieli. Czy posiadając prawomocny tytuł egzekucyjny wierzyciel może się dołączyć do trwającej egzekucji z nieruchomości?

 • Poronienie w czasie zwolnienia lekarskiego

  Pracownik dostarczył kolejne zwolnienie lekarskie z kodem B od dnia 23.09.2007 r. do dnia 23.10.2007 r. Zwolnienie pracownica dostarczyła w dniu 27.09.2007 r. Wynagrodzenia wpłacamy pracownikom na konto w ostatnim dniu miesiąca. W dniu 21.10.2007 r. mijają 33 dni wypłaty wynagrodzenia za czas choroby. (...)

 • Szafki pracownicze

  Czy jest gdzieś opisane, czy szafki pracownicze powinny lub musza być metalowe, czy mogą być drewniane - jako normalne meble oczywiście zamykane na klucz?

 • Dziedziczenie testamentowe rodzeństwa

  Wujek nie miał najbliższej rodziny, jego bracia nie żyją, rodzice również. Żyją obie żony braci i mają po dwoje dzieci, które nie są zamężne. Ja jestem po rozwodzie. Kto dziedziczy po zmarłym wujku?

 • Przekształcenie spółki a sytuacja pracowników

  Spółka jawna ulega przekształceniu w spółkę z o.o. Czy na gruncie prawa pracy jest przejście zakładu pracy na innego pracodawce czy tylko zmiana formy prawnej tego samego pracodawcy? Czy zastosowanie ma art. 23[1] kp?

 • Sądowa egzekucja ZUS i US z nieruchomości

  W planie podziału z egzekucji z nieruchomości nic nie otrzymałem, ponieważ pierwszeństwo uzyskał ZUS i KRUS. ZUS jako wierzyciel egzekwujący, a KRUS biorący udział w planie podziału. Nie przedstawili oni jednak sądowi tytułów wykonawczych, tylko administracyjne. Czy ZUS i KRUS nie powinien (...)

 • Zmiana zakresu obowiązków bez zgody pracownika

  W związku z oddaniem nowego obiektu szkoły do użytkowania, sprzątaczka zatrudniona na czas nie określony, nie chce przyjąć nowego zakresu czynności uważając, że to za dużo pracy. Co w takiej sytuacji należy zrobić? Jak to skutkuje na dalszy stosunek pracy?

Artykuły i poradniki

Zmiany w Prawie • Syndycy muszą być licencjonowani

  10 października 2007 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 15 czerwca 2007 r. o licencji syndyka. Określa ona zasady uzyskiwania i tryb przyznawania licencji syndyka, (...)

Interpretacje podatkoweAkty Prawne