e-prawnik.pl Porady prawne

Archiwum 27 Wrzesień 2007

Brak artykułów do wyswietlenia.

PYTANIA I ODPOWIEDZI

 • Darowizna z majątku wspólnego małżonków

  Żona dokonuje darowizny (pieniądze) na rzecz swojej siostry. Informuje o tym męża (ustnie) i mąż się zgadza. Po pewnym czasie mąż dochodzi do wniosku, że chce zmienić zdanie. Czy określony jest czas, jaki ma mąż na wyrażenie formalnej niezgody na darowiznę? Jak odzyskać pieniądze skoro (...)

 • Podatek od nagrody

  Wymieniłem punkty przysługujące mi w jednym z programów partnerskich na nagrodę (program komputerowy), jej wartość wynosi 153 zł brutto. Pojawiła się informacja "W dniu dzisiejszym wartość nagród opłaconych punktami przekroczy 100 zł brutto. W związku z tym w/w nagrody stanowią Twój (...)

 • Podatek od spadku a zwolnienie

  13 kwietnia tego roku zmarła moja mama - nie zostawiła testamentu. Zanim zgłosiłem się do urzędu skarbowego w celu złożenia formularza SD-Z1, jeszcze w kwietniu złożyłem w Sądzie Rejonowym, wniosek o ustalenie prawa do spadku po rodzicach (po śmierci ojca, który zmarł 5 lat temu sprawy (...)

 • Prawo do legitymacji nauczycielskiej

  Pracuję w gimnazjum jako nauczyciel na czas określony od 01.09.07 do 30.06.08 w wymiarze 4/18 etatu. Czy mam prawo otrzymać legitymację nauczyciela mimo, że nie jestem zatrudniony na cały etat, a do tego na czas określony?

 • Opłata przy reklamacji z tytułu gwarancji

  Prowadzimy serwis sprzętu komputerowego. Klient przysłał do nas komputer z żądaniem jego naprawy w ramach gwarancji. Po rozkręceniu komputera i wykonaniu diagnozy stwierdziliśmy, że sprzęt jest zalany. Przesłaliśmy do klienta pismo z odmową wykonania naprawy w ramach gwarancyjnych wraz z (...)

 • Współwłasność a postępowanie spadkowe

  Między mną a moim dziadkiem istnieje współwłasność na samochód osobowy fiat 126 p od 19.10.2005 r., tzn. dziadek właściciel a ja jako współwłaściciel. We wrześniu tego roku dziadek umarł. Zgłosiłam się do wydziału komunikacji, aby udzielono mi informacji, co należy zrobić, abym (...)

 • Wymagania dla pojazdów specjalnych

  W związku z prowadzoną działalnością w zakresie czyszczenia separatorów, kanalizacji i odstojników przemysłowych oraz unieszkodliwiania wybranych odpadów ciekłych użytkujemy w naszym przedsiębiorstwie pojazdy specjalne w postaci samochodów asenizacyjnych (mają to wpisane w dowodach rejestracyjnych) (...)

 • Likwidacja Spółki a odprawy pracownicze

  W Spółce z o.o. po zmniejszeniu zatrudnienia spółka liczy 4 pracowników łącznie z Prezesem Spółki, który też zatrudniony jest na umowę o pracę. Spółka ostatniego dnia października tego roku ma być zlikwidowana. 3 pracowników chciałoby na swoja prośbę ostatniego dnia października (...)

 • Zatrudnienie osoby niepełnosprawnej na 3/4 etatu

  Zamierzam zatrudnić osobę niepełnosprawną z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności na 3/4 etatu. Czy mógłbym sporządzić umowę w systemie 4 dni pracujących w tygodniu z ruchomym dniem wolnym: czyli np. w jednym tygodniu ustalamy poniedziałek wolny a w drugim wtorek? Wyliczyłem, że dla (...)

 • Wypowiedzenie umowy o pracę na okres próbny

  Zatrudniam od 1 października pracownika na umowę o pracę na okres próbny wynoszący dwa miesiące. W przypadku, gdybym chciał po 2 tygodniach zwolnić pracownika, czy w ciągu tego czasu (zatrudnienia na czas próbny 2 miesiące) mogę zwolnić pracownika wcześniej, czy po 2 tygodniach? Jaki jest (...)

 • Reprezentacja zarządu we wspólnocie mieszkaniowej

  W dużej wspólnocie mieszkaniowej statut przyjęty uchwałą właścicieli lokali mówi, iż zarząd składa się z trzech członków. Jeden z nich złożył wypowiedzenie ze swej funkcji. Niestety ze względów organizacyjnych nie udało się zwołać zebrania, na którym wybrany zostałby nowy członek (...)

 • Zatrudnienie syna w firmie prowadzonej przez matkę

  Jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą prowadzę jednoosobową firmę ( w branży usługowej) i rozliczam się wg KPiR, chciałabym zatrudnić własnego syna 20-latka, który jest studentem studiów dziennych. Czy mogę to zrobić i jeśli tak to na jakich zasadach?

 • Dalszy tytuł wykonawczy

  Mam tytułu wykonawczy przeciwko dłużnikowi, jednak ów tytuł spoczywa już wraz ze wnioskiem egzekucyjnym u komornika. A właśnie dowiedziałem się, że dłużnik ma nieruchomość położoną w innym rewirze komorniczym. Do tej nieruchomości można będzie wznowić egzekucję dopiero za kila (...)

Artykuły i poradniki

 • Które stawki taksy notarialnej się zmniejszą, a które wzrosną?

  26 września 2007 r. Minister Sprawiedliwości zdecydował o pierwszym w historii obniżeniu stawek taksy notarialnej. Zbigniew Ziobro podpisał rozporządzenie, które przewiduje obniżenie stawek notarialnych. Warto się zapoznać z wprowadzanymi zmianami, aby zdecydować, czy planowaną czynność (...)

Zmiany w Prawie • Zakaz handlu przez 12 dni w roku

  Zakaz pracy w placówkach handlowych w 12 dni świątecznych w roku - przewiduje najnowsza nowelizacja Kodeksu pracy z 24 sierpnia 2007 r. Nowelizacja ma wejść w życie (...)

Projekty UstawInterpretacje podatkoweAkty Prawne