e-prawnik.pl Porady prawne

Archiwum 18 Sierpień 2008

PYTANIA I ODPOWIEDZI

 • Ustalenie ojcostwa i alimenty

  Jestem samotną matką 6-miesięcznego dziecka. Ojciec dziecka nie widział córki, nie łoży pieniędzy na dziecko. Kiedy byłam w trzecim miesiącu ciąży zaprzeczył, że może być ojcem, chociaż kiedy pierwszy raz dowiedział się, że będzie tatą, przyjął to do wiadomości. Czy mogę starać (...)

 • Nabycie nieruchomości dla małoletniego

  Babcia chce zakupić działkę na rzecz 10-letniego wnuczka, chce aby wnuczek został właścicielem. Obydwoje rodzice dziecka żyją, ale nie chcą uczestniczyć w transakcji, jeśli to możliwe. Czy małoletni może zostać właścicielem nieruchomości? Jeśli tak, to w jaki sposób można to zrobić? (...)

 • Wymeldowanie przez pełnomocnika a dowód osobisty

  Razem z mężem kilka lat temu dałam w darowiźnie mieszkanie rodzicom. Mąż u notariusza sporządził pełnomocnictwo, w którym upoważnił mnie do darowizny lub sprzedaży mieszkania dowolnej osobie oraz wymeldowania jego osoby z mieszkania. Teraz gdy chciałam go wymeldować w urzędzie miasta (...)

 • Zwrot kosztów w przypadku zastępstwa procesowego

  Była małżonka złożyła pozew przeciwko byłemu mężowi o ograniczenie władzy rodzicielskiej wspólnych małoletnich dzieci. Wcześniej sąd orzekł, iż miejsce zamieszkania dzieci jest przy matce. Byli małżonkowie zamieszkują obecnie w dość dużej odległości od siebie (ok. 250 km). Aby (...)

 • Brak umocowania a nieważność postępowania

  W pierwszej sprawie, którą prowadzę, przeciwnik był reprezentowany przez jakiś czas przez osobę nie mogącą być pełnomocnikiem. Sąd w końcu zabronił "pełnomocnikowi" udziału w sprawie. Przeciwnik zatwierdził czynności tej osoby i sprawę prowadzi dalej sam. W drugiej sprawie pełnomocnik (...)

Zmiany w Prawie • Ile zarobią asystenci prokuratorów?

  Od kiedy zaczną obowiązywać nowe wynagrodzenia asystentów prokuratorów?20 sierpnia 2008 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości (...)

 • Ile zarobią asystenci sędziów?

  Od kiedy zaczną obowiązywać nowe wynagrodzenia asystentów sędziów?20 sierpnia 2008 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia (...)

Projekty UstawInterpretacje podatkoweAkty Prawne • Dziennik Ustaw Poz. 941 z 2008

  Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 12 sierpnia 2008 r. w sprawie wysokości funduszu na nagrody roczne, nagrody uznaniowych i zapomogi dla funkcjonariuszy Straży Granicznej

 • Dziennik Ustaw Poz. 940 z 2008

  Oświadczenie Rządowe z dnia 16 czerwca 2008 r. w sprawie mocy obowiązującej Międzynarodowej Konwencji o odpowiedzialności cywilnej za szkody spowodowane zanieczyszczeniem olejami bunkrowymi, przyjęta przez Międzynarodową Organizację Morską w Londynie w dniu 23 marca 2001 r.

 • Dziennik Ustaw Poz. 939 z 2008

  Międzynarodowa Konwencja o odpowiedzialności cywilnej za szkody spowodowane zanieczyszczeniem olejami bunkrowymi, przyjęta przez Międzynarodową Organizację Morską w Londynie w dniu 23 marca 2001 r.

 • Monitor Polski Poz. 536 z 2008

  Obwieszczenie Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 6 sierpnia 2008 r. w sprawie listy projektów indywidualnych dla Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013